szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

Már csak azért, mert ilyen is van. Minő meglepetés, pont egy angol úrnak köszönhetően, aki élete nagy részét a nemes ital összehasonlító vizsgálatával, empirikus tapasztalásával töltötte. S az "élet vízének" kortyolgatását nem is áll szándékában abbahagyni.

A Surrey megyei Merstham városának egyik nevezetessége a Reigate Hill Golfklub, a másik viszont kétségtelenül a város szülötte, Jim Murray whiskyszakértő, szakíró, újságíró. Neve jól ismert (és elismert) a világ minden tájékán, ahol e párlat előfordulhat. A szakértő a jövő hónapban ünnepli 60. születésnapját, feltehetően kedvenc italával. Murray 1975-ben, 18 évesen látogatta meg élete első szeszfőzdéjét, azóta bejárta földünk valamennyi jelentősebb whiskyműhelyét. Saját bevallása szerint nemcsak a munkaidejét, hanem a szabadidejét is ezzel töltötte, vagyis tulajdonképpen nem is tudja, mikor dolgozik és mikor lazít. Felvértezve szinte minden ismerettel, amit e gabonapárlatról tudni kell, 1994-ben adta ki első könyvét Jim Murray ír whisky almanachja címen, amelyet évente követtek a műfaj alapművei, egészen 1998/1999-ig bezárólag a The Whiskey Art és a Classic Blended Scotch. Munkásságával különböző elismeréseket érdemelt ki, többek között háromszor is elnyerte az Év Glenfiddic Whisky írója címet.

belgrovedistellery.com

Jim Murray következő nagy ötlete és projektje 2003-ban a Whisky-biblia kiadása volt, amelynek tizenötödik, 2018-as kötete a napokban jelent meg. Milliók esküsznek a kiadványra, a világ első számú whiskykalauzának tekintik. A mostaniban több mint 4600 whisky szerepel minősítési rangsorban, közülük mintegy 1200 először került be a vaskos italbibliába. Természetesen mindezt végigkóstolni, és a főbb minősítési szempontok (szín, illat, íz, összetevők belső egyensúly, desztillálás befejezése stb.) alapján véleményt nyilvánítani lehetetlen lenne egyetlen embernek. Ezért Murray jelentős kóstoló/minősítő stábbal dolgozik világszerte. Buzgón teljesíthetik feladataikat, hiszen már most október közepén megjelent a Whisky-biblia 2018-as világrangsora.

thewhiskyexchanged.com

Mivel a rangos italkalauz friss kiadványa még idehaza nem áll rendelkezésünkre, a leghitelesebb forrásra – whiskybible.com – hagyatkozva tudathatjuk, hogy a Világ legjobb whiskyje 2018 címet a Colonel EH Taylor Four Grain whisky nyerte. Az ital több mint 200 év történeti hátterét, tapasztalatát ötvözi magában, az USA-ban a Kentucky folyó partján található Buffalo Trace Destillery prémiumkategóriás itala. A szó szerinti fordításban bivalynyomot jelölő szeszfőzde, amely a világ legtöbbet díjazottai közé tartozik, 2013-ban elnyerte az Egyesült Államok Nemzeti történelmi térsége címet. De áruljunk el többet is a világelső whiskyről, amelyhez ha eddig nem jutottunk hozzá, arra a jövőben a legkevesebb lehet a reményünk és lehetőségünk. A Colonel EH Taylor Four Grain, ahogy a nevétől elvárható, négyféle gabona erjesztésének kombinációjával készül, vagyis kukorica, rozs, búza és malátázott árpa. Miután 12 évig érlelték a főzetét tölgyfahordókban az idén áprilisban palackozták limitált mennyiségben. A kóstoló szerint már a nyitókorty aromája karaktergazdag: karamelltől az édes vaníliáig tartalmaz ízeket, majd az enyhén füstöstől a tölgyfa tanninokig. Az értékelésnél a maximális 100-ból 97,5 pontszámot elérő, kiegyensúlyozott ízharmóniájú italt a „bourbon whisky atyjaként” tisztelt Edmund Haynes Taylor (1830-1923) ezredesről nevezték el, nyilván hosszú életéhez – 93 évhez – a whiskynek is köze volt.

gastronomiajcia.republica.com

A Whisky-biblia szerint a világ második legjobbja a 21 éves Redbreast 21 ír gabonapárlat lett, míg az előkelő harmadik helyre rangsorolta Jim Murray a skót Glen Grant szeszfőzde Glen Grant Aged 18 Years whiskyjét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!