szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

A határon átnyúló civil szervezetek uniós szabályozásának megteremtése érdekében fogadott el állásfoglalást az Európai Parlament. A kezdeményezés szokatlanul heves reakciókat váltott ki a Fideszből.

530 EP-képviselő támogatta az úgynevezett Lagodinski-jelentést, 146-an szavaztak ellene és 15-en tartózkodtak.

A jelentés részletesen kidolgozott jogalkotási terveket javasol egyrészt az európai civil társadalomra vonatkozó minimumszabályokra, másrészt pedig a több tagállamban való működést lehetővé tevő uniós jogállás létrehozására

– mondta a szavazás után Sergei Lagodinski német zöldpárti képviselő. A probléma lényege, hogy a nemzeti szabályok ellentmondásai és a közösségi szabályozás hiánya miatt a több országban is tevékenykedő nonprofit szervezetek nem tudják teljes mértékben kihasználni az egységes piac előnyeit és ellátni vállalt feladataikat. Ugyanakkor a kereskedelmi vállalkozások esetében léteznek közös európai szabályok.

A képviselőket aggasztja, hogy az egyesületek és nonprofit szervezetek működése elé egyre gyakrabban nemzeti szabályok vagy adminisztratív előírások gördítenek akadályt. A képviselők szerint ez akár a több tagállamban már egyébként is veszélybe került alapvető jogok, így a szólásszabadság és egyesülés szabadságának korlátozásához is vezethet. A képviselők szerint a korlátozó szabályok miatt több nonprofit szervezet inkább nem is kezd határon átnyúló munkába.

Aggasztónak találják, hogy több tagállamban választott tisztségviselők és állami szervezetek indítottak rágalomhadjáratot és visszaélésszerű pereket nonprofit szervezetek ellen.

A jelentés kiemeli, hogy a nonprofit szervezetek működéséhez elengedhetetlen, hogy átlátható és megkülönböztetésmentes eljárás alapján és a nonprofitok európai közhasznú státuszának létrehozása révén megfelelő mennyiségű és könnyen hozzáférhető forrás álljon rendelkezésükre.

Még az állásfoglalás elfogadása előtt Deutsch Tamás EP-képviselő levélben fordult valamennyi parlamenti képviselőhöz és arról írt, hogy „a Magyar Nemzet c. napilap cikksorozatának köszönhetően végérvényesen lelepleződött a Soros György amerikai pénzügyi spekuláns által finanszírozott hálózat valódi működési mechanizmusa.” (A cikksorozatban olyan titokban felvett, több órás állásinterjúkból vágtak össze részleteket, amelyeket kamuprofilok felhasználásával készítettek – ennek a Telex járt utána.)

Deutsch levelében kitér a Lagodinski-jelentésre, amely „nem kevesebbet javasol, mint hogy a civilnek álcázott Soros-féle politikai lobbiszervezetek kerüljenek ki a tagállamok joghatósága alól, aláásva ezzel az átlátható gazdálkodásra és elszámoltathatóságra vonatkozó legalapvetőbb elvárásokat is. A Soros-hálózat önérdekét megjelenítő abszurd elképzelés ebben az esetben is mint kés a vajban megy át most éppen az Európai Parlamenten.”

A fideszes politikus szerint az amerikai filantróp hatása végzetes lehet az EU-ra. „A Soros-hálózat uniós alapintézményekre gyakorolt külső befolyása elleni megfelelő fellépés elmulasztása könnyen a tagállamok és az uniós intézmények közötti feszültségek növekedéséhez, egyszersmind az európai együttműködés további elnehezüléséhez vezethet” – írta Deutsch Tamás.

Sőt, a Fidesz a szavazás eredményének ismeretében is megismételte tiltakozását.

Az EP baloldali többsége példátlan kiváltságokat adna a Soros-szervezeteknek. Elvonná a tagállamok jogkörét, hogy ezek a szervezetek mostantól Brüsszel érdekeiket szolgálhassák, és brüsszeli irányítás alatt álljanak

– fogalmazott Schaller-Baross Ernő képviselő, aki szerint az EP ismét egy „szokásos baloldali manipulációt” támogat. Párttársa, Hidvéghi Balázs hozzátette, szerinte semmi sem indokolja, hogy a civil szervezetek bármilyen előjogban vagy kiváltságban részesüljenek. Azt is mondta:

nyilvánvaló, hogy az EP a Soros-hálózathoz tartozó szereplőket vonná ki a törvények hatálya alól.

Az EUrologus megkérdezte az egyik érintett civil szervezetet is. Israel Butler, a Polgári Jogok Európai Uniójának (Civil Liberties Union for Europe - Liberties) érdekképviseleti részlegének vezetője azt mondta, hogy az EP által javasolt törvény elősegítené a demokráciák újjáélesztését az EU-ban. Úgy véli, hogy amikor a polgárok szabadon dolgozhatnak együtt civil csoportokon keresztül, követelhetik választott képviselőiktől, hogy mindenki javát szolgálják. Ugyanakkor szembe kell nézniük azzal, hogy „a tekintélyelvű kormányok rágalomkampányokkal, visszaélésszerű perekkel, finanszírozási megszorításokkal és bürokráciával” támadják őket

A civil csoportok megnehezítik számukra a közpénzek ellopását, a választások meghamisítását, a közvélemény manipulálását, valamint a gyűlölet és a megosztottság terjesztését

– jelentette ki Israel Butler.

A parlamenti kezdeményezésre válaszul az Európai Bizottságnak jogszabálytervezetet kell benyújtania, vagy tájékoztatnia kell a Parlamentet az elutasító döntéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!