Parászka Boróka: A homártól Krisztusig
A pápa temetéséből nem maradt más, mint a homárral és kagylókkal megrakott asztal. Ebből a romlásból kellene visszatérni. A demokrácia, s akinek a hite azt diktálja, a kereszténység útjára. Vélemény.
A pápa temetéséből nem maradt más, mint a homárral és kagylókkal megrakott asztal. Ebből a romlásból kellene visszatérni. A demokrácia, s akinek a hite azt diktálja, a kereszténység útjára. Vélemény.
Egy friss kutatás megállapításai szerint nem, vagy önmagában nem magyarázható a magyarok munkaerőpiaci kiszolgáltatottságával az alacsony közéleti részvétel. Ahogyan a magasabb társadalmi státusz sem eredményez önmagában politikai aktivitást.
A Brazíliavárosban történtek legnagyobb kérdése az, hogy Jair Bolsonaro exelnöknek volt-e köze az eseményekhez? Vélemény.
Egy múzeumigazgatóból lett általános iskolai tanár a falusi pedagógusok helyzetéről, közoktatásról, a változtatás lehetőségéről. Vélemény.
Ha a Budaházy Györgyék számára megítélt eljárási kegyelemnek bármi köze lenne ahhoz az egyébként nagyon súlyos problémához, hogy embertelenül hosszú ideig fölforgatják (akár bűnös, akár ártatlan) emberek életét a végtelenbe nyúló perekkel, akkor ahhoz a kijelölt kegyosztó olyan ügyet választott volna precedensnek, amelynek nincs politikai tartalma. Vélemény.
Az ország lepusztítását, kifosztását és parkolópályára állítását külső segítség nélkül, büszkén, önerőből sikerült véghez vinnie az Orbán-kormánynak. Vélemény.
Megnyertük Novák Katalint, meg a többit, akik ugyanazt csinálják, ispánként, műsorvezetőként, udvari történészként, kormánybiztosként, botcsinálta filmesként. Becsületük a hűség. Vélemény.
Fenyő Miksa nélkül nem létezett volna a Nyugat folyóirat. A Nyugat nélkül pedig mi magunk sem volnánk azok, akik ma vagyunk. Az ott publikáló írók nemzedékei és szellemi utódaik nélkül mai érzékenységünk, stíluseszközeink, önkifejezésünk, kritikai érzékünk is más, szegényesebb volna. A nyugatosok verssorainak, mondatainak ritmusa bennünk lüktet, szókincsük és érzésviláguk saját önazonosságunk része lett.
2022-ben egy lépéssel sem lettünk közelebb ahhoz, hogy Magyarország kevésbé legyen lábszagú, a józanságunkat viszont segít megőrizni, ha sírás helyett nevetünk, és ha nem engedjük el a demokráciába vetett hitünket.
A kormány bohócsipkás színvonalon előadott félrebeszélése és a polgárok ársapkás megszégyenítése közepette, a tanár-diáktüntetések révén kiderült, hogy mégis van igény párbeszédre, értelemre, emberi szóra, józanságra. Vélemény.
Példátlanul sokan szavaztak érvénytelenül a "gyermekvédelmi" népszavazáson, a kormányzati politika felemelő ellenpontjaként segítették önkéntesek az ukrán menekülteket, rég nem látott tömegeket mozgatott meg az oktatás miatti tüntetéssorozat. Mire jó ez? Erről ír szerzőnk, a TASZ ügyvezető igazgatója a hvg360-on megjelenő sorozatának újabb cikkében.
Egy képzeletbeli játék segítségével próbálta kideríteni a matematikus-pszichológus, játékelméleti szakértő Mérő László, miért kerülhettek a pedagógusok „a nemzet napszámosa” szerepbe, és hogyan törhetnének ki abból. Vélemény.
Mindenkit előítéletek nélkül elfogadni, a bűnöket megbocsátani, a társadalom megvetett, kitaszított, lenézett rétegei felé nyitottnak lenni: ez a kereszténység. Vélemény.
A nyugati világ – a Föld legboldogabb gerezdje – lerázta magáról az Istent fiastul, és lerázta az Isten hátán felkapaszkodó, az ő nevében portyázó rablólovagokat. Választhat magának mindenki istent, démont, ufót, őrangyalt, vagy tovább is tanulhat. Apró kellemetlenség cserébe, hogy így aztán kicsit feszengünk a fenyőfa körül. Vélemény.
Nem lenne egyszerű dolga az argentin kormánynak, ha egy pillanatot is szánna annak megfejtésére, mire gondolt Németh Szilárd.
Az egyébként kitűnően szervezett katari esemény egyértelművé tette, új szereplők vannak a globális játékban. Az új futballvilágrend többpólusú. Vélemény.
Ha lenne a szegények és a gazdagok közötti rétegben konszolidált polgár, aki annyit adományozott volna szociális célokra, amennyi anyagi előnyben részesült szegényebb honfitársaihoz képest, őrültnek néznék. Esetleg eszébe juthatna leendő örököseinek gondnokság alá helyezni őt.
A mai Magyarországot semmi sem definiálja pontosabban, mint a lojalitás szerinti kontraszelekció. Nagyvállalkozóink, az állam százágú csecsén élősködő művészek, csodaszarvasgyárosok, médiamunkások mind tudják, hogy a bevételük nem attól függ, mennyire sikeres, amit csinálnak. Végképp nem attól, hogy értelmezhető-e külföldön. Ennél tutibb biztosíték kreativitás ellen nincs is.
Ha feltesszük a kérdést, hogy mit csinál valójában egy jogvédő, a válasz az, hogy bármit, amivel előmozdítja emberek jogainak érvényesülését. Ha kell minisztériumokba jár egyeztetni vagy részletes alkotmánybírósági beadványokat ír, de ha arra van szükség, akkor segít egy tüntetés megszervezésében. Az elmúlt 28 évben, mióta működik a TASZ, mi is hatalmas utat jártunk be: elfogadtuk, hogy a parlamenti többség nem kíváncsi ránk, ezért a bíróságon és az emberek mellett küzdünk jogaik érvényesülésért.
Magyarország a legkevésbé lelkes uniós tagállam, amikor Ukrajna támogatásáról van szó – erről árulkodik a közös hitelfelvétel blokkolása és a szankcióellenesség is. Ennek ellenére mégsem lehet azt mondani, hogy ne akarna segíteni Budapest, a kétszínűség azonban aligha értelmezhető Kijevből, pláne azután, hogy mindkét ország tudja, milyen Moszkva elnyomásában élni. Vélemény.