szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintha csak egy nagy költségvetésű hollywoodi film trükkjeit néznénk, amelyek a legbelsőbb félelmeinkre hatnak a maguk profizmusával, hogy katasztrófákkal riogassanak. Ilyenek a görögországi erdőtüzek képei, csakhogy egy olyan katasztrófát mutatnak meg, amely itt és most zajlik. És amikor ezeket a képeket nézzük, nemcsak a jelent, hanem a jövőt is láthatjuk magunk előtt.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában
Háborút idéző jelenetek közvetítik a világnak a terepen hősiesen küzdő tűzoltók erőfeszítéseit Görögországban. Az Évia-szigeten lassan tíz napja tomboló tűzvésszel mintegy 900 tűzoltó próbálja felvenni a harcot, miközben a váratlanul irányt váltó szél sokszor feléleszti azt a tüzet, amelyet egyszer már kioltottak. A reményt nehéz életben tartani, amikor a pusztításnak nem látszik a vége.
AYHAN MEHMET / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
Néha 30 méteres lángok csapnak fel, füst és hamu takarja el az eget. Több tízezer hektár leégett már, több száz ház elpusztult. Évián részben azért tért vissza a remény, mert a tűznek már nem maradt mit elemésztenie. Több nap után most látták meg először a napot a hatalmas füstfelhők közül.
AYHAN MEHMET / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
Évia a második legnagyobb görög sziget Kréta után. A sziget egy geológiai törésvonal közelében fekszik, ezért időnként földrengések rázzák meg. Csodálatos strandokkal, kellemes éghajlattal, ókori emlékekkel, hegyekkel, fenyőerdőkkel, vízesésekkel, termálforrásokkal és finom ételekkel csábítja a turistákat, a közelben lakó athéniak egyik kedvelt célpontja. És persze a görög gazdaság egyik fontos bevételi forrása.
ALEXANDROS MICHAILIDIS / SOOC / SOOC VIA AFP
Egyeseknek csak a vakációját szakította félbe a katasztrófa, másoknak az életét törte ketté. Megint mások nem tudtak elmenekülni a lángok elől. A tűz a szigeten és a szigeten élőkben is maradandó nyomot hagy.
ANGELOS TZORTZINIS / AFP
Augusztus 4-én 47,1 Celsius-fokot mértek Görögországban, ahol rekordokat döntött a hőhullám ezen a nyáron. Harminc éve nem tapasztaltak ilyen hőséget, ami a Meteorológiai Világszervezet szerint része annak az extrém időjárási láncolatnak, amelyet az éghajlatváltozás – és végső soron az emberi viselkedés vált ki. „A klímaváltozás kegyetlen valósága élőben játszódik le a szemünk előtt” – tette egyértelművé a szervezet főtitkára. „Ez ízelítő abból, ami a jövő generációira vár. Néhány negatív változás már beépült az éghajlati rendszerbe, de a többit még kezelni lehet, ha komolyan, gyorsan és fenntarthatóan csökkentjük a kibocsátásokat” – figyelmeztetett Petteri Taalas.
ANGELOS TZORTZINIS / AFP
Mintha egy gyilkos spirálban lennénk: a globális hőmérséklet egyre feljebb kúszik, egyre kedvezőbb körülményeket teremtve az erdőtüzeknek, amelyek aztán még feljebb srófolják a hőmérsékletet, újabb erdőtüzeket előkészítve.
ANGELOS TZORTZINIS / AFP
A kutatók szerint nem túlzás láncreakcióról beszélni: az erdőtüzek légkörbe kerülő füstje és egyéb mellékterméke képes befolyásolni az időjárási mintázatokat. Léteznek olyan tanulmányok, amelyek szerint a tüzek befolyásolják a felhők kialakulását, és csökkenthetik a csapadékot.
HANDOUT / PLANET LABS / AFP
Bár felvetődött, hogy a tűzvészt gyújtogatók indították el, ilyen kiterjedésű és sebességű katasztrófához kellett a hosszú aszály és a szélsőséges hőség.
