szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Paksot stratégiai kérdésnek tekinti a kormány, ezért a paksi atomerőmű tartósan állami tulajdonban kell, hogy maradjon - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az erőmű fennállásának harmincadik évfordulóján tett látogatása alkalmából Pakson.

"Miután Paks stratégiai kérdés, ezért nem bírja ki (...) a középszerű vagy kisstílű vitákat (...), ennek a kormánynak és azt hiszem, hogy minden más kormánynak az a szándéka, hogy (...) ez a négy blokk, amiből ma a paksi atomerőmű áll, az tartósan, ahogyan az a törvényben rögzítve van, állami tulajdonban kell, hogy maradjon" - szögezte le a miniszterelnök.

Kitért arra is, hogy újra és újra felvetődik az újabb blokkok építésének kérdése. Ezzel kapcsolatban a kormányfő azt mondta: "atomenergiára építve villamos energiát termelni, az nem csak energiapolitikai kérdés", ennél sokkal szélesebb értelmű biztonsági és környezetvédelmi kérdés.

Gyurcsány Ferenc közölte: most ez a kérdés nincs napirenden, a kormányzat környezetében ilyen döntés előkészítése sem folyik, de mint hozzáfűzte, ha valaha valaki ezt a kérdést fel fogja tenni, akkor "az a helyes, hogy Magyarországon erről a kérdésről népszavazás döntsön majd".

Koltai Tamás országgyűlési képviselő, a Fidesz Tolna megyei szervezetének elnöke a kormányfő paksi látogatására reagáló közleményében azt írta: várták Gyurcsány Ferencet. "Bíztunk abban, hogy visszahozza az atomerőműnek azt a százmilliós összeget, amit még a Horn-kormány működésének végső szakaszában kapott cégbirodalmának egyik tagja, az Agóra Kft., amelynek a nukleáris üzem lakossági elfogadottságának erősítése lett volna a feladata".

A fideszes politikus kitért az üzemzavar-elhárítás kérdésére is. Mint fogalmazott, azt remélték, hogy Gyurcsány Ferenc "tud valami okosat és biztatót mondani arról a 3,6 tonna sérült nukleáris hatóanyagról, ami még mindig potenciális veszélyt jelentve megoldatlanul hever az atomerőműben".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A NAÜ szerint a paksi erőmű biztonságos

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) megítélése az, hogy a paksi atomerőmű biztonságos, és ugyanez a véleménye az erőmű üzemidejének tervezett meghosszabbításáról is; ezt a NAÜ főigazgatója mondta a magyar miniszterelnöknek hétfőn Budapesten.

MTI Itthon

Titkosak maradnak a paksi kármentesítés részletei

Továbbra sem ismerhetik meg a paksi atomerőműben tervezett kármentesítés részleteit környezetvédők - így döntött a Fővárosi Bíróság pénteki határozatában, amelyet az Energia Klub és az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) között zajló polgári perben hozott.