Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Május harmadik hete egy lélegzetvételnyi szünetet adott a befektetőknek arra, hogy átrendezzék portfólióikat. A korábban megindult negatív tendenciák konszolidációs szakaszba léptek. E heti ajánlatunkban a rövid papírok tartását javasoljuk: a kamatcsökkenés mértéke már erősen korlátos, míg a hirtelen emelkedés a rövid futamidőknél nem okoz érdemi veszteséget
Ismét előtérbe került a kamatvágás kérdése, hiszen jövő hétfőn kamatdöntő jegybanki ülés lesz. A folyamatok nem egyértelműek, a helyzet meglehetősen bonyolultnak tűnik, de ez csak a rövid távú kilátások tekintetében igaz, hosszabb távon a kialakult tendenciák átláthatóbb képet mutatnak. Ezúttal az olaj árának három hónapos mélypontja, a csúcs után némileg gyengülő dollár kedvezett a nyugodtabb piaci körülmények kialakulásának. Ezúttal a kisebb bizonytalanságok a hazai gazdaságot érintő kérdések oldaláról jelentkeztek:
- A piac láthatóan nem hisz a PM legutóbb közzétett államháztartási hiány előrejelzésében, londoni elemzők már-már a szavahihetőséget kérdőjelezik meg.
- Hét elején felröppent a pletyka, miszerint a nagy hitelminősítők leminősíteni tervezik a befektetői besorolásra vonatkozó rating-jeiket.
- Az építőipar teljesítménye arról tanúskodik, hogy a szegmens növekedése lassul, a beruházások volumene nem bővül tovább olyan mértékben, mint az ezt megelőző egy, másfél évben.
Ennek ellenére nem történt jelentős gyengülés a piacon, csak átmeneti zavarok jelentkeztek, mivel a nemzetközi környezet ezúttal a hét második felére kedvezett a hazai piacnak.
Devizapiac. Ezúttal a nemzetközi folyamatok erős hatást gyakoroltak, de a hét második felére már megnyugodott a piac. Itt csak az a kérdés, hogy ez egy konszolidáció, esetleg egy trendforduló kezdete, vagy épp ellenkezőleg: vihar előtti csend? A helyes válasz valahol a kettő között található, mivel trendforduló biztosan nem lesz, de az eddigi trend szerint a forint gyengülése szinte biztos, de ez a folyamat talán komolyabb megrázkódtatások nélkül fog végbemenni. A szerző szerint ebben a periódusban (3 hónapon belül) 260-as szintig gyengülhet az euróval szemben a forint, az elemzők többsége ennél jóval óvatosabb becslést ad a várható folyamatok tekintetében.
A dollár erősödése várhatóan tovább tart, de a most fennálló trend szerint range kereskedés fog következni rövid távon 1,26-1,29-es sávban. A későbbiekben tovább erősödhet a zöldhasú, de ehhez a makrogazdasági adatok oldaláról is kell némi támasz. Ajánlásunk annyiban változott, hogy a devizabefektetéseken belül most nem érdemes a dolláreszközöket túlsúlyozni, a befektetéseket érdemes fele-fele arányban az euró és a dollár között megosztani. Az 1,29-es keresztárfolyam közelében már 60-40, illetve 70-30 százalékos túlsúlyozást ajánlunk a dolláreszközök javára.
A továbbiakban is esés lehet a piacon, amit már érdemes vételi pozíciók kialakítására felhasználni, de továbbra sem szabad stratégiai célú vásárlásokba kezdeni. Rendkívül bizonytalan a BUX jövőbéli alakulása, mivel jelentős hatást gyakorolnak a devizapiacról átszűrődő hatások. Ezzel együtt ajánlásunk nem változott, azzal a megjegyzéssel, hogy most kockázatosabbnak ítéljük meg a piacot, mint a múlt héten.
Állampapír piac:
állampapírok:
- 0-1 év: vétel-tartás,
Vállalati kötvények:
eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel,
- USA részvények: vétel,
- Orosz részvények: eladás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: általában eladás, de MOL, Otp, Egis spekulatív vétel,
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.