"Az Orbán-kormány szemmel láthatóan tisztában van azzal, hogy rosszban sántikál"

A jólétért az emberek képesek szemet hunyni a morálisan védhetetlen dolgok felett – állítja a kanadai Catherine Walsh, a politikai kommunikáció kutatója. A hvg360-nak nyilatkozó szakember szerint Orbán Viktor egy furcsa, de jól működő kettősséget alakított ki, otthon erőt fitogtat, Brüsszelben meg áldozati szerepet játszik, mindezzel összekovácsolja a szavazótáborát, ám lehetőségei végesek. Walsh a kétfejű sárkány stratégiát ajánlja a magyar ellenzék figyelmébe.

  • Nagy Iván László Nagy Iván László

Pegasus-ügy

Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

Bár továbbra is csúcson pörög a gyurcsányozás, a "sorosista" norvégok határozati szintű rugdosása és a „konzervatív értékek” hangsúlyozása olyan szócsöveken keresztül, mint Tucker Carlson, a NER tizenkettedik évében a Fidesz új témák után nézett. Az LMBTQI-jogok leszalámizása, a Kína iránti elköteleződés, valamint a párhuzamos állam kiépítése az alapítványi rendszereken keresztül mind azt sugallják, hogy egy hosszú távra berendezkedni próbáló rezsim mindent megmozgat, hogy megszilárdítsa a hatalmát első komolynak tűnő megpróbáltatása, a 2022-es választás előtt.

Az már más kérdés, hogy ebből mit hogyan tálalnak Orbánék, hiszen az öncélú törekvésekkel kéz a kézben új narratívák is születtek: a homofóbia a gyermekvédelem, a kínai pénzcunami a gazdasági érdek, a hatalomrablás a növekvő autonómia köntösébe lett bújtatva, és ahogy a felmérések mutatják, az üzenetek meg is tapadtak a célközönségnél.

Medián: A Fidesz-szavazók negyede ellenzi a homofóbtörvényt

Teljesen megosztja a társadalmat a homofóbtörvény - derült ki a Medián friss felméréséből. A teljes társadalmat nézve durván fele-fele a támogatók és elutasítók aránya. A fideszesek negyede elutasítja a törvényt, egy kicsivel több ellenzéki viszont támogatja azt.

Az orbáni gyakorlat azonban a sajátosságai ellenére sem egyedülálló – mondta hvg.hu-nak Catherine Walsh, aki a Cardiffi Egyetemen tanítja és kutatja a politikai kommunikációt. A kanadai szakember külső szakmai perspektívából látja a Fidesz elmúlt fél évének lenyomatát, és következtetései jól mutatják, hogyan látják a nyugati tudományos közösségben a hibrid rendszerek kilátásait.

  • Látható és láthatatlan

Ami most történik Magyarországon, az egy előadás, magyarázza Walsh. Az autoriter vonásokkal bíró, nagylegénykedő politikusok, gyakran jobboldali populisták szeretnek a középpontban lenni, erre bevett sémákat alkalmaznak, kezdve Donald Trumptól Boris Johnsonig. Orbán Viktor egy nem feltétlenül homogén, de a megosztó témákra kapható, a politika iránt nem aktívan érdeklődő közeget szólít meg, leginkább a jólét és a félelem kulcsmotívumaival.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.