Találtak egy 3000 éves, 33 kilós cintányért
A Sang-dinasztia korából származó, háromezer éves, nagy méretű, bronzból készült cintányért találtak egy Hunan tartományban folyó építkezésen – közölték a helyi kulturális hatóságok.
A Sang-dinasztia korából származó, háromezer éves, nagy méretű, bronzból készült cintányért találtak egy Hunan tartományban folyó építkezésen – közölték a helyi kulturális hatóságok.
A globális felmelegedés miatt olvadó gleccserek alatt sorra kerülnek elő az őskori leletek.
Az újonnan megtalált koporsókat is 10-12 méter mélyről hozták fel. A szakértők úgy hiszik, a mostani feltárás csak a kezdete egy nagy felfedezésnek.
Ősi alkoholt találtak a kutatók egy kétezer éves kínai bronzedényben, amelyre egy Honan tartományban végzett ásatáson bukkantak a régészek májusban.
Nemcsak a tatárjárás borzalmait, hanem az Árpád-kori Magyarországról alkotott képünket is újraírják azok a régészeti leletek, amelyekre tíz évvel ezelőtt, szinte véletlenül bukkantak a bugaci pusztában. Az erdő egyik sarka lemeztelenített, kivégzett gyermekek csontvázait, a másik egy hihetetlenül gazdag középkori monostor és a köré épült város nyomait rejti. Az ő sorsukról, a település virágkoráról és az ásatásról Rosta Szabolcs, a kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója beszélt a hvg.hu-nak.
Bizánci templom maradványaira bukkantak a lakók a házuk alatt Izrael északi részén – jelentette a helyi Háárec.
Egy 11 méter mély aknában több koporsót is találtak a régészek Egyiptomban. A szarkofágok 2500 évesek, még senki nem nyitotta fel őket.
Az 1526-os mohácsi csatát az emlékezetben megőrződött augusztus 29. helyett valójában szeptember 8-án vívhatták meg a magyar és az oszmán seregek – mondta a Szigetvár melletti Szulejmán-sírkomplexum kutatását vezető Pap Norbert.
A magasan a Föld felett keringő műholdak különös, a földi megfigyelők számára láthatatlan rejtélyeket tárnak fel. A nagy nagyítású optikának, az infravörös leolvasónak és a korszerű földradarnak köszönhetően olyan képek készíthetők, melyek gyakran kérdéseket generálnak, időnként pedig válaszokat adnak. A műholdak felfedezéseivel foglalkozik a Spektrum új, Rejtélyek a magasból című dokumentumfilm-sorozata.
A stockholmi Svéd Természettudományi Múzeumban vizsgálták meg annak az állatnak a gyomortartalmát, amely 14 ezer évvel ezelőtt pusztulhatott el.
Páratlan leletekre bukkantak régészek a Duna bajorországi partszakaszának árvízvédelmi munkálataikor Mariaposching város közelében, a feltárt 600 lelet között ötezeréves tárgyakat is találtak.
A Tornyai János Múzeum régészei páratlan tárgyakat találtak a tervezett tram-train nyomvonalán végzett feltárás során.
A nyílhegyek mellett találtak ruhakészítésre utaló bizonyítékot is, ami végképp meglepte a kutatókat.