Ijesztő, mennyi műanyagot nyelünk le életünk során
Természetvédelmi Világalap (WWF) egyik új tanulmánya szerint kb. 20 kilót mikroműanyagot fogyaszt el egy ember élete során. Ez nagyjából két nagyméretű kukának felel meg.
Természetvédelmi Világalap (WWF) egyik új tanulmánya szerint kb. 20 kilót mikroműanyagot fogyaszt el egy ember élete során. Ez nagyjából két nagyméretű kukának felel meg.
Egy kutatás szerint egy csésze teában sok millió mikroszkopikus műanyagdarab lehet.
Új jelentést adott ki az ivóvízben is előforduló mikroműanyagokkal kapcsolatban az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A szakemberek úgy vélik, hogy egyelőre más miatt érdemes aggódni.
Előbb-utóbb beigazolódik a kutatók félelme, hogy nem lesz olyan szeglete a bolygónknak, ahol ne találtak volna mikroműanyagot.
A műanyag ellen már háborút indított az ökotudatos fogyasztó, de vajon képes-e meglátni az ellenséget egy olyan ártatlan dologban is, mint a csillámpor? A klímaválság újabb kérdéssel szembesíti az emberiséget: lehet-e csillámos smink nélkül is fesztiválozni?
Az ötlete 50 ezer dollárt ért a Google pályázatán.
Minimális szinten, de a haltermelésre szolgáló magyarországi halastavakban is kimutathatók a mikroműanyagok.
Sok mikroműanyag lehet a hazai folyók üledékében, ami a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói szerint jelentős környezeti kockázattal járhat.
Évente fejenként 50 ezer műanyagrészecskét esznek meg az emberek átlagosan, és hasonló mennyiséget lélegeznek be egy új tanulmány szerint. A valós szám ennél sokkal nagyobb is lehet, mivel az ételek és italok csak kis csoportját elemezték a műanyag-fertőzöttség mértékét vizsgálva. A tudósok kutatása szerint a palackozott vizek gyakori fogyasztása drámaian megnövelik az elfogyasztott nanorészecskék mennyiségét.
Soha olyan mélyre nem merültek még a világ tengereiben, mint most Victor Vescovo. Az amerikai befektető 10 938 méter mélységben járt a Mariana-árokban. Négy órát töltött a fenék vizsgálatával, és műanyagot is talált.
A tengeri teknősök minden fajában találtak mikroműanyagot a kutatók, akik két óceán és egy tenger mind a hét faját, több mint száz egyedet vizsgáltak meg.
Meglehetősen naturalista módon mutatja be egy 2 tonnás cet halálát a Spektrumon péntek este debütáló dokumentumfilm. Műsoron a "bálnagyilkos műanyag" – és a cet, melyet valóban az ember által hátrahagyott műanyag pusztított el.
Katasztrófáról még nem beszélhetünk itthon, de tenni kell a folyók vizének megőrzéséért. A Duna mellékfolyói közül a Rábában találták a legtöbb mikroműanyagot. A méréseket a Dunában folytatják, várhatóan ősszel.