szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Belső botrány miatt nemrég lemondott az édesanyja emlékére létrehozott szervezetben betöltött posztjáról, a szervezet elnöke azzal vádolja, hogy rászabadította a sussexi média- és pr gépezetet, ezzel zaklatva őt és az alapítvány több száz dolgozóját.

Zaklatással vádolja Sophie Chanduka a Sentebale szervezet elnöke Harry herceget, miután kiderült, hogy utóbbi belső botrányra hivatkozva lemondott a szervezetben betöltött posztjáról  – írja a SkyNews. Egy, a szervezet korábbi kurátoraihoz közel álló forrás „teljesen alaptalannak” minősítette a vádakat. A herceg egyelőre nem szólalt meg az ügyben.

A SkyNews reggeli műsorában Chanduka arról beszélt, hogy Harry herceg engedélyezte, egy káros hír nyilvánosságra hozatalát, anélkül, hogy erről őt vagy a Sentebale többi tagját tájékoztatta volna. Chanduka szerint ez 540 embert és a családját érintette, és ilyen módon nagyméretben zajló zaklatásnak minősül. Az elnök szerint a herceg rászabadította a szervezetre a „sussexi média- és pr gépezetet.”

Harry herceg, illetve felesége Meghan nem kívánt nyilatkozni az ügyben, de egy, a jótékonysági szervezet korábbi kurátoraihoz közel álló forrás szerint a vádak „teljesen alaptalanak”. A forrás szerint a volt kurátorok „teljes mértékben számítottak erre a reklámfogásra, és ennek tudatában hozták meg közös döntésüket. A jótékonysági szervezet érdekében továbbra is szilárdan kitartanak lemondásuk mellett, és várják, hogy kiderüljön az igazság”.

Előzmények: Harry herceg kedden lemondott a jótékonysági szervezet védnökségéről, amelyet édesanyja, Diana walesi hercegnő tiszteletére alapított.

Akkor közös nyilatkozatot adott ki a társalapító Seeiso lesothói herceggel, amelyben azt írták, hogy „a kuratórium támogatására és szolidaritásból” kényszerültek lemondani, mivel az elnökkel való nézeteltéréseik miatt a kuratórium tagjai szintén lemondtak.

Egy, a hét elején tett – látszólag Harry hercegnek címzett – nyilatkozatában Chandauka úgy fogalmazott: „vannak olyanok a világon, akik úgy viselkednek, mintha a törvények felett állnának, és rosszul bánnak az emberekkel, majd az áldozat kártyát játsszák ki, és éppen az általuk lenézett sajtót használják fel arra, hogy kárt okozzanak azoknak, akiknek van bátorságuk szembeszállni a viselkedésükkel. A sajtóban megjelenő áldozati narratíva és kitaláció mögött egy olyan nő története húzódik meg, aki ki mert állni a rossz kormányzás, a gyenge ügyvezetés, a hatalommal való visszaélés, a zaklatás és a nőgyűlölet problémáiról, illetve az ügy ezt követő eltussolásáról”.

Az interjúban Chanduka beszélt arról is, hogy a jótékonysági szervezet számtalan adományozót veszített, amikor a Sussex hercege és felesége otthagyták az Egyesült Királyságot, de nem szabadott beszélnie a problémáról. Állítása szerint a herceg megpróbálta kiszorítani őt a szervezetből, sikertelenül. Meglátása szerint Harry jelentette a legnagyobb kockázatot a Sentebale működésére. Elmondta azt is, hogy a herceg a jóváhagyása nélkül nevezett ki tagokat az igazgatótanácsba.

A Sentebale 2006-ban jött létre, hogy segítse a dél-afrikai gyermekeket és fiatalokat, különösen a HIV-vel és AIDS-szel élőket. Harry herceg azután döntött a szervezet létrehozása mellett, hogy 2004-ben két hónapot töltött Lesothóban. Még tavaly októberben is járt a kis afrikai országban – ahol a világon az egyik legmagasabb a HIV és az AIDS aránya.

Nyitóképünkön Harry herceg Afrikában, fotó: AFP / Jennifer Bruce

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!