szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokba fognak kerülni azok az ellenőrző vizsgálatok, amelyek fényt derítenek rá, hogy került-e Magyarországra abból a genetikailag módosított (GMO), az USA-ból származó rizsből, amelynek forgalomba hozatalát sem az Amerikai Egyesült Államokban, sem az Európai Unóban nem engedélyezték – mondta Süth Miklós országos főállatorvos.

A GMO-rizs megtalálásához akár ezer mintát is
meg kell vizsgálni. Költséges kaland
© biothai.net
A főállatorvos szerint tételenként mintegy 60 ezer forintért lehet majd elvégezni a vizsgálatokat. A hatóság által elrendelt vizsgálatot államilag finanszírozzák ugyan, de az unió szabályozása értelmében felelősséget visel az áruért maga a forgalmazó is – utalt a felelősség kérdésére Süth Miklós.

Így a hatóság vizsgálni fogja annak körülményeit, hogy a szóban forgó árut behozó importőr felelős-e a helyzet kialakulásáért. Amennyiben felelőssége megállapítható, úgy a vizsgálati költségek is az adott céget terhelik. Mindehhez Süth Miklós hozzátette: jelenleg még keresik annak forrását, milyen pénzekből is lehet majd a vizsgálat költségeit fedezni.

Süth Miklós közölte: Magyarországon még nem áll rendelkezésre az a vizsgálati módszer, amellyel ki lehet mutatni a génmódosított rizs jelenlétét. Jelenleg a szakemberek keresik azt a génszakaszt, amelynek segítségével azonosítani lehet a szóban forgó rizsfajtát. Az USA élelmiszerellenőrző hatósága és az Európai Unió Bizottsága egyeztetést folytat az ügyben.

Az unió központi laboratóriumának az USA szakemberei már rendelkezésre bocsátottak egy módszert, ám ebből használható ellenőrző tesz várhatóan csak néhány napon belül lesz – mondta a főállatorvos. Süth Miklós úgy becsülte, hogy a módszert várhatóan egy-másfél héten belül fejleszthetik ki a szakértők.

Ezt követően bocsátják majd az eljárást az unióban a tagállamok rendelkezésére. Ezután kezdődhetnek meg Magyarországon is a vizsgálatok. A magyar szakértők arra számítanak, hogy 100-1000 tétel közötti rizsmennyiség vizsgálatát kell elvégezniük.

Arról még a szakértők nem tudnak semmit, hogy a GMO-rizs elfogyasztása okozhat-e humán- vagy állategészségügyi problémát, illetve a génmódosítás milyen hatással van a környezetre. Azt sem tudják egyelőre, hogy a génmódosított rizs miként kerülhetett közforgalomba.

Az országos főállatorvos utalt rá, hogy az állategészségügyi és élelmiszerellenőrző hatóság szakemberei most mérik fel a magyarországi helyzetet. Vizsgálják, hány cégen – importőrökön, élelmiszer- és takarmányfeldolgozó vállalkozásokon – keresztül kerülhetett az országba GMO-rizs. Az első adatok a hét végére várhatók.

Süth Miklós elmondta, hogy az augusztus 24. után az USA-ból származó rizsszállítmányokat csak eredeti amerikai analitikai vizsgálati igazolással lehet Magyarországon forgalomba hozni. Amennyiben ilyen igazolása nincs a cégnek, áruját zárolják mindaddig, amíg az uniós teszttel nem igazolható a GMO-mentesség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

A génkezelt lúdfű testőrségét riasztva védekezik

Holland és izraeli biológusok epergént ültettek a lúdfű nevű gyomnövénybe (Arabidopsis thaliana), s amikor azt megtámadták kártevői, a genetikailag módosított növény sérült részének eperillata odavonzotta a kártevő természetes ellenségeit: a lúdfű emberi hasonlattal élve hívta a testőrséget.

hvg.hu Gazdaság

Kit érdekel, génkezelt-e az élelmiszer?

Európa-szerte megoszlanak a vélemények a génkezelt élelmiszerekről. A magyar közvélemény a lengyelhez és az angolhoz hasonlóan alig érdeklődik a téma iránt -derül ki a GfK csoport legfrissebb felméréséből.

Világ

Génkezelt gabona? Inkább az éhínség! 

Többezer tonnányi amerikai élelmiszersegélyt utasít vissza az éhezéstől sújtott Zimbabwe, mert a szállítmányok génkezelt kukoricát tartalmaznak. Az első tízezer tonnányi, tonnánként 95 dollár értékű amerikai szállítmány júniusban indult útnak, ám sorsa azóta is bizonytalan.

Világ

USA: tüntetések a génkezelt élelmiszerek ellen

A génkezelt élelmiszerek ellen tüntetők közül tizenegyet vettek őrizetbe a kaliforniai Sacramentóban a nemzetközi biotechnológiai konferencia második napján, kedden. Az értekezlet hivatalos célja az éhezés elleni harc elősegítése, a tüntetők szerint ugyanakkor a génmanipulált élelmiszereket az amerikai adófizetők pénzén igyekeznek a külföldre tukmálni.