szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Idén 4,3, jövőre 4 százalék lehet a kínai GDP növekedése.

A várhatóan jelentősen emelkedő amerikai importvámok miatt módosítani kell a globális feltörekvő térség gazdaságainak növekedési pályájára adott előrejelzéseket – áll a Fitch Ratings Londonban bemutatott helyzetértékelésében.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a hétfőn beiktatott Donald Trump amerikai elnök vámemelési tervei miatt az amerikai infláció is valószínűleg emelkedésnek indul, és ez csökkenti annak az esélyét, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét ellátó Federal Reserve 2026-ban is folytatja a monetáris enyhítést – számolt be az MTI.

A Fitch tanulmánya szerint egyelőre bizonytalan az amerikai vámemelések mértéke, kiterjedése és időzítése, de a cég alapeseti feltételezése szerint az effektív amerikai vámszint a 2023-ban mért 2,3 százalékról 8 százalék környékére emelkedik.

Az elemzés szerint a Trump-kormányzat vámpolitikájának egyik kiemelt célpontja Kína lesz, ezért a Fitch Ratings a kínai hazai össztermék (GDP) növekedésére adott, 2025-re szóló előrejelzését az eddigi 4,5 százalékról 4,3 százalékra, jövő évi kínai GDP-növekedési prognózisát 4,3 százalékról 4 százalékra csökkentette.

Weifang, Kína: Foton kamion a gyártósoron
AFP / ImageChina / WFRB

A hitelminősítő szerint a kínai kormány fokozott költségvetési ösztönzési lépesi miatt a kínai gazdaság növekedési ütemének lassulása fokozatos lesz. Ez a támogatás azonban megterheli Kína szuverén államháztartási mérőszámait, és ezt tükrözi az “A plusz” kínai államadósosztályzat negatív kilátása – áll a Fitch Ratings hétfői elemzésében.

A Fitch tavaly áprilisban rontotta negatívra az addigi stabilról Kína államadóskockázati minősítésének kilátását, már akkor is azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a kínai kormány a költségvetési ösztönzők növelésével próbálja ellentételezni a gazdasági ellenszél hatásait, és ez növeli a költségvetési kockázatokat.

A Fitch hétfői elemzése szerint a többi nagy feltörekvő gazdaság jobban el tudja magát szigetelni az amerikai vámemelési kockázatoktól, de a Kínán kívüli felzárkózó régió együttes GDP-növekedési üteme így is várhatóan 3,4 százalékra lassul az idén a 2024-ben elért 3,7 százalékról.

A Federal Reserve kamatcsökkentési pályájának valószínűsíthető sekélyebbé válása ugyanakkor felhajtóerőt ad a dollárnak. A Fitch Ratings ennek alapján azzal számol, hogy a dollár 2025 végéig 3 százalékot megközelítő mértékben erősödik a kínai jüannal szemben.

Ez növeli a feltörekvő piaci szuverén adósok dollárban denominált adósságkötelezettségeinek törlesztési terheit, és erősítheti a dollárhoz kötött devizaárfolyam-rendszerekre nehezedő nyomást egyes feltörekvő gazdaságokban – áll a Fitch Ratings hétfői helyzetértékelésében.

Más nagy londoni házak szerint az amerikai vámok emelése várhatóan jelentős terhet ró az észak-amerikai gazdaságok közötti kereskedelemre is.

Az Oxford Economics pénzügyi-gazdasági elemzőműhely friss tanulmányában közölte: modellszámításai szerint 50-60 százalékkal csökkenhet a kereskedelmi forgalom az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada között a Trump által tervezett vámintézkedések következményeként.

A ház kiemeli, hogy a 2020-ban létrejött háromoldalú amerikai-mexikói-kanadai kereskedelmi térség (USMCA) belső kereskedelmi forgalma 2023-ban 1500 milliárd dollár volt; ez a világgazdasági szintű import 8 százalékának felelt meg.

Az Oxford Economics elemzői hangsúlyozták ugyanakkor, hogy nagyon alacsony valószínűségűnek tartják egy mindenre kiterjedő, állandó jellegű, egységes amerikai vám bevezetését az USMCA-térség másik két gazdaságának termékeire.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!