Clyde Tombaugh, a fiatal amerikai csillagász rendszeresen dolgozott az arizonai Flagstaffben működő Lowell Obszervatórium új távcsövével az 1920-as évek végétől. Munkájának legfontosabb része mozgó objektumok keresése volt a folyamatosan fényképezett égbolton. Egy alkalommal három, előzőleg – 1930. január 21-én, január 23-án és január 29-én – készült felvételt hasonlított össze, amikor egy ismeretlen objektumot észlelt, ami 5 fokra volt attól a helytől, ahol egy amerikai csillagász, Percival Lowell, már egy évtizeddel azelőtt számítások alapján megjósolta a kilencedik bolygó, a "Planet X" létét.
Clyde Tombaugh a felvételek összehasonlítása alapján azt tapasztalta, hogy az új objektum elmozdult a körülötte lévő mozdulatlan égitestekhez képest. E felfedezés hivatalos dátuma 1930. február 18.
Az újonnan megtalált égitestet a – római mitológia szerinti – Alvilág uráról, Plutóról nevezték el, és gyorsan kikiáltották a Naprendszer kilencedik bolygójává.
Szakmai körökben azonban egyre inkább sorolták a bolygók helyett a Plútóhoz nagyon hasonló tulajdonságú és pályájú Kuiper-objektumok közé.
2006. augusztus 24-én a Nemzetközi Csillagászati Unió határozatban törpebolygóvá minősítette a Plutót.
Ez a lépés olyan visszhangra talált, hogy a 2006-os év szavának a bolygó nevéből képzett, „lefokozott, leértékelt” jelentésű plutoed szót választották az Egyesült Államokban.
A Plútóról itt írtunk bővebben.