Műtrágya helyett levegő? Hiú ábrándból lassan valóság lehet
Mennyivel jobb lenne, ha a gabonafélék nem a műtrágyából, hanem a levegőből jutnának hozzá a szükséges nitrogénhez, ahogyan a hüvelyesek.
Mennyivel jobb lenne, ha a gabonafélék nem a műtrágyából, hanem a levegőből jutnának hozzá a szükséges nitrogénhez, ahogyan a hüvelyesek.
A magyar mezőgazdaságnak idén új kihívásokra kell készülnie, az orosz–ukrán háború mellett főképp a gazdasági problémák és az éghajlati szélsőségek okozhatják a legtöbb gondot – hangsúlyozták az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. agrár- és élelmiszeripari üzletágának rendezvényén részt vevő szakértők szerdán Budapesten.
Egyre tragikusabbak a gazdasági következményei is Putyin Ukrajna elleni háborújának, mert a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre nemigen képes exportálni – állapítja meg a Bloomberg.
A harcok függvényében akár 25-30 százalékkal is kisebb lehet az a terület, amit vetésre használhatnak.
Csökken a termőterület, növekszik az import, főként spanyol fejessaláta érkezik.
A világ gabonaexportjának csaknem egyharmadát Oroszország és Ukrajna adta. Eddig.
Az olasz agrárminiszter felfüggesztené a szigorúbb szabályok alkalmazását és új állami támogatásokkal mérsékelné a termelési költségeket.
20 évnyi szén-dioxid-kibocsátást lehetne megspórolni, ha a legfontosabb élelmiszernövényeket olyan területeken termelnék, ahol a legoptimálisabb a termelékenység és a környezeti hatás egyensúlya. Az európai szántóföldek nagy részét hagyhatnánk visszavadulni.
Drasztikus hatással lesz a globális felmelegedés a mezőgazdasági termelésre, akár harmadával is csökkenhet a legfontosabb termények globális hozama. Magyarországon a kukoricatermelést vághatja haza, ha elbukik a klímavédelem: a termés akár négyötödéről is lemondhatunk a század végére.
Jelentsék, ha egy benzinkúton nem szolgálják ki a mezőgazdasági gépeket – kéri a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Gyenge volt a méztermés 2021-ben, de ha valami hasznot szeretne rátenni a termelő és a kereskedő is, akkor már olyan árnál járunk, amit nem fizetnek meg a vásárlók.
A virtuálisvalóság-eszközökkel még a gazdaságok is jól járhatnak – így összegezhető legalábbis egy török farmer különös kísérlete, aki teheneket engedett a szimulált környezetbe.
A Vlagyimir Putyin orosz államfőhöz hű Rt.com tette közzé a gabonatermés lehangoló eredményeit, amelyek valóban rosszak lehettek, ha ezt már Moszkvában is elismerik. Mivel magyarázható a kínos helyzet? Rémes időjárás és a migránsmunka hiánya – írja a portál.
Együtt a nagy agrárcsapat.
Az új magyar foglalkoztatottsági csúcs ellenére rengetegen hagynak ott hiányszakmákat.
Az automatizálásból eredő kényelem egyre több iparágat fenyeget. Most itt az újabb, és egy hatékony eszköz, ami a John Deere műhelyéből gurul ki.
Bár a mezőgazdaság fokozottan kitett a klímaváltozás negatív hatásainak, a gazdák csak egy része használ olyan okos megoldásokat, amelyek hozzájárulnak az ágazat fenntartható működéséhez.
Elkészült az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának (ELTE TTK) közös projektje; az E-orr kutatóműhely feladata az volt, hogy kidolgozza a mezőgazdasági kártevő-fertőzöttséget szaganyag alapján érzékelő rendszert.
Húszéves rekordokat döntött idén a kukorica ára, amit a kínai keresleten kívül a rossz brazil (és hazai) termés is magyaráz. Emiatt szokatlan módon importkukoricával indították az új szezont a hazai ipari felhasználók. A saját pénztárcánk is érezni fogja a drágulás következményeit, de a szakértők szerint csak később.
Két számjegyű növekedést mért a KSH a mezőgazdaság 2021-es teljesítményében, de ennek az oka az, hogy 16 százalékkal nőttek az árak, így az egy évvel korábbinál kevesebb terméket is több pénzért lehetett eladni.