szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint az idén, de legkésőbb "valamikor jövőre" 6 százalékra vagy még magasabbra gyorsul vissza az éves összevetésű infláció, és akár még júniusban jegybanki kamatemelés várható.

Jeff Gable, a Barclays Capital befektetési csoport európai feltörekvő piaci konzultánsa a vártnál magasabb, 2,8 százalékos májusi tizenkét havi infláció keddi közzététele után az MTI-nek Londonban azt mondta: a magyarországi éves inflációs adatok az idei évre már túljutottak a mélyponton, és innen meredeken felfelé veszik az irányt.

Gable azt jósolta, hogy - jóllehet szerinte egyelőre nehéz pontosan megítélni a minap bejelentett költségvetési csomag intézkedéseinek inflációs hatását - az idei harmadik negyedév végére, és a negyedik negyedévben "jóval 5 százalék fölé" gyorsul vissza az éves infláció, de nem zárhatók ki 6 százalék feletti, éves összevetésű havi adatok sem.

A Barclays Capital vezető londoni elemzője szerint a piac most már nem is a májusi vagy júniusi, hanem az augusztusi, szeptemberi, októberi inflációs adatokra koncentrál, mert ezekben már benne lesznek a költségvetési intézkedések hatásai. Az idei év végére 5 százalék feletti inflációt vár, de "megvan a kockázata egy 6 százalék feletti számnak is".

Arra a kérdésre, hogy szerinte ennek milyen pénzügypolitikai következményei lehetnek, Gable azt mondta: arra számít, hogy a költségvetési csomagtól várt inflációs hatás és a magyar piacokon most tapasztalható "drámai" gyengülés a Monetáris Tanácson belül "a galambokról a héják felé billenti át az egyensúlyt", és a jegybanki kamat még az augusztusi, szeptemberi, októberi "nagy inflációs gyorsulás előtt" emelkedni fog. Most már azt várja, hogy az MNB még júniusban kamatot emel, valószínűleg fél százalékponttal.

A jövő évi inflációs kilátásokra vonatkozó kérdésre Gable azt mondta: 2007 első három negyedévében nagyon erősek lesznek a bázishatások az idei azonos időszakról, vagyis ebben az időszakban magas lesz az éves összevetésű infláció. Utána azonban belépnek az adóváltozások okozta idei gyorsulás éves bázishatásai, aminek következtében 2007 utolsó negyedévében meglehetősen meredek inflációlassulás várható.

Mindemellett meghatározó az is, hogy az adóváltozásoknak mekkora hatása lesz a belső fogyasztásra. Ha a kormány "komolyan gondolja", hogy a GDP-növekedés jövőre 3 százalék alá süllyed, annak is lesz inflációmérséklő hatása, mondta a londoni elemző. A Goldman Sachs globális befektetési csoport londoni részlege által a májusi inflációs adatok keddi ismertetése után kiadott kommentár szerint a teljes kosárra számolt infláció főleg a magas élelmiszer- és energiaárak miatt gyorsult, de e két tényező hatása a következő hónapokban valamelyest csökkenhet, és önmagában nem is aggályos, mivel a maginfláció még mindig alacsony.

A GS elemzői szerint azonban előretekintve jelentősen nőtt a magyarországi inflációs kockázat a most bejelentett intézkedési tervek miatt. A ház azzal számol, hogy az áfa-emelés hozzávetőleg 1,2 százalékponttal, az energiaárak további egy százalékponttal fogják növelni az év folyamán az inflációs adatokat. A Goldman Sachs keddi előrejelzése szerint az infláció "valamikor 2007-ben" át fogja lépni a 6 százalékot.

A cég a következő hat hónapra 1 százalékpontos jegybanki kamatemelést jósol, de keddi elemzése szerint a költségvetési csomag "megbonyolította a dolgot". Egyrészről a csomag költségvetési kihatásai csökkenteni fogják a belső fogyasztást, főleg az energián kívüli kiadásokat, másrészt az energiaár-kiigazítás elhúzódó folyamat lesz, és a ház várakozása szerint a lakossági gázár végül a jelenlegi szintnek mintegy a kétszeresére nő, ami "másodlagos hatásokkal" fog járni. Mindent egybevetve a Goldman Sachs egyelőre kitart jelenlegi kamat-előrejelzései mellett, áll a keddi londoni kommentárban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Már most magasabb az infláció

Májusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 1,0 százalék volt, 2005. májushoz viszonyítva pedig 2,8 százalékkal növekedtek az árak - tette közzé a KSH. Idén, az első öt hónapban, átlagosan 2,5 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Szabadesésben a forint és a tőzsde

Folytatódott a forint szabadesése, kedden egész nap 270-271 forinton jegyezték az eurót. Ez három-négy forinttal gyengébb a hétfői zárásnál. Esik a tőzsde is, négy százalékos mínuszban nyitott, de járt mínusz 6,6 százalékon is. A Mol kereskedését felfüggesztették, mégha csak néhány percre is. A régiós piacokon pánik uralkodott el.