szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyarország iránti pénzpiaci és európai politikai bizalom helyreállítását nevezte a legfontosabb feladatnak Orbán Viktor az Európai Néppárt brüsszeli csúcstalálkozóján.

A Fidesz elnöke az MTI-nek telefonon adott nyilatkozatában elmondta: az uniós miniszterelnökök csúcstalálkozóját megelőző néppárti megbeszélésen Magyarország külön napirendi pontként szerepelt, s ennek keretében számolt be az ország helyzetéről.

A néppárti csúcstalálkozón részt vett Angela Merkel német kancellár, Wolfgang Schüssel osztrák kancellár, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Traian Basescu román köztársasági elnök és Ivo Sanader horvát miniszterelnök is. Orbán hangsúlyozta: legfontosabb, hogy sikerüljön helyreállítani a Magyarország iránti pénzpiaci és európai politikai bizalmat. "Jelenleg mélyponton vagyunk, nem nagyon hiszik el, amit mondunk, nem tett jót, hogy a költségvetési hiány és az államadósság mértékét illetően félrevezette a kormány az Európai Uniót" – idézte fel Orbán az európai vezetők előtt elmondottakat.

A Fidesz elnöke, aki egyben az Európai Néppárt alelnöke is, a találkozón szólt arról, hogy a Fidesz a költségvetési tanácsra vonatkozó javaslatával fontos lépést tett annak érdekében, hogy Magyarország kiszámítható partner legyen a jövőben. Orbán Viktor kérdésre válaszolva elmondta: a néppárti találkozó résztvevői "egyelőre zűrzavarosnak látják" a kormány napokban bejelentett intézkedéseit: „innen Brüsszelből pontosan nem látható, hogy mit is akarunk, aggódnak amiatt, hogy rossz módszert választunk és az adóemelések irányába mozdulunk el."

A vállalkozókat terhelő adók mint válságkezelési megoldás itt általában nem vált ki elismerést – jegyezte meg Orbán Viktor. Hozzátette: az egész Európai Unió az ellenkező irányba halad, csökkenteni próbálja a szürke- és a feketegazdaságot, valamint az adóterheket, hogy munkahelyek jöhessenek létre.

A Fidesz ma azt tartja feladatának, hogy hozzásegítse az embereket ahhoz, hogy világosan láthassanak az ország valós helyzetét illetően. Véleménye szerint Magyarország pénzügyi válsága azért válik egyre súlyosabbá, mert a kormány nem logikus rendben, kiszivárogtatásokkal, naponta korrigált bejelentésekkel próbálja kezelni a problémákat. Ahhoz, hogy egy pénzügyi csomag működjön, a gazdasági szereplőkkel, elsősorban a magyar vállalkozókkal meg kell állapodni – fogalmazott Orbán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: az OÉT segítse az Új egyensúly-program kialakítását!

Az Új egyensúly program keretében az idén 350 milliárd forint, 2007-2008-ban évenként 1000 milliárdot meghaladó egyensúlyjavításra van szükség ahhoz, hogy Magyarország teljesíteni tudja a maastrichti kritériumokat – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács csütörtöki ülésén, kérve az OÉT támogatását a részletek kialakításában.

MTI Gazdaság

Magyarország a hatodik legszegényebb EU-tag

Magyarországon az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) a 61 százalékát éri el az uniós átlagnak, a tagállamok rangsorában ez a huszadik pozícióhoz elegendő – derül ki az Eurostat csütörtökön Brüsszelben közzétett statisztikájából, mely tavalyi adatokat közöl.

MTI Gazdaság

Leminősítés és forintgyengülés

Fél évvel a Fitch Ratings hasonló lépése után a Standard & Poor's is a közepes befektetői "BBB" sávba sorolta vissza a szuverén magyar devizaadósi osztályzatot. Nagy az esélye, hogy a negatív folyamat folytatódik.

hvg.hu Gazdaság

Mégsem nő az evázók járuléka?

A sajtóhírekkel ellentétben nem emelkedik duplájára az egyszerűsített vállalkozói adót választók járulékalapja - mondta az InfoRádiónak Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.

hvg.hu Gazdaság

Drasztikusan drágulhat a távhőszolgáltatás

Akár 17 százalékkal is emelkedhet a távhőszolgáltatás díja az augusztusi gázáremelés hatására. Balog Róbert, a Főtáv Rt. osztályvezetője elmondta, hogy még nem lehet tudni a pontos számokat, mivel az emelés függ többek közt a kompenzáció mértékétől és a fővárosi közgyűlés döntésétől.

hvg.hu Gazdaság

Reuters: kamatemelés várható, euró csak 2013-ban

A bejelentett költségvetési kiigazítás jelentősen javítja jövőre a gazdaság egyensúlyát, ennek ára azonban a megugró infláció és a gazdasági növekedés lelassulása lesz – vélik a Reuters júniusi elemzői felmérésének résztvevői. Az infláció átmeneti felgyorsulása az MNB hétfői ülésén még nem vezet kamatemeléshez, a következő hónapokban azonban a jegybank a legtöbb vélemény szerint minden bizonnyal a gazdasági lassulás ellenére is növeli majd a forinthitelek költségét.