szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Széles körben elterjedt nézet, hogy a kenyér hizlal, ennélfogva aki fogyni szeretne, annak ajánlatos teljesen kiiktatni az étrendjéből. De vajon tényleg ez a helyzet, és feltétlenül el kell tolnunk magunktól a kenyérkosarat, ha vigyázni akarunk az alakunkra?

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

„Mit ajánlanátok azoknak a nézőinknek és hallgatóinknak, akik fogyni szeretnének, de nem szeretnének teljesen lemondani a kenyérfogyasztásról?” – tette fel a kérdést a Kösz, jól legutóbbi adásában Bánhalmi Kata műsorvezető táplálkozási szakértő vendégeinek.

Egyáltalán nem szükséges lemondani róla!

– hangzott Szabó Zoltán dietetikus és Jankó Róbert táplálkozáskutató egybecsengő véleménye, ami nagy megnyugvást jelenthet mindazoknak, akik nehezen tudják elképzelni az életüket kenyér nélkül.

Persze korántsem mindegy, hogy milyen kenyeret veszünk magunkhoz.

Leginkább arra érdemes figyelni, hogy ha lehet, akkor teljes kiőrlésű legyen a kenyér, a legjobb opció pedig az, ha esetleg még kovászos is tud lenni – mondja Jankó Róbert. Mivel a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerek sokkal jobban laktatnak, ezért jellemzően kevesebbet eszünk belőlük, persze érdemes ebben az esetben is odafigyelni összkalória-bevitelre, és az alapján meghatározni, hogy mennyi kenyeret lehet elfogyasztani.  „Alapvetően azonban a szénhidrát- vagy a gluténtartalma miatt (hacsak valaki nem érzékeny rá) nem lesz káros a kenyér” – szögezi le a táplálkozáskutató, aki szerint számos vizsgálat igazolja a teljes kiőrlésű gabonák kedvező hatásait az egészségünkre.

Szabó Zoltán szintén úgy véli, hogy az egyik legjobb kombináció a teljes kiőrlésű gabonából készült kovászos kenyér lehet.

A covid kevés pozitív következményének egyike is az volt szerinte, hogy sokan rászoktak az otthoni kovászolásra, ami sokkal jobb minőségű kenyereket eredményez. „Most már pékségekben is be lehet szerezni ezeket, én mindenkinek javaslom, mert egyébként kulinárisan is teljesen más élményt jelentenek, és feltételezhetően a bélflórára is jobb hatással vannak, mint a fehér lisztekből készült rost- és tápanyagszegény kenyerek” – tette hozzá a táplálkozástudományi szakember.

A Kösz, jól podcast legutóbbi adásából a téma részletes kifejtése mellett kiderül még többek között azt is,  hogy

A teljes beszélgetést itt lehet megnézni:

Kösz, jól: Méreg-e a cukor, és tényleg le kell mondanunk a fehér kenyérről?

Ehetünk-e gyümölcsöt és fehér kenyeret, ha fogyni szeretnénk? Árthatunk-e magunknak, ha nincs rá szükségünk, mégis gluténmentesen étkezünk? Tényleg méreg a cukor? Mire kell odafigyelni a közösségi médiában terjedő életmódtanácsokkal kapcsolatban? Szabó Zoltán dietetikus, táplálkozástudományi szakember és Jankó Róbert táplálkozáskutató segítségével mindenre választ kapunk egészségpodcastunk legújabb adásában.

Vagy itt lehet meghallgatni:


Kövesd és hallgasd meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, Youtube.

Vagy iratkozz fel a Kösz, jól csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!