szerző:
Kácsor Zsolt
Tetszett a cikk?

Nem gyerekbetegség a szamárköhögés, ahogy azt Kácsor Zsolt átélte. Hét pontban foglalta össze tanácsait.

HÉT TANÁCS SZAMÁRKÖHÖGÉSBEN SZENVEDŐKNEK

  1. Keveset együnk és ne igyunk szénsavasat. Nem szabad megterhelni a gyomrunkat, mert a feszülő, teli gyomor alulról nyomja a rekeszizmot, a rekeszizom pedig nyomja a tüdőt, ami köhögési roham esetén nem előnyös.
  2. A baktériumot antibiotikum pusztítja el, ezért írassunk fel magunknak, de csak olyan orvossal, aki érti a dolgát és tudja, hogy milyen hatóanyagra van szükségünk; az antibio-kúra után már nem leszünk fertőzők, de a szamárköhögés sajnos nem szűnik meg, akár hetekig is eltarthat.
  3. Ha köhécselni kezdenek a családtagjaink, barátaink, közeli munkatársaink, javasoljunk nekik egy PCR-tesztet szamárköhögésre. Egyúttal hívjuk fel a figyelmüket, hogy ne röhögtessenek minket. A röhögés, a sok beszéd és a hirtelen mozdulatok könnyen köhögési rohamot válthatnak ki.
  4. Ha megoldható, oltassuk be magunkat szamárköhögés ellen, a több évtizede kapott oltások ugyanis veszítenek a hatékonyságukból.
  5. Köhögési roham esetén azonnal üljünk le egy ágyra, ez életmentő lehet, ha elájulnánk.
  6. Ne érintkezzünk kisgyerekes szülőkkel, kisbabákkal főleg ne. A szamárköhögés elvileg nem fertőz az antibio-kúra után, de azért legyünk felelősségteljesek.
  7. Ha a háziorvosunk hamis diagnózist akar rólunk lejelenteni, akkor nagy erővel basszuk rá az ajtót. Ha nem használ, ismételjük meg. Hátha célt érünk.

Kácsor Zsolt személyes betegtörténetét és harcát a magyar egészségüggyel itt olvashatják.

Fel kell tölteni a készleteket, annyian szeretnének ismétlő oltást a járványszerűen terjedő szamárköhögés ellen

Már halálos áldozatai is vannak Magyarországon a szamár­köhögés-fertőzésnek, amely lassan járványos méreteket ölt. A legnagyobb veszély a beoltatlan csecsemőket fenyegeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!