szerző:
Medvegy Gábor
Tetszett a cikk?

A színész szerint Donald Trump hazafiatlan, és nem fogja megoldani az amerikaiak problémáit.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

A demokrata Kamala Harris és Tim Walz támogatására szólította fel követőit az X közösségi platformon Arnold Schwarzenegger. Ez több szempontból is meglepő: például azért, mert a 77 éves színész korábban Kalifornia állam republikánus kormányzója volt, de azért is, mert szeptemberben meglátogatta a Karmelita kolostorban Orbán Viktort, akivel edzőterembe is elmentek – márpedig a magyar miniszterelnök nyíltan és köztudottan a republikánis elnökjelölt Donald Trump győzelméért szurkol.

Volt kormányzóként Schwarzeneggertől kicsit meglepő kijelentés, hogy utálja a politikát és nem bízik a legtöbb politikusban, ugyanakkor a bejegyzésben kifejtette: büszke arra, hogy az emberekért dolgozott, segített jobbá tenni az életüket. Szerinte szükség van az együttműködésre a másik oldallal – ahelyett, hogy bántanák őket a választási győzelemért. De azt is írta, hogy most egyik pártot sem szereti: a republikánusoknak felrója a választási eredmény megkérdőjelezését, a demokratáknak a bevándorlási politikát, ami szerinte növeli a bűnözést az amerikai városokban, és mindkét pártnak a költségvetés magas hiányát.

Schwarzenegger azt írta, legszívesebben kimaradna abból, hogy politikai véleményt formáljon, de nem tud, mert rendkívül amerikaiatlannak tartja, ha valaki megtagadja egy választás eredményét, és feldühíti, ha valaki Amerikát a világ szemetének nevezi. A színész kijelentette:

Mindig előbb leszek, amerikai, mint republikánus. Ezért fogok ezen a héten Kamala Harrisre és Tim Walzra szavazni.

Mint írta, ezt azért osztja meg mindenkivel, mert sokan lehetnek, akik hozzá hasonlóan éreznek: nem ismernek rá a hazájukra, és nekik jogukban áll dühösnek lenni. Szerinte csak görgetik maguk előtt a problémákat, az emberek egyre dühösebbek, és csak azok a politikusok nyernek az egésszel, akik inkább a választások megnyeréséről beszélnek, és nem a köz szolgálatáról, az emberek életének jobbá tételéről.

Schwarzenegger úgy gondolja, hogy az emberek gondjait nem egy olyan jelölt fogja megoldani, aki nem tiszteli azokat a szavazatokat, amiket nem rá adnak le; aki egy kólával a kezében nézi a híveit, akiket a Capitolium ostromára küldött; aki megmutatta, hogy semmilyen politikai cselekedetre nem képes az adócsökkentésen kívül, ami csak az adományozóin és más gazdag embereken segít; és aki a vele nem egyetértő amerikaiakat nagyobb ellenségnek tekinti Kínánál, Oroszországnál és Észak-Koreánál. Mindez szerinte csak újabb négy év eredménytelenséget hoz, ami dühösebbé, megosztottabbá, gyűlölködőbbé teszi az embereket.

Le kell zárni az amerikai történelem ezen fejezetét – írja az egykori kormányzó, hozzátéve: tudja, hogy ezt Trump nem fogja megtenni, csak újabb módokat talál majd arra, hogy még hazafiatlanabb legyen. Schwarzenegger állítja: azt akarja, hogy az ország előre lépjen, és bár sok dologban nem ért egyet a demokratákkal, azt gondolja, hogy ezt csak Harris-szel és Walz-zal tudják megtenni.

A bejegyzése végén ugyanakkor azokat is felszólítja, hogy menjenek el szavazni, akik nem értenek egyet a leírtakkal, mert amerikaiként ez a dolguk.

Arnold on X (formerly Twitter): “I don’t really do endorsements. I’m not shy about sharing my views, but I hate politics and don’t trust most politicians.I also understand that people want to hear from me because I am not just a celebrity, I am a former Republican Governor.My time as Governor taught me to… / X”

I don’t really do endorsements. I’m not shy about sharing my views, but I hate politics and don’t trust most politicians.I also understand that people want to hear from me because I am not just a celebrity, I am a former Republican Governor.My time as Governor taught me to…

Mit ér egy szerkesztőség függetlensége Jeff Bezos árnyékában?

Az amerikai elnökválasztási kampány nem várt elágazása a sajtószabadság kérdését is a felszínre hozta. A nagy múltú Washington Post újságírói most maguk lettek a hírek főszereplői, miután a tulajdonos a szerkesztőségen átlépve úgy döntött: a lap nem támogatja egyik jelöltet sem az idei elnökválasztáson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!