Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A tavalyi 3500 hektár helyett idén csupán mintegy 2800-3000 ezer hektárnyi területen ültettek görögdinnyét a termelők. A termelési, szállítási és munkaerőköltségek megugrása miatt a nyári főszezonban sem számíthatunk 170-180 forint alatti kiskereskedelmi árra kilogrammonként, ami a tavalyi minimumot jelentő 130 forinthoz képest 30-40 százalékos áremelkedést jelent – írja sajtóközleményében az Agroinform.
A területcsökkenés okai között az ágazatot sújtó munkaerőhiány mellett megtalálható a dinnye értékesíthetőségét körül lengő bizonytalanság, illetve a termelők egy részének azon döntése, miszerint a földjén inkább hagyományos szántóföldi gazdálkodást folytat (azaz gabonát termel). Ezt az elhatározást az ukrajnai háború híre érlelte meg sokakban. Ráadásul a gabona biztos bevételt jelent, míg a dinnye sikere az utolsó pillanatig kétséges, egy hűvösebb nyár vagy egy nagyobb importdömping egyenként is keresztülhúzhatja a termelők számításait.