Kereskedelmi háború: Washington engedhet Pekingnek
Steven Mnuchin pénzügyminiszter javaslatot tett a kínai árukkal szemben érvényben lévő vámok enyhítésére – állítja a The Wall Street Journal.
Steven Mnuchin pénzügyminiszter javaslatot tett a kínai árukkal szemben érvényben lévő vámok enyhítésére – állítja a The Wall Street Journal.
A négy uniós tagállam, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és Spanyolország részvételével működő európai cég a világ második – sőt a pillanatról pillanatra változó adatok szerint néha az első legnagyobb gyártója – a Boeing mellett. Milliárdos jövedelmeket hoz, munkahelyek 10 ezreit biztosítja Európa-szerte, hiszen sok kis cég besszállítóként is az Airbushoz kötődik.
Ha kiszélesedik és globálissá válik az USA–Kína-, illetve az USA–EU-vámháború, és a világkereskedelem útjába mindenütt akadályok gördülnek, azt azok az országok is megszenvedik, amelyek nem közvetlenül érintettek a konfliktusban. Mi is.
Rég volt olyan G7-csúcstalálkozó, ahol a legfejlettebb ipari országok vezetői annyira nem értettek egyet egymással, mint a Kanada Québec tartományában tartott mostanin. A La Malbaie-ben rendezett találkozó első napján már arról is vita volt, hogy kiket kellene meghívni a megbeszélésre. Míg a tanácskozáson talán még zárónyilatkozatot sem adnak ki, Oroszország és Kína Pekingben tárgyaló vezetői egyre inkább egymásra találnak.
A pekingi Új Kína hírügynökség elégedetten kommentálta a közös közleményt, melyet Liu Ho miniszterelnök-helyettes csaknem egyhetes washingtoni tárgyalásai után adtak ki. A kínaiak elégedettsége érthető: túlságosan sok konkrétum nincs a közös nyilatkozatban.
A Soros elleni vádaskodás nagyon emlékeztet arra, ahogy Donald Trump a globalizációt, Kínát és a migránsokat teszi felelőssé mindenért, holott nem ők tehetnek a mai gondokról – mondja a Nobel-díjas amerikai közgazdász, Eric Maskin, aki az USA választási rendszerét is megreformálná.
Totális kereskedelmi háború jön, vagy csak iszapbirkózás zajlik a világ legnagyobb gazdasági hatalmai között? Elmagyarázzuk, miért kell tartani Donald Trump védővámjaitól.
Az amerikai elnök a világ több vezetőjével is beszélt az acél és az alumínium importvámjának tervezett bevezetéséről, és nem fontolgat semmilyen kivételt - közölte Wilbur Ross amerikai gazdasági miniszter.
Trump adóreformja ellentétes a nemzetközi joggal, károsan hat a globális kereskedelemre és kereskedelmi háborúhoz vezethet – legalábbis ettől tartanak az Európai Unióban.
1990-ben az amerikai piacon eladott 20 autóból csak egy készült Mexikóban. Ma viszont már minden ötödik.
Az indonéziai Balin a Világkereskedelmi Szervezet 159 illetékes minisztere a napokban gyűlt össze, hogy tető alá hozzák az utóbbi két évtized legjelentősebb globális kereskedelmi megállapodását. Sokáig úgy tűnt, India ellenállásán megbukik a megállapodás, ám a gordiuszi csomó átvágásával összejött az aláírás. A döntés értelmében egyszerűsödhet és egységesülhet a vámügyintézés, illetve az agrártámogatások területén a fejlődő piacok számára is kedvező folyamatok jöhetnek. Szakértők mindezek eredményeképpen akár ezermilliárddal is bővülhet a világgazdaság, ebből pedig Magyarország is kiveheti a részét.