szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A független színházak némelyike már csődbe jutott, lesz, amelyik csak a jövő évadban fog, a kormány százmilliókat vont el a színházaktól, de a legfontosabb dolgokra azért marad energia.

Stratégiai együttműködésre lépett a Ferencvárosi Torna Club (FTC) és a Nemzeti Színház. A megállapodás része, hogy Bodrogi Gyula, a Nemzet Színésze, a Nemzeti Színház művésze végzi majd el a kezdőrúgást július 19-én a Groupama Arénában, a feröeri KÍ Klaksvík elleni labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtezőn.

Az együttműködés tényét Kubatov Gábor, az FTC elnöke jelentette be a klub és a színház csütörtöki közös sajtótájékoztatóján. Kubatov szerint ugyanis

a sport a kultúra része,

és mindkettő olyan értékekkel bír, amelyek minden időben meghatározóak a társadalom számára. „A színház és a labdarúgó-mérkőzés is közösségi élményt nyújt a nézőknek, erőt és büszkeséget ad nekik, valamint a nemzeti identitást is formálja” – mondta, hozzátéve:

"az ország jövője szempontjából kiemelten fontos”, hogy az értékek megőrzése mind a színház világában, mind a sportban egyre hangsúlyosabban legyen jelen.

Arra az MTI közleménye nem tért ki, az értékek megőrzésének milyen formában része az az elvonás, ami ellen hiába tiltakozott a teljes független színházi szakma és a támogatások elosztásáról döntő kuratórium is, mégis keresztülvitték, több tucat társulatot sodorva a megszűnés szélére. Az ez után következő pénzosztáson pedig olyan társulatoknak ítéltek meg 0 forintot, mint Pintér Béla és Társulata, miközben például Vidnyánszky Attila színházi szervezete, a Magyar Teátrumi Társaság úgy nyert 46,5 milliót, hogy kérdéses, hogyan felelhet meg az előadó-művészeti szervezetek kritériumainak, hiszen a támogatás ilyenek számára volt kiírva.

Pintér Bélának semennyi, a Vidnyánszky mellett bátran kiálló művésznek 56 millió jutott a színházi támogatásból

Nagy büszkén jelentette be a kulturális minisztérium, hogy 6 milliárd forintra „emelték" a színházi többlettámogatások keretösszegét: azt, ami pár éve még 37 milliárd forint volt. A kivéreztetés közelében álló szakmából 1400 pályázat érkezett az összegre, a kormány csaknem ezret elutasított.

Minderről Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója sem beszélt, azt azonban hangsúlyozta, hogy

a művészet és a sport is ünnepi alkalmakat teremt az emberek életében.

Hozzátette: a színház hősöket ábrázol, a focipályán pedig olyan hősök születnek, akikkel szintén lehet azonosulni. A teátrum vezetője, aki kárpátaljai magyarként annak idején néhány hónapot a Dinamo Kijev akadémiáján is eltöltött, emlékeztetett rá: az Egri csillagokban Dobó kapitány harcra hívja, buzdítja katonáit, és hasonlót él meg a néző, amikor a mérkőzések előtt látja a Fradi játékosait összekapaszkodni.

Vidnyánszky szerint mindkét világ arról szól, hogy büszkévé tegye az embert arra, hogy magyar.

MTI/Bruzák Noémi

A megállapodás alapján a Nemzeti Színház többek között kulturális programokkal működik közre az FTC rendezvényein, így például augusztus végén, a klub népligeti bázisán megrendezendő családi napon. A színház a ferencvárosi szurkolóknak és az egyesület játékosainak is betekintést nyújt a színház kulisszái mögé, és „elősegíti elköteleződésüket a színházi kultúra iránt”. Az FTC a hazai mérkőzések tematikus napjain lehetőséget biztosít a teátrumnak az előadásai népszerűsítésére.

A megállapodás aláírása után a klub névre szóló Fradi-mezzel ajándékozta meg Vidnyánszky Attilát, Bodrogi Gyulát, valamint Rátóti Zoltánt, a Nemzeti Színház Nonprofit Zrt. stratégiai igazgatóját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!