Nagyot esett a születések száma májusban, nőtt a halálozásoké
Az év első öt hónapjában 77 százalékkal nőtt a természetes fogyás 2020 január-májusához képest.
Az év első öt hónapjában 77 százalékkal nőtt a természetes fogyás 2020 január-májusához képest.
A születésszám látványos márciusi növekedése csak egy egyszeri kiugrás volt, áprilisban újra csökkenni kezdett a mutató – derül ki a KSH most kiadott adataiból. Eközben hatalmasat nőtt a halálesetek száma.
Amióta éves bontásban vezetik a statisztikát, soha nem volt akkora a halálozások és a születések közötti különbség, mint 2020-ban, és szinte biztosra vehetjük, hogy 2021-ben ennél is rosszabb lesz a helyzet. Tavaly 3800-zal több magyar tért haza külföldről, mint ahányan kivándoroltak. A házasságkötések száma 1986 óta nem volt ennyire magas, a válásoké 1958 óta nem volt ilyen alacsony – derül ki a KSH Népmozgalom, 2020 című kiadványából.
16 379 magyar halt meg idén márciusban, és ez még nem is a végleges adat – tette közzé a KSH. Még a januári és februári számokat is korrigálták, több százzal nőtt a halálesetek száma az eddig ismerthez képest abban a két hónapban. A születésszám eközben kéthavi zuhanás után megugrott, úgy tűnik, ahogy elmúlt tavaly a járvány első hulláma, többen mertek gyereket vállalni.
Minimálisan csökkent a halálesetek száma februárban az egy évvel korábbihoz képest, mielőtt bedurvult volna a harmadik hullám. A születések száma alig változott.
A keresleti és kínálati ár egyszerű közgazdasági összefüggéseiből következik, hogy a csok miatt is nőttek az ingatlanárak – magyarázta Novák Katalin. Arról is beszélt, hogy ugyan két hónap alatt 1400-zal kevesebb gyerek született, mint egy évvel korábban, nincs jele annak, hogy a családok lemondtak volna a gyerekvállalási terveikről.
A születésszám növelésében óriási anyagi ráfordítások árán elért eredményeket elvinni látszik a járvány.
Nem volt ennyire magas a természetes fogyás, amióta mérik.
1136-tal többen haltak meg januárban, mint 2020 első hónapjában, és 793-mal kevesebben születtek.
A jelenlegi 12 millióról körülbelül 9 millió főre csökken a Kárpát-medencei magyarság száma a következő harminc évben. Péti Márton, Pakot Levente, Megyesi Zoltán és Szabó Balázs A Kárpát-medencei magyarság népesség-előreszámítása, 2011–2051 című tanulmánya négy forgatókönyvet ismertet.
Százhúsz év második legrosszabb demográfiai eredményét hozta 2020. Összesen 139 549 magyar halt meg – ilyen magas szám sem volt már 21 éve –, és ez 9946-tal magasabb az egy évvel korábbinál. Az is látszik, hogy tavaly szeptemberben ugrottak meg igazán a halálozási számok.
Kimagasló és kiábrándító eredményeik egyaránt voltak tavaly a magyaroknak, az országnak. Válogatás 2020 rekordjaiból.
Az elmúlt több mint húsz év legtragikusabb hónapja volt az idei november.
1549-cel többen haltak meg és 179-cel többen születtek idén októberben, mint egy évvel korábban.
Ha éves bontásban vizsgáljuk, még mindig azt látjuk, hogy sokkal kisebb a természetes fogyás, mint tavaly ilyenkor volt, de a havi adatokból kiderül: vége annak az időszaknak, amikor a halálozások száma hatalmasat csökkent, és ennek nem csak a járvány az oka. A születésszám nagyot ugrott közben.
Folytatódik a jó tendencia: kicsivel többen születnek és sokkal kevesebben halnak meg Magyarországon idén, mint egy évvel korábban.
Folytatódott júliusban is a 2020-as trend: a születésszám már nem túl látványosan, de emelkedik. Eközben viszont annyival kevesebben haltak meg az egy évvel korábbihoz képest, hogy majdnem a tavaly ilyenkori felére esett a természetes fogyás.
Egy új tanulmány szerint 2100-ra drasztikusan megfogyatkozhat a világ népessége.
Lecseng a mini baby boom, a születések száma visszatér a korábbi években megszokott szintre. A természetes fogyás áprilisban minimálisan csökkent a tavalyihoz képest, az év egészében pedig nagyot esett, mert idén nem volt olyan súlyos influenzajárvány, mint 2019 elején.
Továbbra is nő a születések száma, de szó sincs olyan kiugró adatról, mint az év legelején és 2019 végén. A természetes fogyás nagyot csökkent 2019 első hónapjaihoz képest, ennek az az oka, hogy idén nem volt annyira súlyos influenzajárvány, mint tavaly.