Gyűlöletkeltés miatt pénzbüntetésre ítélték az egyik francia elnökjelöltet
Egy tévéműsorban tolvajoknak, erőszaktevőknek és gyilkosoknak nevezte a szülői kíséret nélkül Európába érkező kiskorú bevándorlókat.
Egy tévéműsorban tolvajoknak, erőszaktevőknek és gyilkosoknak nevezte a szülői kíséret nélkül Európába érkező kiskorú bevándorlókat.
Európának sok idő kellett, de észrevette: Orbán Viktor rendbontása nem mehet tovább szó nélkül – mondta a hvg360-nak Jan-Werner Müller, a Princeton Egyetem politikafilozófusa, populizmus-szakértője. Szerinte azzal, hogy Merkel eltűnik a színről, a Fidesz pedig kiesett a Néppártból, sokkal nehezebb feladat vár Orbánékra a 2022-es választásokon, ha pedig az ellenzék jól fókuszálja az üzeneteit, jó esélyekkel indulhat. Úgy véli, az erős vezetőkkel nincsen baj, azzal viszont igen, ha a pártjaikat is ki tudják üresíteni.
A nyugati demokrácia túl van a populista bomlasztás nehezén, ebben pedig nagy szerepe van a koronavírus-járványnak, az együttműködésre és józanságra alapuló közegben a klasszikus populista mantrák egyszerűen nem működnek. Az viszont látszik: a populizmus nem megy sehova, csak alkalmazkodik.
Habár a populista hullám még messze nem ült el a világban, Közép-Európában és Törökországban a demokrata erők megmutatták, hogy vissza lehet szorítani a demagóg nyomulást. Így látja ezt a Project Syndicate-en megjelent elemzésében két fiatal szakember: Carisa Nietsche, illetve Jeff Cirillo. Egyikük az Új Amerikai Biztonsági Központ elnevezésű kutatóintézet munkatársa, a másik a transzatlanti témák szakírója.
Sikerül-e Orbán régi terve, hogy létrehozza a nagy populista-szélsőjobboldali frakciót az Európai Parlamentben? Erre adhat választ az európai szélsőségesek hétvégi csúcstalálkozója Varsóban.
A Szovjetunió bukása és a hidegháború vége után a történelem végéről és a liberális demokrácia végső győzelméről értekező filozófus-politológus a populizmus terjedése ellenére ma is azt mondja, hogy végül a demokrácia győz, mert nincs annál jobb.
Ártatlan félrehallás vagy tudatos csúsztatás – végső soron mindegy. A lényeg, hogy a republikánus tábor új mémet gyártott.
Nincs helye azonban a kárörömnek, mert a populisták másutt is hasonló fantasztikus mesékkel ámítják az embereket, keltik az elégedetlenséget. A nagy kérdés az EU számára, hogy mit tegyen az elbizonytalanodott polgárokkal.
Szövetségeseket, és nem klónokat keres Marine Le Pen – mondta a francia Nemzeti Gyűlés párt elnöke, miután találkozott a magyar miniszterelnökkel Budapesten, hogy a kényszer szülte jobboldali együttműködésről tárgyaljanak. Orbán Viktor ismét a hősüknek nevezte Matteo Salvinit, az olasz Liga elnökét.
„Véget ért a populista hype, nem ez lett az új norma, viszont maradni fog” – állítja a hvg360-nak Cas Mudde holland politikatudós, a modern kori populizmusdefiníció megalkotója, a szélsőjobbot és a politikai pártrendszereket vizsgáló szakember. Szerinte az Orbán Viktorhoz hasonlító politikusok folyamatosan veszítenek a népszerűségükből, azt viszont kétli, hogy épp a magyarországi ellenzék tudna győzni 2022-ben. Úgy véli, az Orbánt kihívó Márki-Zay Péter „ellenzék ellenzéke” narratívája logikus, de az előválasztás tévesen hitette el az emberekkel, hogy vidéken is van esély győzni vele. Mudde szerint a hatpárti összefogásnak elsősorban a magyar EU-tagságot kellene megmentenie, az Unióról viszont azt gondolja: belülről mehet tönkre, ha nem lép fel azonnal Lengyelországgal és Magyarországgal szemben.
Dobrev Klára szerint trumpi irányt vett ellenfele kampánya. Ha valóban ez történt volna, a DK-s jelölt biztos második lenne.
A jólétért az emberek képesek szemet hunyni a morálisan védhetetlen dolgok felett – állítja a kanadai Catherine Walsh, a politikai kommunikáció kutatója. A hvg360-nak nyilatkozó szakember szerint Orbán Viktor egy furcsa, de jól működő kettősséget alakított ki, otthon erőt fitogtat, Brüsszelben meg áldozati szerepet játszik, mindezzel összekovácsolja a szavazótáborát, ám lehetőségei végesek. Walsh a kétfejű sárkány stratégiát ajánlja a magyar ellenzék figyelmébe.
Cathrine Thorleifsson, az Oslói Egyetem extremizmuskutatója szerint ami Magyarországon zajlik, az "jel a falon" az EU-nak, akkor is, ha Orbán Viktor történelmi szerepe és befolyása sokkal nagyobbnak tűnik Magyarországról, mint Európa felől nézve.
Az egykori keleti blokkban az LMBTQ-ellenes törvények és kampányok egyszerre tesznek politikai szolgálatot a hatalmukat féltő vezetőknek, és az orosz geopolitikai érdekeknek. Ha egy nyugat felé kacsingató konzervatív társadalom elhiszi, hogy minden sarkon pedofilok leselkednek a gyerekeikre, gyorsan rávehető az irányváltásra. Orbán olyan társasághoz csatlakozott, ahol nagyjából ő számít felvilágosultnak.
Yascha Mounk pár éve még aggasztónak tartotta a helyzetet az egyre erősebb populista hullám miatt, de most változott a véleménye.
A Fidesz csak nehezen halad egy új európai pártcsalád építésével. Donald Tusk lelépésével viszont változhat a viszonya az otthagyott Európai Néppárttal, és egy régi ajánlat akár újra vonzóvá is válhat.
A nyugati demokráciák a túlélésért küzdenek a tolvaj rezsimek ellen, amelyek mindennél nagyobb fenyegetést jelentenek – írja a tekintélyes brit konzervatív The Times. Már az is előrelépés, hogy megkezdődött harc a kleptokráciák ellen, amelyek kifosztják a saját országukat, és felforgatják a Nyugatot. De lehet, hogy már túl késő.
Lehet, hogy a populizmus sok helyen akadozik, az emberi gyarlóság azonban megújuló forrást jelent az autokraták számára.
Közép- és Kelet-Európában csak a kezdet végénél tartunk, teszi hozzá a lap cseh elemzője.
Thomas König politológiaprofesszora szerint az összefonódás csapdája folytán az EU közös erőfeszítései nem a közösség erejét támasztják alá, hanem a populista kormányfőket erősítik.