Abnormális az idei dinnyeszezon
A tavaszi hőség miatt két héttel előrébb tolódott, már most egyre több a boltban a magyar dinnye.
A tavaszi hőség miatt két héttel előrébb tolódott, már most egyre több a boltban a magyar dinnye.
Az EU elfogadott egy rendeletet, amely szerint az Oroszországból és Fehéroroszországból behozott mezőgazdasági termékeket büntetővámmal sújtják. Egyetlen tagállamként Magyarország nem szavazta meg ezt a döntést, Szijjártó Péter tartózkodott. Mindez egy nappal a külügyminiszter – mezőgazdaságot is érintő – minszki üzleti tárgyalásai után történt.
Tartósan vízhiányos időszakot hirdettek a múlt péntektől kezdődően az egész országban. A lépés a mezőgazdasági termelők számára teszi lehetővé, hogy egyszerűbben és olcsóbban tudják öntözni veteményüket.
Átmenetileg le kellett állítani a vetést a GPS-re támaszkodó traktorokkal, mert a geomágneses vihar összezavarta őket.
A világpiaci ártól függően a megfizetett adó 90 vagy 90,5%-át igényelhetik vissza a mezőgazdasági termelők.
A tél végi és kora tavaszi nyár után visszatért a megszokott áprilisi idő, de hiába esett, ez nem tudja érdemben enyhíteni a mostanra már súlyos aszályhelyzetet, amit a korai meleg miatti kényszerérés is tetézhet. Ha nem jön elég csapadék, dőlni fog az agrárium, vele dőlhet az egész magyar gazdaság. Most azért szoríthatunk, hogy a változékony időjárás legalább hozza a klimatikus átlagot.
Aszály még nincs, de súlyos a helyzet.
Ez a rendelet most nem az Ukrajnából származó árura vonatkozik, hanem mindenre.
A fagykár okozza a legnagyobb kárt a gyümölcsösökben. Hiába jön azonban hamarabb a meleg idő, és csökken a fagyos napok száma, ezek nem múlnak el teljesen, és fokozott veszélyt jelentenek az egyre korábban virágzó gyümölcsfákra.
Már van akkora az európai muszlim népesség, hogy a ramadán végére készülve tényezővé váljanak a megrendeléseik, Olaszország pedig a húsvét miatt vásárol be tavasszal bárányhúsból. A kettő együtt alaposan felnyomta a juhok árát.
Ismét Brüsszelben tüntetnek a gazdálkodók, megmozdulásukat az agrárminiszterek tanácskozására időzítették. Úgy tűnik, meghallgatták a kéréseiket, mert a mezőgazdasági termelőket érintő könnyítéseket jelentettek be. Azonban nem biztos, hogy ezzel be is érik a tiltakozók.
Az ukrán gabona behozatalának engedélyezése mellett az orosz kitiltása lehet a cél, de ez vajon milyen irányba mozgatja az árakat Európában?
Máhr Andrással, a MOSZ főtikárhelyettesével beszélgetett a HVG az agrárium esélyeiről.
Új vertikális farmot építenek Dubajban. Az ottani növénytermesztéshez 98 százalékkal kevesebb víz kell majd annál, mint amennyit a hagyományos módszerek igényelnek. A GigaFarm 2026-ban nyílhat meg.
Közel ezer mezőgazdasági jármű és ennél jóval több termelő tiltakozott Brüsszelben az EU mezőgazdasági politikája ellen. A gazdák legutóbb február 1-jén, a rendkívüli uniós csúcstalálkozóra időzítették megmozdulásukat, most pedig az agrárminiszterek tanácskozásával azonos időben vonultak az utcára.
A klímasemlegességi célok eléréséért hozott új EU-s szabályok rég nem látott ellenállási hullámot keltettek a tagállamok agrárszektoraiban. Az EUrologus összeszedte, miért tüntetnek, és mit értek el eddig az EU-szerte traktorokkal felvonuló gazdák.
A 2024-es választási évben csökken a farmok jövedelme, elsősorban az alacsony gabonaárak miatt – jósolja az agrárminisztérium Washingtonban. Mindez jó hír lehet Biden elnöknek, hiszen az infláció mérséklődhet, más oldalról viszont az elégedetlen farmerek aligha szavaznak rá.
A környezetvédelem számos területén van még hová fejlődniük az uniós tagállamoknak, például a hulladékgazdálkodásén és a levegőminőségén. Az EU-s szabályokat nem minden esetben alkalmazzák megfelelően, lenne tennivaló az energiaszegénységgel, a vízválsággal és a Natura 2000 területek kezelésével is – derül ki az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosával, Virginijus Sinkevičiusszal készült interjúban, amelyben szóba kerülnek a farkasok és az akkugyárak is.