szerző:
Gy.Zs.
Tetszett a cikk?

Nem nagyon kell törni a fejünket, mit tegyünk a fa alá gasztronauta rokonainknak, barátainknak, de még szégyellnünk sem kell, hogy már megint egy könyv jut eszünkbe frappáns megoldásként. Amióta a gasztroforradalom a kiadóknál is kirobbant, ilyen tájt szinte felrobban a könyvpiac. Karácsony előtt egész konyhát tölthetünk meg a különböző kiadványokkal.

Ha már feltalálták volna az ehető szakácskönyveket, az ünnepi menüket is letudhatnánk velük. Ja, egyébként feltalálták. Egy német kiadó már 2012-ben piacra dobta az első ehető, lasagne lapokból nyomtatott tésztás könyvet. De ez egyrészt nem annyira ünnepi, másrészt lehet, hogy megfeküdte a gyomrokat, mert azóta sem hallottunk hasonlóról. Amúgy pedig nagyon úgy tűnik, hogy az utóbbi években lejárt a klasszikus szakácskönyvek ideje, a csak a  "végy ennyit meg annyit" tipusú receptgyűjteményeké, pláne a hasznavehetetlen, mega csilli-vili ajándékalbumoké. Sztori, arc, és  receptek, leginkább étel-életreceptek keltik fel inkább az érdeklődésünket.

S egy csipet interaktivítás. Mint például Mautner Zsófi Karácsonyi színezője (21.Század Kiadó). 15 fantasztikus ünnepi recepttel, komplett - rendhagyó - menüjavaslatokkal és csoda szép, színezésre váró rajzokkal, amelyek kapcsolódnak a fogásokhoz. Bevállalva azt a szentségtörést, hogy a könyv szétszedhető, lévén perforált oldalai, kiegészíthető a saját receptekkel, naplóbejegyzésekkel, megmaradhat emléknek a gyerekekkel töltött főzőcskés, beszélgetős, közös órákról. Miközben elkészül egy-egy étel, kinyílik, kiszínesedik a világ. "Megelevenedik" a zöldalmás gesztenyekrémleves, a gesztenyés pulyka tagine, a narancsporos hókifli. Zsófi így mesél, így tölti meg színekkel, illatokkal, ízekkel a konyhákat.

21. Század Kiadó

Ha azt mondjuk, Magok a konyhában (Book Kiadó), nem biztos, hogy pont a borsó, a bab, a csicseri borsó, a mungóbab, a lencse jut eszünkbe, de Bezselics Ildi háromrészesre tervezett könyvsorozatának első kötetében ezzel a felcímmel ehetjük tele magunkat hüvelyesekkel. A tudatos táplálkozás jegyében nagyon jó ízűeket tálalhatunk, és mire végignézegetjük a míves kiadványt, megjön a gusztusunk. Már reklamálnánk is a kiadónál, hogy ugye, nem kell jövő karácsonyig várni az olajos magvakra és a gabonafélékre. Itt sem csak recepteket és egyáltalán nem dörgedelmeket kapunk, mi szerint, ha nem táplálkozunk korszerű-egészségesen, akkor halálnak halálával halunk. Inkább ajtó nyílik egy másik, ezerarcú konyhai világra,  ahol - a kissé lenézett - hétköznapi termények új szerepet kapnak a fazekakban, serpenyőkben. S nem csak a reformtáplálkozás hívei, de a hagyományőrzők, középutasok is rengetek ötletettel, tanáccsal, fortéllyal, ismerettel gazdagodnak (nagyon könnyű, könnyű, haladó szinten). Olyan stílusban és hozzáállással, mintha egy barátnő toppanna be, hogy segítsen megteríteni akár karácsonyra-újévre, amikor például az asztalra  füstölt lazac kerül grapefruittal, lencsesalátával; újévi korianderes, pirított diós sárgaborsós, babos  szerencsehozó leves; fehérbabos fehércsokoládé felfújt. 

