Emmy Eklundh populizmuskutató: Nem a bizonytalan szavazók megnyerésével lehet megverni a Fideszt

10 perc

2022.02.16. 04:30

Emmy Eklundh svéd populizmuskutató a hvg360-nak adott interjúban arra hívja fel a figyelmet, hogy – mintha csak Orbán Viktor emlékezetes mondatát idézné – a Fidesznél nem azt kell figyelni, amit mond, hanem amit csinál: bár a pozitív családpolitika üzenete cirógatja a lelket, valójában a patriarchátusért vívott harcról szól, arról, hogy az erős férfiak megvédjék azt, ami az övék – a nőket, a gyerekeket és a nemzetet. Eklundh nem lát semmi különöset abban, hogy a Fidesz a maga módján pénzt oszt, szerinte jó helyen nyitotta ki a fasizmus tankönyvét. Azt viszont furcsállja, hogy az ellenzék a bizonytalan választók megnyerése érdekében felveszi a jobboldal témáit, mint mondja, hazai pályán nem lehet legyőzni a Fideszt, ellenfelének erre inkább egyfajta radikális baloldali politikával lehet esélye.

hvg360: Az elmúlt években az Orbán-rezsim a családok védőszentjének szerepét vette fel, ráerősítve arra a nemzetképre, hogy a világ azoké, akik teleszülik. Mitől ilyen erős a család értelmezése, és hogyan kapcsolódik a nemzeti túlélést hirdető szélsőjobboldali populizmushoz?

Emmy Eklundh: Rengeteg, a nacionalizmust erősen megélő rendszerben lett népszerű az az elmélet, amit szaknyelven autochtóniának nevezünk – azaz hogy egy adott embercsoportnak vér szerinti joga van egy adott földhöz. Amikor a valóságban vér szerinti dolgokról beszélünk, szinte azonnal a családokról esik szó, a politikában pedig pont ugyanígy jelennek meg a haza kapcsán a fennmaradás és a nemzeti reprodukció, vagyis a család kérdései.

Hogyan töltjük meg a mi embereinkkel a mi földünket? – ez a fő kérdés.

Erre persze többféle válasz létezik: lehet például az „ideális női viselkedést” népszerűsíteni, ami bebiztosítja, hogy a ma döntéshozóinak gyermekei lesznek a holnap döntéshozói.

A családpolitika szerves része a szélsőjobboldali politikának, mindig is az volt: a hitleri Németországban és Franco Spanyolországában is az volt a társadalom, sőt a civilizáció fennmaradásának a kulcsa, ha a nemzet asszonyai nemzeti gyermekeket szültek nemzeti családokba.

Családi alapon politizálni egyébként is egy hatékony stratégia. Sokan, akik magukat centristának vagy progresszívnak nevezik, a családról konzervatív nézeteket vallanak, a haladó eszmék általában az ilyen társadalmi ügyeket érik el utoljára. Ez nagyon biztonságos alapot ad a jobboldalnak.

Annie Ernaux: A nevét sem mondom ki az önök miniszterelnökének, annyit árt Európának

A francia író magyarul most kiadott Évek című könyve a francia történelem közelmúlt évtizedeit dokumentálja. Ernaux-nak a jelenről is megvan a véleménye, fél a szélsőjobbtól, amellyel Orbán Viktor jóban van, de bírálja Emmanuel Macron elnököt is.

hvg360: Csakhogy a magyar „családpolitika” többről szól, mint nemzeti érzelmekről és fennmaradásról, legalább ilyen „hasznos” a Fidesz pedofília- és melegellenes kampányában. Ami egyébként, mint láttuk: európai szinten nem talált annyi lelkes rajongóra, mint az illiberalizmus általában. Mi indokolja Orbán genderellenes háborúját?

Emmy Eklundh: A homofóbia terén erős választóvonal van Nyugat- és Kelet-Európa között, viszont ez nem azt jelenti, hogy az LMBTQ-ellenesség ne lenne jelen máshol is.