"Orbán Viktor az európai szélsőjobb szimbólumává emelkedett"

4 perc

2021.08.03. 04:30

Cathrine Thorleifsson, az Oslói Egyetem extremizmuskutatója szerint ami Magyarországon zajlik, az "jel a falon" az EU-nak, akkor is, ha Orbán Viktor történelmi szerepe és befolyása sokkal nagyobbnak tűnik Magyarországról, mint Európa felől nézve.

HVG: Kutatásaiban sokszor kiemelt szerep jut Magyarországnak. Miért vagyunk ennyire érdekesek onnan, északról nézve?

Cathrine Thorleifsson: A legújabb kutatásomban például egyszerűen azért, mert Magyarország a legeklatánsabb példája a főtémámnak. Azt vizsgálom ugyanis, hogy milyen komoly felhajtóerővel rendelkezik a történelem, a dicsőséges – vagy annak tartott – történelmi múlt a modern autoriter törekvések megjelenésében. Magyarországgal külön is foglalkozom, az egyes időszakok mobilizációs erejét vizsgálom. Ezt annak idején a Jobbiknál láttam a legerősebben, amikor pár éve Magyarországon kutattam a politikai aktivitásukat. Az egyik oldalon az örökös áldozati szerep, a másikon az erős Magyarország, a határok hatékony védelme szerepelt. Ez a kettősség egyből szembetűnő lett. Mint ahogyan 1956 és Trianon emlékének folyamatos aktuálpolitikai üzenetté formálása és használata is.

Ezzel a jelenséggel vitatom azt a magyarázatot, amely az autoriter rendszerek kialakulását leginkább a globalizáció által gerjesztett értékválságok következményeként tartja számon. Magyarország remek példa arra, hogy a történelem, a történelmi emlékek felhasználása igen hatékony eszköz a politikaformálásban.

Tudatosan magyarázta félre a pozsonyi csatát a szélsőjobb - majd a Fidesz

A kormány Magyarságkutató Intézete Nyugat-ellenes harccá formálja a pozsonyi csatát, amely egyébként valóban a honfoglalás lezárása volt. A kormányzati narratívát az MKI-ban a jelek szerint nem szerencsés kritizálni.

HVG: 2021 derekán látszik már Európában a radikális jobboldali erők visszaszorulása? Túl vagyunk a csúcson?

Az elmúlt 10 évben a szélsőjobboldali vagy radikális jobboldali politikai szereplők példátlan visszatérését láthattuk Európában. Számos olyan országban kezdtek két számjegyű eredményeket hozni a választásokon, ahol ez korábban elképzelhetetlen lett volna. Magyarország azért emelkedik ki a mezőnyből, mert itt 11 éve állnak a hatalom élén. A legtöbb európai országban ez legfeljebb nehezen összetákolt kormánykoalíciók révén sikerült, például Ausztriában.