szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

Az alkotókedvet és a kreativitást egyesítik azok az alkotások, amelyekhez a holland művész az egyik legnépszerűbb trópusi gyümölcsöt használja fel. Míg egy texasi fiatalembernek sajátos iróniájú portrék létrehozására szolgál a banán – úgy tűnik, ebből szórakozva megél.

A rotterdami Stephan Brusche 36 évesen fedezte fel, hogy a tervezőgrafika mellett mit tud kihozni a sokféle szempontból életelixírnek tartott banánból, pontosabban annak héjából. Nem a zöldszínű, hanem a sárga héjú gyümölcs az inspiráló eleme, de a fantáziáját megmozgatja a már barnás árnyalatokkal rendelkező felülete is.

A grafikus egyszer csak azon vette észre magát, a megszokott aroma helyett sokkal inkább vonzó számára, ha golyóstollal rajzol a banánra és késsel metszeteket készít rajta/belőle. Alkotásait, mivel hamar múlandóak – ez esetben romlandóak – rendszeresen lefotózza és felhelyezi az Instagramra, ahonnan sok visszajelzést kap, s már 42 ezer követője van.

A magát már „banánművésznek” nevező Stephan Brusche legfőbb álma egy önálló kiállítás, bár ez elég nehezen kivitelezhető. Szeretne egy könyvet is megjelentetni Fruitdoodles – Gyümölcsfirkálások címmel.

Stephan Brusche műve
Instagram

Törekszik elérni azt is, hogy nemzetközi napja legyen a banánnak, ugyanis Európában egyedül az Egyesült Királyságban van hivatalos banán-nap, valószínűleg arra emlékezve, hogy 1633. április 10-én első ízben kínálták eladásra a ritkán látott csemegét egy londoni boltban.

Brusche, aki egyébként sokoldalúan kísérletezik más gyümölcsökkel is a dinnyétől a mangóig bezárólag, bármit megjelenít a banánon és banánból: Marilyn Monroe-t, Salvador Dalit, a Beatles együttest, bibliai témájú jeleneteket, sokféle állatot, rajzfilmfigurát és még a tányéron hagyott hal vázát is plasztikus megjelenési formában.

Bananas Gone Wild

Kevésbé kidolgozottak, de lényegében azonos tőről fakadnak a texasi EKG-technikus, Davonte Wilson alkotásai, akinek banánjain a filmek szuperhősei éppen úgy megjelennek, mint az aktuálpolitika szereplői, jelenleg az amerikai elnökválasztási kampány favoritjai, Hillary Clinton és Donald Trump.

A fiatalember egyébként saját Elvadult banánok (Bananas Gone Wild) internetes honlapján keresztül értékesíti legtöbbször humoros töltetű munkáit, darabját 10 dollárért. Állítólag annyira gyümölcsöző számára a banánművészet, hogy jól él belőle, 100 ezer dollárt, vagyis több mint 27 millió forintot keres vele. Igaz, ehhez tetemes mennyiségű banánt kell kidekorálnia.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!