szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem hisszük, hogy különösebben kampányolni kellene ez idő tájt a rozék érdekében. Hiszen egy pohár jégbe hűtött, könnyed,gyümölcsös, aromás bor maga a nyár.

Bár a rozék egyre népszerűbbek egész évben, hiszen afféle jolly jokernek számítanak például az étel-bor párosításoknál, nem mindegy, hogy éppen vízparton, árnyékban, nyáresti bulin mit és hogyan választunk.

Facebook

  

A rozéspecialista Mátra vidéki Nagygombos Borászat birtokáért Takács-Barna Anna borász felel, akitől nagyon jó tippeket kaptunk a nyári rozézáshoz:

- Mindig csak hidegen! A legideálisabb a 8-10 fok körüli hőmérséklet, hiszen így érvényesülnek leginkább a bor üde, gyümölcsös jegyei. Ez alatt nem érezzük a bor aromáit, ha viszont meleg a bor, akkor kevésbé frissítő. S amúgy is, ki szeretne meleg rozét inni?

- Fontos a pohár! Műanyag pohárból rozéfröccsöt a strandon? Rendben, de azért ha lehet, válasszunk hosszú szárú üveg borospoharat, és mindig a száránál fogjuk meg, hogy tovább maradjon hideg.

- Mit együnk a rozéhoz? Szerencsére könnyű hozzá ételt választani, pláne jól passzol a nyári fogásokhoz.   Egy mozzarella caprese, egy gyorsan elkészíthető tésztaétel, rizottó tenger gyümölcseivel, pizza vagy focaccia, sajtok, grillezett húsok vagy halak, desszertnek pedig valami gyümölcsös édesség. Legyen az étel egyszerű és gyors, pont mint kinyitni egy palack rozét.

- Ugyan nem könnyű nyáron megunni a rozét, de nem árthat, ha egyszer-egyszer feldobjuk kicsit. A friss rozé remek alapja az egyre divatosabb borkoktéloknak, így bátran tegyünk némi levendula- vagy rózsaszörpöt a pohárba, jöhet pár szem gyümölcs – málna, ribizli, szamóca –, öntsük rá a rozét, a szódát, tegyünk bele pár szem jeget, és ha a kertben találunk mentát vagy citromfüvet, azzal is fűszerezhetjük.

- Az utóbbi pár évben a rozéfröccs igen  népszerű lett, és a strandoktól kezdve a romkocsmákon át az elegáns rendezvényekig mindenhol előszeretettel fogyasztják. A kisfröccs, nagyfröccs és hosszúlépés a legközkedveltebb fajták, de nyugodtan próbáljuk ki ezeket is: ha inkább a rozé legyen a hangsúlyosabb, akkor a háziúr (4 dl bor + 1 dl szóda) a legjobb választás, focirajongók a magyar–angolt (6 dl bor + 3 dl szóda) kérjék, ha pedig túl nagy a hőség, akkor a lakófröccsnél (1 dl bor + 4 dl szóda) nem találunk jobbat.

  • Amit a Nagygombosról tudni érdemes: 

  •  Az ország második legnagyobb borvidéke a Mátrai borvidék nyugati határán, Hatvan város mellett található a Barta család tulajdonában levő birtok.  A termőhely klimatikus viszonyait a kontinentális éghajlat, valamint a Mátra hegység védő hatása határozza meg, ami lelassítja az északról jövő hideg levegőt, és így a déli lejtőkön kedvezőbb klíma alakul ki. Változatos talaj jellemzi, lösz, andezit, riolittufa és barna erdőtalaj található a szőlőterületeken. A borászatban a hagyományos és a modern technológiát ötvözik. A birtok adottságai és a fajtaösszetétel is leginkább a könnyed, illatos rozéknak kedvez. „Abban hiszek, hogy a rozékat nem szabad túl hamar lepalackoznunk, nálunk az utolsó rozé tavasz végén került piacra. A több hónapos érlelésnek köszönhetően a borainkat hosszabb eltarthatóság jellemzi, miközben megőrzik gyümölcsös és élénk jellegüket” – vallja a borászuk.

    Három különböző rozét készítenek: egy friss és élénk kékfrankost, egy gyümölcsös cuvée-t, és a Gróf Grassalkovich borcsalád részeként egy igazi különlegességet, a Gamay Noir rozét. Ez utóbbi Magyarországon egyedülálló, francia fajta. Azért is egyedi, mert kisebb részben fahordós érlelést is kapott, így fűszeresebb, elegánsabb és hosszabban eltartható lett, mint a rozék általában.

     

     

     

     

     

    HVG

    HVG-előfizetés digitálisan is!

    Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!