DIMITRIS LAMPROPOULOS / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
A görögországi pusztítás képei időben épp akkor töltötték meg a hírfolyamokat, amikor kijött a ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Testülete, az IPCC hatodik alkalommal készített jelentése azzal a riasztó következtetéssel, hogy évtizedeken át csak hallgattuk a klímaváltozásról szóló beszámolókat, de nem voltak komoly lépések, így mostanra oda jutottunk el, hogy már senki nincs biztonságban. A szakadék szélén vagyunk, és nagyon kevés választ el a földi pokoltól – ami valahogy úgy nézhet ki, mint most Görögország.
ANGELOS TZORTZINIS / AFP
A görögországi erdőtüzek megzavarták az Afrikába tartó gólyákat, amelyek minden évben átszelik a régiót, hogy a Szunion-foknál várják be a kedvező szeleket, amelyek segítenek nekik átkelni a Földközi-tengeren. És épp akkor haladtak át a területen, amikor égtek az erdők. A gólyák egy része eltévedt, megsérült vagy elpusztult. A helyiek a pázsitjukról szedik össze az elhullott madarakat.
MARIA CHOURDARI / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP
Nem Görögország az egyetlen, ahol narancssárgára festette a tűz az eget mostanában: Észak-Macedóniában, Albániában, Olaszországban, Törökországban, Jakutföldön és Kaliforniában is lángoltak az erdők. Sok ország hozzászokott a nyári erdőtüzekhez, ezek azonban egyre gyakoribbak, intenzívebbek és egyre gyorsabban terjednek.
DIMITRIS LAMPROPOULOS / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
A görög erdőtüzekről készült képek és videók nemcsak dokumentálják a katasztrófát, hanem illusztrációként is szolgálnak ahhoz a mind inkább kollektív érzéshez, hogy valami nincs rendben: hogy a tornádók, az árvizek, a hőhullámok, a járványok kibillentették a sarkából azt a világot, amit eddig ismertünk. A tudományos jelentések elvontsága mind inkább kézzel foghatóvá válik.
ANGELOS TZORTZINIS / AFP
Az athéni egyetem földtani intézetének előzetes kárösszesítése alapján az országban már 90 ezer hektár terület vált a lángok martalékává, ebből 51 ezer hektár a második legnagyobb szigeten, Évián, tízezer hektár pedig a peloponnészoszi Olümpia város környékén égett le. Az elmúlt kilenc napban csaknem hatszáz tüzet számoltak meg az országban.
ANGELOS TZORTZINIS / AFP
A globális erdőtüzek szempontjából az idei volt a legrosszabb július 2003, a műholdas mérések kezdete óta. A szélsőséges hőség és az elhúzódó aszályok szította erdő- és legelőtüzekből 343 megatonna szén-dioxid szabadult fel, ami nagyjából egyötöddel több a 2014-ben mért korábbi júliusi globális csúcsnál. A szakemberek szerint az Európát sújtó nagy tüzek száma növekedni fog, és egyre nagyobb területeket érint. A világ sok részén pedig még nem tetőzött az idei tűzszezon.
AYHAN MEHMET / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Zhvg

ENSZ-jelentés: Megállítható még a klímakatasztrófa, de politikusok nélkül nem fog menni

Évtizedeken át csak hallgattuk a klímaváltozásról szóló beszámolókat, de nem voltak komoly lépések, így mostanra oda jutottunk el, hogy már senki nincs biztonságban – ez az egyik fő megállapítása az ENSZ most közölt, minden eddiginél nagyobb, klímaváltozásról szóló kutatásának. Az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Testülete, az IPCC hatodik alkalommal készített jelentést erről a témáról, több mint 14 ezer tudományos cikk alapján foglalták össze, hol tartanak a tudományos kutatások most, ennek a megállapításait mutatták be most.