Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Május harmadik hete egy lélegzetvételnyi szünetet adott a befektetőknek arra, hogy átrendezzék portfólióikat. A korábban megindult negatív tendenciák konszolidációs szakaszba léptek. E heti ajánlatunkban a rövid papírok tartását javasoljuk: a kamatcsökkenés mértéke már erősen korlátos, míg a hirtelen emelkedés a rövid futamidőknél nem okoz érdemi veszteséget
Ismét előtérbe került a kamatvágás kérdése, hiszen jövő hétfőn kamatdöntő jegybanki ülés lesz. A folyamatok nem egyértelműek, a helyzet meglehetősen bonyolultnak tűnik, de ez csak a rövid távú kilátások tekintetében igaz, hosszabb távon a kialakult tendenciák átláthatóbb képet mutatnak. Ezúttal az olaj árának három hónapos mélypontja, a csúcs után némileg gyengülő dollár kedvezett a nyugodtabb piaci körülmények kialakulásának. Ezúttal a kisebb bizonytalanságok a hazai gazdaságot érintő kérdések oldaláról jelentkeztek:
- A piac láthatóan nem hisz a PM legutóbb közzétett államháztartási hiány előrejelzésében, londoni elemzők már-már a szavahihetőséget kérdőjelezik meg.
- Hét elején felröppent a pletyka, miszerint a nagy hitelminősítők leminősíteni tervezik a befektetői besorolásra vonatkozó rating-jeiket.
- Az építőipar teljesítménye arról tanúskodik, hogy a szegmens növekedése lassul, a beruházások volumene nem bővül tovább olyan mértékben, mint az ezt megelőző egy, másfél évben.
Ennek ellenére nem történt jelentős gyengülés a piacon, csak átmeneti zavarok jelentkeztek, mivel a nemzetközi környezet ezúttal a hét második felére kedvezett a hazai piacnak.
Devizapiac. Ezúttal a nemzetközi folyamatok erős hatást gyakoroltak, de a hét második felére már megnyugodott a piac. Itt csak az a kérdés, hogy ez egy konszolidáció, esetleg egy trendforduló kezdete, vagy épp ellenkezőleg: vihar előtti csend? A helyes válasz valahol a kettő között található, mivel trendforduló biztosan nem lesz, de az eddigi trend szerint a forint gyengülése szinte biztos, de ez a folyamat talán komolyabb megrázkódtatások nélkül fog végbemenni. A szerző szerint ebben a periódusban (3 hónapon belül) 260-as szintig gyengülhet az euróval szemben a forint, az elemzők többsége ennél jóval óvatosabb becslést ad a várható folyamatok tekintetében.
A dollár erősödése várhatóan tovább tart, de a most fennálló trend szerint range kereskedés fog következni rövid távon 1,26-1,29-es sávban. A későbbiekben tovább erősödhet a zöldhasú, de ehhez a makrogazdasági adatok oldaláról is kell némi támasz. Ajánlásunk annyiban változott, hogy a devizabefektetéseken belül most nem érdemes a dolláreszközöket túlsúlyozni, a befektetéseket érdemes fele-fele arányban az euró és a dollár között megosztani. Az 1,29-es keresztárfolyam közelében már 60-40, illetve 70-30 százalékos túlsúlyozást ajánlunk a dolláreszközök javára.
A továbbiakban is esés lehet a piacon, amit már érdemes vételi pozíciók kialakítására felhasználni, de továbbra sem szabad stratégiai célú vásárlásokba kezdeni. Rendkívül bizonytalan a BUX jövőbéli alakulása, mivel jelentős hatást gyakorolnak a devizapiacról átszűrődő hatások. Ezzel együtt ajánlásunk nem változott, azzal a megjegyzéssel, hogy most kockázatosabbnak ítéljük meg a piacot, mint a múlt héten.
Állampapír piac:
állampapírok:
- 0-1 év: vétel-tartás,
Vállalati kötvények:
eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel,
- USA részvények: vétel,
- Orosz részvények: eladás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: általában eladás, de MOL, Otp, Egis spekulatív vétel,
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Az elektromos járművek terjedésével az akkumulátorgyárak már bevették Európát, de sürgősen gondoskodni kell az akkuhulladék feldolgozásáról is. A becslések nagyon rövid időn belül mennyiségi ugrást jósolnak.
Felföldi József szerint a végjátékban a NER levetett minden álcát és már simán csak lop.