kétcicakonyhája.blog.hu

Apropó, csokoládé. Hogy is ne gondolnánk pont ünnepek táján az édes életre, az endorfintobzódásra. A Csokoládémánia (HVG Könyvkiadó) Dom Ramsey vezetésével elkalauzol a földkerekség legkedveltebb édességének világába. Legyen folyékony vagy táblás, kerüljön dobozba, zacskóba, desszertes tányérra, csészébe - a lényeg a valódi minőség. S megtudhatjuk, mitől lesz az, ami, hogyan alakul át a nyers kakaóbab kész csokoládévá. Felfedezhetjük a legfontosabb kakaótermesztő országokat, tanácsokat kapunk, mire ügyeljünk, amikor, csokoládét, bonbont választunk. Megforgathatjuk az „ízkereket”, hogy ráleljünk a legösszeillőbb párosításokra.  Ha már felismerjük az ízárnyalatokat, elsajátíthatjuk a bean-to-bar csokoládé készítésének fortélyait. A könyvben a világ 30 legjobb cukrászának és csokoládékészítőjének különleges receptjei is megtalálhatók.

HVG Kiadó

Otthonülőknek, klasszikusan mindenevőknek világkörüli utazás helyett Fördős Zé kínálja 83 kedvenc magyar receptjét (Lunchbox Kiadó). A könyv azoknak szól, "akik imádják a magyar kajákat, és akik tudják, néha milyen nehéz a kakaós csiga és a túrós táska közül választani. Akik szeretik a babfőzeléket sült kolbásszal, akik röhögve szednek harmadszor a borsólevesből az anyukájuknál, és nem szokásuk számolni a palacsintákat. És azoknak, akik miután kitunkolták a pörköltszaftot, még bevállalnak egy somlói galuskát. Igen, akár este tíz után is."  Zé, mielőtt nekiáll főzni, felturbózza a konyhát - házi készítésű - túlélőkészletekkel. Aztán kipletykálja a családját, és egy-egy fejezet, fogás előtt mesél magáról, ki egykor volt s mivé lett,  nem rejti fedő alá viharos érzelmeit s megrázó élményeit sem egy-egy étellel kapcsolatban. Még olyasmiket sem átall bevallani, éppenséggel  egy nagy téli kedvenc kapcsán, hogy gyerekkorában a kólaízű gumicukorra volt leginkább rákattanva. Aztán később rájött, hogy sokkal izgibb dolog, ha a zselatin valami más formát ölt, leginkább természetesen alakváltoztatva bőrőstől, körmöstől, cupákostól, porcostól a kocsonyában. 

Facebook

Ha már annyi ételmese, akkor jöjjön egy életmese. "Poharazva, palackozva": Jó pincér voltam címmel (Kossuth Kiadó) - László Ágnes tollából - Kovács Nimród életútjáról szóló kötetet. S bár a főszereplő úgy véli, hogy 67 évesen is még mindig keresi a választ arra, miről szól az élet, mégis kerek a történet. Ez tényleg igaz mese felnőtteknek a sikerhez vezető útról, szeretetről-szerelemről, barátságról, szülőségről, boldogságról; az üzleti világról, pénzről, kihívásokról, kudarcokról és talpra állásokról. S nagyon a borokról, amelyek immár főszerepet játszanak az egykor valóban pincérként a nagyvilágba induló, nemzetközi karriert befutó üzletemberré, majd borásszá – saját aposztrofálásában, inkább boros gazdává - váló főhős életében, aki maga a márka. Mert: „megtanulta, hogy csak minőségben és márkákban szabad gondolkodni, és azt is, hogy mindenki egy márka az életben". 

Kossuth Kiadó

Ha pedig étel- és életmesék együtt, akkor a legavatottabb mesélő Vinkó József, aki már egyszer kiszabadította a Szellemet a fazékból, és most kötetnyi gyomortörténettel folytatja Konyhamalac címmel (Heti Válasz Kiadó). Hív, hogy kukkantsunk be vele a konyhába, emeljük le óvatosan a fedőt a fazekakról, amelyekből ezúttal nem illatok szállnak, hanem ínycsíklandó történetek, fényt derítve az étvágy titkaira. Sorakoznak a konyha ördögei, dúl a kocsonyaháború, szépít a pogácsadiplomácia. Világevők, magyar hasak sztoriznak, apácasóhaj száll a tűzhely felől, figurázik a bonbonkirály, maskarázik a pestisdoktor, léhűtők, sörkoptatók lebzselnek köröttünk.

Heti Válasz Kiadó

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!