szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy osztályműsorban idéztek fel a 12.-esek egy megtörtént tanár-diák viszonyt.

A Vajda János Gimnáziumban az iskola udvarán, a teljes gimnázium előtt kellett nyilvánosan bocsánatot kérnie egy tanárnak és több tanulónak az osztályműsorban elhangzott „poénokért”. Az iskola egyik diákja kereste meg az ügyben Dalnoki Szilárdot, a Momentum Zala megyei képviselőjét.

A poénosnak szánt jelenet abból indult ki, hogy az iskola egy korábbi tanára összejött egy 17 éves diáklánnyal. A lány már elballagott, és a tanárnak is távoznia kellett, ám a kapcsolatuk még mindig közszájon forog az iskolában, így beépítették ironikusan az egyik mostani 12.-es osztály a Vajda-napi műsorába.

Az érintett (és már nem az iskolában dolgozó) tanár édesanyja jelenleg is a Vajdában tanít, és a műsor nagyon felháborította, feldúltan távozott az előadásról.

A diákok állítása szerint egyébként maga a kifigurázott tanár is visszajárt az iskolába, és a műsorban szereplőket azzal fenyegette, hogy vagy nyilvánosan bocsánatot kérnek tőle vagy rendőrségi feljelentést tesz ellenük.

A diákok állítólag végül félelmükben a bocsánatkérés mellett döntöttek. Dalnoki információi szerint kiterelték az egész iskolát a napokban az udvarra, ahol először az osztályfőnök, majd a műsorban szereplő diákok egyenként bocsánatot kértek a volt pedagógustól, a volt diáktól és a jelenlegi vajdás tanárnőtől.

Az osztályfőnöki bocsánatkérés az iskola honlapján írásban is olvasható.

Dalnoki Szilárd felháborodott az iskola diákokat és osztályfőnöküket megalázó módszerén, és a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezethez fordult az esetleges jogi segítség biztosítása érdekében. Szerinte nem a bocsánatkéréssel van gond, hanem annak a módjával.

Az esettel kapcsolatban kerestük a Vajda János Gimnázium igazgatóját, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ a kérdéseinkre. Az intézmény honlapjára mindeközben felkerült egy intézményvezetői állásfoglalás, amelyben Varga Sz. Gábor megbízott intézményvezető azt írja:
Szeretném leszögezni, hogy a bocsánatkérés nem megszégyenítés. A bocsánatkérés a felnőtt erkölcsiség megnyilvánulása, amely a másik ember személyének tiszteletén alapul. Ez pedig az európai kultúrában bármilyen közösségi együttélés, így az iskolai nevelő-oktató munkának is nélkülözhetetlen feltétele.
Az intézményvezetői állásfoglalás szerint az említett osztály „bátran élt ezzel a lehetőséggel, példaértékű tettüket az iskolai közösség döntő többsége kellő átérzéssel fogadta”.
Az igazgató arra kér mindenkit, hogy „alapvető erkölcsi értékeinket szem előtt tartva legyen továbbra is szerves alakítója iskolánk közösségi életének”.
Az intézmény honlapjára felkerült egy intézményvezetői állásfoglalás is, amelyben Varga Sz. Gábor megbízott intézményvezető is azt írja:

"Szeretném leszögezni, hogy a bocsánatkérés nem megszégyenítés. A bocsánatkérés a felnőtt erkölcsiség megnyilvánulása, amely a másik ember személyének tiszteletén alapul. Ez pedig az európai kultúrában bármilyen közösségi együttélés, így az iskolai nevelő-oktató munkának is nélkülözhetetlen feltétele."

Az állásfoglalás szerint az említett osztály „bátran élt ezzel a lehetőséggel, példaértékű tettüket az iskolai közösség döntő többsége kellő átérzéssel fogadta”.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!