Tetszett a cikk?

A bolgár kormány kedden aláírta a szerződést az utolsó bolgár állami bank, a DSK száz százalékának eladásáról az OTP Banknak. Az OTP-t, amely 311 millió eurót ajánlott a DSK-ért, múlt kedden hirdették ki a privatizációs pályázat győztesének; a másik pályázó az osztrák Erste Bank volt, 293 eurós ajánlattal.

"Amikor a számok beszélnek, az istenek hallgatnak" - mondta Milen Velcsev pénzügyminiszter arra utalva, hogy a jelenlegi kormány két bankot értékesített, amelyekért összesen 393,6 millió eurót kapott - az OTP a DSK-ért 311 millió eurót fizet -, miután a korábbi bankértékesítésekből összesen 103 millió dollár bevétel származott.
"A bank neve alapvetően megmarad, és megállapodtak a bank jelenlegi vezetőjével is, hogy együtt kezdik a munkát a DSK fejlesztésében; a DSK az OTP Bank reményei szerint belátható időn belül az első számú bolgár bank lesz - mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója.
A DSK részvényeit a magyar és a bolgár versenyfelügyeleti hatóságok szeptember elejére várt engedélye után adják az OTP-nek. A DSK a nagyságra második bolgár kereskedelmi bank, a rendszerváltás előtt az egyetlen bolgár takarékpénztár volt. Mérlegfőösszege (2,036 milliárd leva) szerinti piaci részesedése 13 százalék a 35 bankot számláló bolgár piacon, a lakossági betétállomány (1,4 milliárd leva) tekintetében viszont csaknem 60 százalékos piaci részesedést tudhat magáénak.
Az OTP Bank pénzügyi potenciálja csaknem tízszerese a DSK-énak: mérlegfőösszege az előzetes konszolidált adatok szerint 2720 milliárd forint volt 2002. december végén, míg a DSK-é 1,045 milliárd euró (255 milliárd forint). Az OTP adó utáni eredménye tavaly 61 milliárd forint volt, míg a DSK 13,35 millió eurós (3,265 milliárd forint) adó utáni eredményt ért el 2002-ben.
Az OTP jegyzett tőkéje 28 milliárd forint, saját tőkéje 215 milliárd forint. Ugyanezek a számok a bolgár banknál 47,76 millió euró (11,678 milliárd forint) illetve 131,48 millió euró (32,147 milliárd forint). Az OTP betétállománya 2.151 milliárd, hitelállománya 1279 milliárd forint volt 2002 december 31-én, míg a DSK 881,86 millió eurónyi (215 milliárd forint) betétet kezelt és 474 millió eurónyi (115 milliárd forint) hitelállománnyal rendelkezett.
A DSK privatizációját decemberben hirdették meg. Az első körben három hitelintézet, az OTP Bank, az osztrák Erste és a görög Pireus bank tett - akkor még nem kötelező érvényű ajánlatot. Utóbb azonban a görög bank - lapértesülések szerint a kötelező ajánlat április 10-i a beadási határideje előtt fél órával - úgy döntött, hogy nem vesz részt a további versenyben.
A szerződést - melynek aláírásával lezárult a bankprivatizáció Bulgáriában - bolgár részről Milen Velcsev pénzügyminiszter, a Bank Konszolidációs Társaság igazgatóságának elnöke, illetve Neli Kordovszka, a társaság vezérigazgatója, az OTP Bank részéről Csányi Sándor elnök-vezérigazgató és Wolf László vezérigazgató-helyettes látta el kézjegyével. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!