Kétnapos videokonferenciát tartanak az uniós állam- és kormányfők. A Tanács elnöke, Charles Michel szerette volna, ha személyesen találkozhatnának a tagállami vezetők, ám a több országban is súlyosbodó járványhelyzet ezt nem tette lehetővé. Nem meglepő ezen után, hogy a csúcstalálkozó központi témája a Covid–19 elleni védekezés, illetve az oltási stratégia és az oltóanyag-ellátás lesz. A lengyel miniszterelnök a Politicóban írt egy véleménycikket, amelyben azt javasolja, hogy az oltóanyagok szabadalmai legyenek szabadon hozzáférhetők, mert így több helyen lehetne megkezdeni a gyártást. Nyilván ez is szóba fog kerülni, meghívólevelében Charles Michel így összegezte a teendőket ezen a téren: "A Covid–19-világjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb prioritásunk az, hogy EU-szerte felgyorsítsuk az oltási kampányok ütemét. Ennek érdekében intenzívebbé kell tenni a munkát az oltóanyaggyártás növelésére, a vakcinaszállítások fokozására, valamint az oltóanyagok rendelkezésre állásával kapcsolatos nagyobb átláthatóság és kiszámíthatóság biztosítására irányulóan. Emellett foglalkozni fogunk a Covid–19-igazolványokkal és a nemzetközi dimenzióval is.”
Az oltási igazolványokkal kapcsolatban az Európai Parlament gyorsított eljárásban már ma döntést fog hozni, így már csak a tagállamokon múlik, hogy mikor lehet valóság az elképzelésből. A terv az, hogy a nyári szezonra mindenki számára elérhető legyen egy olyan dokumentum, amely tartalmazza, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által elismert vakcinával beoltották a tulajdonosát, vagy rendelkezik negatív teszttel vagy pedig már átesett a betegségen és antitestek is kimutathatók nála. Ugyanakkor ez az igazolás nem teszi kötelezővé az EMA által nem engedélyezett vakcinák elfogadását – az a tagállamokon múlik. Mindenesetre a Fidesz EP-frakciója egy közleményt adott ki, amelyben felhívták a figyelmet arra, hogy
a vakcinaútlevél nem lehet diszkriminatív, Brüsszelnek tiszteletben kell tartania a járványhelyzetben hozott tagállami intézkedéseket.
Leszögezték, hogy Magyarországon minden beoltott állampolgár megkapja a védettséget igazoló dokumentumot, függetlenül attól, hogy milyen vakcinával oltották be. Hozzá kell tenni, hogy feltétlen nemzetközi elismertséggel csak az EU-s dokumentum fog rendelkezni.
Több napirendi pont szól majd az EU külső kapcsolatairól. Újabb mélypontot ért el az Európai Unió és Oroszország kapcsolata a Navalnij-ügy miatt. Charles Michel elnök beszámol a Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetéséről, ezt a témát azonban a következő csúcson fogják alaposabban elemezni. A vezetők megbeszélést folytatnak a Földközi-tenger keleti térségében kialakult helyzetről. A főképviselő és a Bizottság – az Európai Tanács 2020. decemberi következtetései alapján – várhatóan még az ülést megelőzően jelentést nyújt be az EU és Törökország közötti kapcsolatokról. Ebben a témában az EUrologus elemzését itt olvashatják.
Az uniós vezetők most első alkalommal az Egyesült Államok új elnökével is tárgyalhatnak. Joe Biden 20.45-kor csatlakozik a videokonferenciához, a cél pedig a transzatlanti együttműködés megerősítése.
Az EU csúcs pénteki napirendjén az egységes piaccal, az iparpolitikával és a digitális transzformációval kapcsolatos fő prioritásokat veszik sorra. Megbeszélést tartanak emellett a digitális iránytűről és többek között az abban kitűzött, 2030-ig elérendő célokról, továbbá áttekintik a digitális gazdaság adóztatása terén végzett munkát.
Végül euróövezeti csúcstalálkozót is tartanak, amelyen azonban részt vesznek azon országok kormányfői is, ahol még nem vezették be a közös valutát.
A csúcstalálkozó délután egy órakor kezdődik.