A tiszta orosz olaj egy héten belül érhet Magyarországra
Ezt maga az orosz Energiaügyi Minisztérium közölte.
Ezt maga az orosz Energiaügyi Minisztérium közölte.
A Mol újra kész fogadni a kőolajat.
Az olajtársaság közleménye szerint nincs jelentős technikai fennakadás.
Mintegy 350 ezer tonna szennyezett olaj van még mindig Ukrajnában.
A szennyezés miatt korábban hozzá kellett nyúlni a magyar biztonsági kőolajkészlethez.
Csehországban az egyik olajfinomító már olajtartalékai végén jár, hamarosan a kormányhoz kell fordulnia, mert a Barátság vezetéken nem érkezik orosz olaj, mióta szennyezést találtak benne. Ahogy Magyarország, Csehország és Lengyelország is felszabadította stratégiai olajtartaléka egy részét.
A felek megállapodtak abban, hogy mikorra állítják helyre az olajszállítást.
A százhalombattai finomító ellátásához felszabadították a biztonsági kőolajkészlet több mint 60 százalékát. Ez másfél-két hónapra elegendő a finomítónak, azt még nem tudni, mikor indul újra a szállítás a leállított Barátság vezetéken.
Bár a beérkező nyersanyag eddig megfelelt a minőségi elvárásoknak, ennek ellenére átmenetileg felfüggesztették a kőolaj átvételét.
Legkorábban jövő hétre rendeződhet a válsághelyzet, amelyet az okozott, hogy szennyezett olaj került a vezetékbe. Kérdés, mi lesz a magyarországi ellátással.
Nicolas Maduro interjút adott, ebben kifejti, ő hajlana a tárgyalásra, vagy az előrehozott választásra is. Szerinte Trump meg akarja öletni, és az imperialistáknak az ország kőolajára fáj a foga.
Több, mint 133 milliárd dollár fordul meg a világ legnagyobb feketepiacán, amely sokszor a szó szoros értelmében bombaüzletet jelent. Olyan terrorszervezetek, mint a Boko Haram vagy régebben az Iszlám Állam ebből szerezték és szerzik a fennmaradásukhoz szüksége dollármilliókat vagy éppen -milliárdokat.
A kereslet emelkedésével lassan már nem tud lépést tartani a kínálat.
Hiába írt a szokásos fenyegető hangnemben Twitter-üzenetet Donald Trump amerikai elnök, a címzett közölte: nem lesz nagyobb a kőolajtermelés.
2014 novembere óta a legmagasabb szintre emelkedett az északi-tengeri Brent nyersolaj ára kedden az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. Röviddel 18 óra után a hordónkénti ára napon belüli csúcson, 80,38 dolláron állt.
A Brent olajfajta napi jegyzési adatai alapján 50 dollár fölött maradt az ásványolaj hordónkénti átlagára az adóhatóság által vizsgált időszakban, így áprilistól nem változik az üzemanyagok jövedéki adója.
700 ezer hordó extra könnyű olajat exportált a Texan Oil az Egyesült Arab Emirátusokba, mely az OPEC negyedik legnagyobb olajtermelője. Amerika immár újra az első akar lenni az olaj világpiacán – hála a palaolajnak.
Hároméves csúcsot döntött a kőolaj jegyzése, de kérdés, hogy a piac egyensúlya tartós marad-e. A kínálat bőségesnek ígérkezik, az USA pedig az első számú termelővé léphet elő.
Az Egyesült Arab Emírségek olajügyi minisztere szerint a piaci egyensúly újbóli megteremtése felé vezető útnak még nincs vége.