szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Werner Neugebauer német szakszervezeti vezető szerint nem látszik a vége annak a folyamatnak, amelynek során a nyugati cégek egyre keletebbre vándorolnak.

Az IG Metall szakszervezet bajor szekciójának vezetője egy hétvégi interjúban példaként Magyarországot hozta fel, ahol szerinte azzal riogatják a néhány évvel ezelőtt oda telepített üzemek dolgozóit, hogy átköltöznek a még olcsóbb Romániába és Bulgáriába, illetve ugyanúgy nyomás alá helyezik őket, mint Németországban: a helyi üzem csak akkor tartható meg, ha a foglalkoztatottak hajlandók alacsonyabb béreket is elfogadni.

A havi átlagbérek között még mindig nagyok a különbségek. Míg Németországban egy szakmunkás 2200 eurót keres, addig Magyarországon vagy Szlovéniában 800 eurót, de Bulgáriában már csak 200, Romániában 150 eurót.

A bajor IG Metall-főnök szerint a szakszervezeteknek még szorosabban együtt kell működniük, hogy az országokat ne játszhassák ki egymás ellen. "Nekünk 100 év tapasztalatunk van a kapitalizmussal, a kollégáknak csak tíz" - közölte. Német, osztrák, cseh, szlovák, magyar és szlovén szakszervezetek 1999-ben írták alá együttműködési megállapodásukat, a Bécsi Memorandumot. Német oldalon főleg a bajor IG Metall a felelős a kelet-európai országok szakszervezeteivel folytatott együttműködésért.

Neugebauer szerint az emberek a kelet-európai országokban még óvakodnak ellenállást kifejteni, "a munkavállalók politikai érdekérvényesítése „ott még valami egészen új jelenség".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eurohirek.hu Gazdaság

Újabb drámai hír a német gazdaságról

A Nemzetközi Valutaalap drámai mértékben csökkentette Németországra kiadott konjunktúra-prognózisát. A Handelsblatt hozzájutott az áprilisban megjelenő „Világgazdasági kilátások” (World Economic Outlook) kivonatához; ebből közöl megállapításokat szerdai számában.

MTI Gazdaság

Többet takarítottak meg a németek

Németországban a háztartások megtakarítása 4,1 ezer milliárd euróra nőtt tavaly az egy évvel korábbi 3,92 ezer milliárdról a tőzsdei árfolyamok emelkedésének és takarékoskodásnak köszönhetően.

MTI Gazdaság

Schröder: rendet kell teremteni a német munkaerőpiacon!

Gerhard Schröder német kancellár csütörtökön a képviselőházban (Bundestag) elvileg igenelte az uniós szolgáltatási szektor liberalizálását, ám ellenezte, hogy a liberalizálással úgymond szociális dömping árassza el az országot, azaz közép- és kelet-európai munkavállalók rosszabb anyagi és szociális feltételek mellett vállaljanak munkát, mint a németek.

MTI Gazdaság

Csökkent a német GDP tavaly év végén

Németországban a tavalyi utolsó negyedévben 0,2 százalékkal csökkent a hazai össztermék az előző negyedhez képest, a munkanapok számával kiigazítva - közölték a szövetségi statisztikai hivatalban kedden, megerősítve a múlt héten kiadott első becslést.

Hét nap

MENEKÜLŐ NÉMET PÉNZEK

Nyugat-ausztriai pénzintézetekbe igyekeznek menekíteni pénzüket azok a németországi bankügyfelek, akiket különösen...

MTI Gazdaság

Adót csökkentenek a németek

A német kancellár a Bundestagban javasolta, hogy a jogi személyiségű gazdasági társaságokat, nagyvállalatokat sújtó társasági adót 25-ről 19%-ra csökkentsék.

MTI Gazdaság

Vártnál nagyobb német infláció

Németországban a márciusi fogyasztói árak, EU-szabvány szerint számolva, átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek februárhoz képest, és 1,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly márciusban.