szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon a korrekció után egyértelmű emelkedő trend uralkodik ismét. De miért múlt el a pesszimizmus? Mik a mozgatórugói az újabb emelkedésnek?

Alapvetően a pénzbőség áll az elmúlt hét eseményei mögött. A kamatkülönbözetek továbbra is magasak, így az olcsó hitelek jelentős tőkét generálnak, amelyek a nemzetközi piacokon keresnek befektetési lehetőségeket. A feltörekvő piacok tovább emelkednek, de a fejlett régiókban is jól teljesítenek a piacok. A másik – az emelkedést támogató tényező –, hogy ma az amerikai recesszió esélye csökkenni látszik, a hitelválság lassan lecseng. A technológiai szektor pedig kifejezetten látványos teljesítményt nyújt.

Az öreg kontinensen is általános az emelkedés, egyedül a vállalati és high yield kötvények gyengélkednek továbbra is, ami még a hitelválság okozta bizalmi deficittel magyarázható. De azért itt is vannak pozitív mozgások, így – ha újabb negatív események nem borzolják a kedélyeket – itt is emelkedést láthatunk majd a jövőben. A hazai piacon a forint erősödése mellett az állampapírok a hosszú oldalon kissé erősödtek, de a rövid oldal szinte mozdulatlan, miközben a részvénypiac a „Mol-OMV saga” újabb felvonásaként megszülető lex Mol hatása alatt nem mozgott jelentősen.

Devizapiac. A dollár átmeneti erősödése nem tartott ki a számított szintig, az amerikai jegybank szerepét betöltő FED egykori elnöke, Greenspan újabb nyilatkozata ismét gyengítette a dollárt az euróval szemben.



Csütörtökre már ismét 1,42-nél alacsonyabbra süllyedt a jegyzés, ami azt jelenti, hogy a korábbi szintekre visszatért a „zöldhasú”, miután nem érte el a gyengülő trend aljának számító 1,38-as szintet. Persze nem kizárt az újabb erősödés, de a mai helyzetben nyomás alatt tartja a dollárt a közel-keleti jegybankok dolláreladása. Ennek indoka, hogy a dollárhoz rögzített rendszereken változtatni akarnak, mivel a gyenge dollár az emelkedő kamatok mellett tovább gerjeszti a túlfűtöttség állapotát a közel-keleti gazdaságokban, pedig a növekedés a magas olajárak miatt már így is soha nem látott szinten van. Addig azonban, amíg Kína és Japán nem nyúl dollár-készleteihez, komoly aggodalomra nincs ok. Így ma azt ajánljuk, hogy az euró- és dollárpozíciókat egymáshoz viszonyítottan 50-50 százalékos arányban érdemes építeni.

Az Európai Központi Bank (ECB) ismét nem nyúlt az alapkamathoz, mivel ma a hitelpiaci bizalmi helyzet ezt nem igazán támogatja. A hazai piacon a forint ismét 250-es szint alá erősödött az euróval szemben, ami annak köszönhető, hogy a feltörekvő piacokon optimista a hangulat. Ez magával rántja a hazai fizetőeszközt is. A beáramló pénz azonban nem jelentkezik – legalábbis hatásában nem – a kötvénypiacokon, hiszen itt jelentős változást nem látunk. Így a forint további erősödése szinte teljesen kizárható. Ajánlásunk tehát a dollár és euró azonos arányú vételét jelenti a forinttal szemben.

Emelkedhetnek a hozamok (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A fejlett piacokon minimális hozamemelkedést láttunk.



Ez a trend nem engedte azt, hogy a fejlődő piacokon csökkenjenek a hozamok, de a hozamkülönbség így is tovább szűkült. A hazai hosszú hozamok csökkenése annak köszönhető, hogy a megszorítások hatását átvészelő gazdaság 2010 körül már egészséges növekvő pályára állhat. Ma viszont a piac abban bízik, hogy addig a magas konjunktúra ki is tart. Így behozhatjuk relatív lemaradásunkat, ami a gazdasági prosperitást illeti. Rövid távon azonban a hozamok emelkedése valószínűbb, mivel a fejlődő piacokon egyébként is korrekciót várunk, hiszen ma megint olyan szinteket értünk el, hogy a profitokat lassan realizálják a befektetők. Ez még mindig nem feltétlenül trendforduló, de fel kell készülni, hiszen a korrekció mértéke a korábbi (július-augusztusi) szinteket is elérheti.

Részvénypiac. A részvénypiacokon is az általános emelkedést látjuk, hiszen a gazdasági növekedés csak átmenetileg torpan meg, de az alapvető világgazdasági folyamatok továbbra is a feltörekvők felzárkózását, a fejlett piacokon tevékenykedő vállatok nyereségének további növekedését vetítik előre. De meddig tart az a folyamat, ahol öngerjesztő trendek alakulnak ki, tehát lufit fújnak a piacokon?



A héten lassan csorogtak az árak, de semmi olyan nem történt, ami komoly érdeklődésre tarthatna számot. A Mol/OMV perpatvar csillapodni látszik, mivel a magyar fél biztosítva érezheti magát, az osztrák fél pedig azzal vigasztalhatja magát, hogy neki mindenképpen megéri Mol-ban tartani pénzét. Közben a kérő OMV kifejtette, hogy ráér várni az arára, nem sürgős, a leány akkor is szép (és hasznos), ha azonnal nem mond igent. Az OTP továbbra sem tud kitörni a kereskedési sávjából, a Richter viszont ígéretesen alakul. Az MTelekom kiegyensúlyozott, itt 915 és 990 között sávkerekedésben lehet pénzt keresni.

A kisebb papírok korábbi kedvező áralakulása a nagyokkal szemben ezúttal nem érvényesült, mert a Pannonplast terveinek nyilvánosságra hozatala profitrealizálást indított el, mivel látható, hogy az irány és az üzleti terv kiváló, de rövid távon nem hoz brutális nyereségbővülést. A Rába esetében is profitrealizálás folyt, hiszen a korábbi győri önkormányzati csomag piacon való megjelenése után keresi a helyét. A Synergon nem mozdul jelentősen, de itt az erőgyűjtés szakaszát látjuk, ami komoly nyereséget vetít előre, mivel akár 2000 forintig is kitörhet a papír.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapírpiac:

- állampapírok: kivárás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: szolgáltató szektor, nagyvállalatok, osztalék alapon árazott részvények: vétel

- USA részvények: vétel (IT, technológia)

- Orosz részvények: vétel

- Egyéb feltörekvők: Brazília, Oroszország

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: OTP, Richter, Synergon, Rába

Befektetési alapok:

- Dél-Amerika, Oroszország, Ausztrália alapok

Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!