szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Csökkent a magyarok saját kormányukba és nőtt az Európai Unióba vetett bizalma – ez derült ki a legújabb Eurobarométer felmérésből, amelyet pénteken tettek közzé.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az európaiak közel fele (49 százalék) bízik az Európai Unióban, ez hat százalékos növekedés a legutóbbi, tavaly nyári felmérés óta és 2008 tavasza óta ez a legmagasabb szint. A nemzeti kormányokba (36 százalék) és a nemzeti parlamentekbe (35 százalék) vetett bizalom csökkent, bár mindkettő magasabb szinten maradt 2019 őszéhez képest.

Húsz tagállamban a válaszadók többsége úgy nyilatkozott, hogy bízik az EU-ban, a legmagasabb szintet Portugáliában (78 százalék) és Írországban (74 százalék) mérték.

A februárban és márciusban végzett közvélemény-kutatás Magyarországgal kapcsolatos adatai azt mutatják, hogy a magyarok 39 százaléka inkább bízik, 56 százaléka inkább nem bízik az Orbán-kormányban. A tavaly nyári adatokhoz képest a bizalom 7 százalékkal csökkent, míg a bizalom hiánya 8 százalékkal növekedett. Hasonló bizalomvesztést szenvedett el a magyar parlament is.

Ugyanakkor az EU-ban az uniós átlagnál tíz százalékkal jobban bíznak a magyarok, ez az érték 59 százalék, hat százalékot növekedett tavaly nyár óta. A megkérdezettek 36 százaléka mondja azt, hogy nem bízik az Unióban, ez a szám négy százalékkal csökkent az elmúlt bő fél évben.

Arra is megkérték a válaszadókat, hogy mondják meg, melyik az a két legfontosabb probléma, amellyel a saját országának szembe kell néznie. Az európaiak szerint nemzeti szinten a legnagyobb aggodalomra okot adó kérdések között az egészség van az első helyen (44 százalék), miután 2020 nyara óta 13 százalékpontos emelkedés következett be. A második helyen a gazdasági helyzet áll, amelyet az európaiak egyharmada említett (változatlanul 33 százalék), míg az unió polgárainak egynegyede a munkanélküliséget jelölte meg (25 százalék). A magyarok szerint is az egészség a legfontosabb nemzeti kérdés, az uniós átlag fölötti arányban, minden második válaszadó megnevezte ezt a területet. Második helyre kerültek a megélhetési költségek (37 százalék), a harmadikra pedig a gazdasági helyzet (30 százalék). És mindössze a magyar válaszadók hét százaléka mondta az, hogy a migráció a legnagyobb gondok között van.

Az európaiak 43 százaléka elégedett a nemzeti kormányok által a világjárvány elleni küzdelem érdekében eddig hozott intézkedésekkel (az elmúlt nyár óta –19 százalékpont), 56 százalékuk pedig elégedetlen (+19 százalékpont). Ugyanebben az arányban elégedettek az EU által hozott intézkedésekkel (43 százalék, –2), míg 49 százalékuk elégedetlen (+5). 59 százalékuk azonban bízik abban, hogy az EU a jövőben megfelelő döntéseket hoz a világjárványra adott válaszul.

A magyar adatok szerint a magyar kormány járvánnyal kapcsolatos lépéseivel 52 százalék elégedett, 47 százalék elégedetlen. Hozzá kell tenni, hogy az első adat tavaly nyár óta 17 százalékkal csökkent, a második pedig 18-cal nőtt. A magyarok 55 százaléka szerint az EU jó döntéseket hozott, 42 százalék pedig az ellenkező véleményen van.

Az is kiderült, hogy a magyarok az európai átlagot öt százalékkal meghaladó mértékben (a válaszadók 74 százaléka) értenek egyet azzal, hogy az Európai Unió kulcsszerepet játszik abban, hogy hozzáférhessünk a koronavírus elleni vakcinákhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!