Az oltáselleneseket vegzáló politika populista eszközöket használ, és nagyon jól teszi

5 perc

2022.01.24. 11:00

A populisták addig osztják meg a társadalmakat, amíg kellő hívük van ahhoz, hogy parlamenti többségük legyen, az oltottaknak kedvező politikához viszont nem kell többséget kreálni, ugyanis az önmagától létezik. Emmanuel Macron francia elnök rátapintott, amikor újraválasztási kampányában keményen fellép az oltásellenesek ellen. Jóval nehezebb dolga van viszont a szintén választásra készülő Orbán Viktornak, mert idehaza az egyetlen valódi kétharmad az oltottaké, azt pedig nem teheti magáévá.

A koronavírus-járvány időszaka egyszerre okozott közegészségügyi, gazdasági és politikai krízist, azonban amíg előbbi kettőre a vakcinák és a gazdaságélénkítő programok (és az újranyitás) jó hatással voltak, utóbbi jó eséllyel még évekig meghatározza a közbeszédet, különösen azért, mert

amikor a lakosság érezhető hányada fittyet hány a tudományra, és nem veszi fel az oltást, akkor a politikusok dolga, hogy meggyőzzék őket az oltás szükségességéről.

A problémának két dimenziója van. Van egy alapvető türelmetlenség a társadalom azon nagy többségében, amely már felvette az oltást, magyarul kivette a részét a védekezésből, miközben az oltatlanok meggyőzése pedig, mint a statisztikák mutatják, szinte lehetetlen.

A járványból való kilábalás a szakemberek kezéből egyre inkább a politikai döntéshozókéba kerül, akiknek hosszú távú vízióikat (ha voltak egyáltalán) derékba törte a pandémia. Közülük is különösen szorult helyzetben vannak azok, akik az elhúzódó oltási patthelyzet alatt választási kampányban is találják magukat, és szembesülnek azzal a nehézséggel, hogy a választói táboruk nem egyezik meg azzal a közösséggel, amely beoltatta magát.

Ez a közösség annál népesebb és türelmetlenebb, minél nyugatabbra megyünk Európában. A türelmetlenségből pedig könnyedén lehet politikai tőkét kovácsolni, és egyre többen így is tesznek: az oltásellenes-ellenes politika Franciaországban, Ausztráliában, és még a szomszédos Ausztriában is gyökeret eresztett, és bár

nem biztos, hogy a kiindulási problémát megoldja, az oltott többség megerősítése könnyen megmutatkozhat szavazatokan.