Tetszett a cikk?

Egy közös brit-amerikai egyetemi jelentés szerint a legtöbb új EU-tagország nem érte utol a régebbi EU-tagokat versenyképesség szempontjából. Az egyetlen kivétel Szlovénia.

A 27 ország helyzetét vázoló listán Magyarország a 21. helyet foglalja el, maga mögé utasítva Csehországot, Szlovákiát, Lengyelországot, Észtországot, Litvániát és Lettországot. Az új tagországok közül Málta, Ciprus és Szlovénia előz meg minket.

A rangsor kialakításakor többek között a GDP helyzetét, k+f-befektetéseket, az innovációt, a munkaerőhelyzetet és a hatékonyságot vizsgálták. Az új tagállamok a lista alján végeztek, csupán Szlovéniának sikerült maga mögé utasítania két régi tagországot, nevezetesen Görögországot és Portugáliát.

A felmérésben az első Finnország lett, ami vélhetően annak köszönhető, hogy az északi ország kormánya nagy súlyt helyez a kutatás-fejlesztés támogatására. A második Luxemburg, ahol a munkanélküliség aránya 2,6 százalék, a legalacsonyabb az EU-ban.

A kelet-európai tagországok a k+f terén rosszul állnak, viszont erősen vonzzák a külföldi befektetők érdeklődését. A felmérés kitér arra, hogy hosszú távon Kelet-Európának, mint régiónak jobb közlekedési infrastruktúrára van szüksége ahhoz, hogy versenyképesebb legyen.

euractiv.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!