szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kialakultak az európai uniós emisszió-kereskedelem (ETS) jövő évtől érvényes feltételei, amelyek a várakozásoktól eltérően kevésbé környezetvédelmi, inkább ipari érdekeknek megfelelően véglegesedtek.

Szabó Gergely, a Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Zrt. elemzője az MTI-nek elmondta, hogy az Európai Bizottság (EB) a 2008-2012-es európai szén-dioxid piac sarokszámait szigorúan leszorította, ezzel hatékonyságjavító környezetvédelmi beruházások finanszírozását kikényszerítve az érintett cégektől.

Ugyanakkor Brüsszel nem volt ennyire határozott a kvóták elszámolási szabályait illetően, a kibocsátási jogok jelentős része helyettesíthető más elszámolású, olcsóbb kvótákkal. A magas fokú helyettesíthetőség azzal jár, hogy a kibocsátás-csökkentő fejlesztések nem az EU-n belül valósulnak meg, hanem fejlődő országokban.

Mindez azt jelenti, hogy az EU hiába kötelezi el magát az éghajlatvédelem mellett, a gyakorlati lépéseket lényegében kiszervezi Európán kívülre – mutatott rá a szakértő. Hozzátette, hogy globális szinten, az éghajlatvédelem szempontjából ugyanolyan hasznosak a zöldberuházások fejlődő országokban is, ám az EU saját ökológiai lábnyoma ettől még nem csökken.

Szabó Gergely kifejtette: az unió az éves elszámolásnál tagállamonként különböző mértékben teszi lehetővé, hogy az országon belül működő érintett cégek az ETS-en belül forgó EUA egységeket CER egységekkel helyettesíthessék. A Kiotói jegyzőkönyv szabályozása alá eső CER egységeket bizonyítottan üvegházhatást okozó gázok légkörbe bocsátásának megelőzésével lehet szerezni az ilyen projekteket finanszírozó cégektől, illetve közvetve brókereken keresztül.

A CER-ek jelenleg tonnánként közel 5 euróval olcsóbbak a határidős 22 eurós EUA árfolyamnál, ezért átváltásuk haszonnal jár a szén-dioxidjukkal gazdálkodó cégek számára.

Amíg a legtöbb uniós tagállam, köztük Magyarország 10 százalék körüli helyettesíthetőségi aránnyal kénytelen beérni, addig az EB a közelmúltban 20 százalékos szintet hagyott jóvá Németország számára – közölte Szabó Gergely. Szerinte részben a bizottsági döntés hatására 1,5 eurót esett a hétfőn még 23 eurós, jövő decemberi lejáratú kvótaár.

A nagyobb tagállamok közül a némethez hasonlóan magas helyettesítési aránya csak Spanyolországnak van, de ott a kiotói nyomás olyan nagy, hogy érthető a brüsszeli „engedékenység”. A kiotói nyomás alatt azt kell érteni, hogy Spanyolország kibocsátása a legfrissebb adatok szerint 2005-ben 52,3 százalékkal haladta meg az 1990-es szintet, pedig az emissziós szint a nemzetközi klímaegyezmény szerint 2012-ben legfeljebb csak 15 százalékkal lehet magasabb.

Szabó Gergely kitért rá, hogy október végén véglegesedett az emisszió-kereskedelmi rendszerbe tartozó cégek számára 2008-tól járó kvóták mennyisége. Ezek alapján a több mint 12 ezer cég 2,08 milliárd tonnányi szén-dioxidot bocsáthatnak ki, ez 50 millió tonnával kevesebb, mint amennyi emissziójuk 2005-ben volt. Ezt a hiányt ellensúlyozza az EU németországi cégeknek tett engedménye, azaz ilyen mértékű hiány pótolható olcsóbb kibocsátási egységekből – jegyezte meg az elemző.

További szén-dioxid-hiányt, azaz keresletnövekedést okoz, hogy 2008-tól új iparágak, illetve új létesítmények kerülnek a rendszer hatálya alá, amelyek várható kibocsátási igénye ugyancsak mintegy 50 millió tonna.

Két bizonytalanul megbecsülhető tényező szintén a hiányt fokozza a piacon, mégpedig a fokozatos gazdasági fejlődéssel együtt járó fogyasztásbővülés, és a tagállamok különböző célokkal visszatartott tartalékai.

Magyarországról az ETS 2008-tól kezdődő időszakában 27,42 millió tonnának megfelelő kvótát kap a legkevésbé klímabarát 228 létesítmény, mégpedig olyan ágazatokból, mint az 50 megawatt feletti villamosenergia-termelés, a lakossági és közületi távhő-termelés, a cukorgyártás, a saját célú tüzelőberendezések és ipari hőtermelés, a bioüzemanyag-gyártás, a földgázszállítás és tárolás, a fémércek pörkölése és zsugorítása, a vas- és acélgyártás, cementgyártás, mészgyártás, üveggyártás, tetőcserepek, téglák gyártása, valamint a cellulóz- és papírgyártás. Az ETS jelenlegi, 2005-2007-es kereskedelmi periódusában 229 magyar létesítmény évente átlagosan 31,66 millió kvótát kap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

G8: 2050-ig 50 százalékkal csökkentik a széndioxid-kibocsátást

A legfejlettebb ipari államok és Oroszország állam- és kormányfői megállapodtak abban, hogy célul tűzik ki a környezetet leginkább szennyező széndioxid-kibocsátás ötven százalékos csökkentését 2050-ig - jelentette be csütörtökön délután Heiligendammban Angela Merkel német kancellár.

euractiv.hu Világ

Az EU 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását

Az EU környezetvédelmi miniszterei brüsszeli találkozójukon elvileg egyetértettek abban, hogy 2020-ig 20 százalékkal szükséges csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását az unióban. A miniszterek világszinten 30 százalékos csökkentéssel is megpróbálkoznának, ehhez azonban más fejlett államoknak is csatlakozniuk kellene az elhatározáshoz.

automenedzser.hu Autó

2020-ig húsz százalékkal csökkentené CO2-kibocsátását az EU

Március 8-án, csütörtökön kezdődő brüsszeli csúcstalálkozójukon döntenek az uniós tagországok kormányfői az Európai Unió klíma politikájáról. Az Európai Bizottság előterjesztése szerint a tagországoknak a széndioxid kibocsátást 20 százalékkal kell csökkenteni 2020-ig.

MTI Gazdaság

A szén-dioxid kibocsátást 16-34 százalékkal kell csökkenteni

Az európai uniós éghajlatvédelmi célok teljesítéséről decemberben kezdődik meg a tagállamok közötti tehermegosztási egyeztetés, amelynek eredményeként Magyarország 16-34 százalék közötti szén-dioxid-csökkentési kényszerrel számol 2020-ig - mondta Feiler József, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) osztályvezetője.

Magyar gazdaság

Emisszió-misszió

Az üvegházhatást erősítő és ezzel a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátását egy főre vetítsék, és ez legyen a...

hvg.hu Gazdaság

Kinek jó a másfél milliárd eurós magyar szalmaerőmű-biznisz?

November elején megkezdődik annak a szalmatüzelésű erőműnek az építése Szerencs határában, amely a magyarországi zöldenergia-termelés egyik fontos eleme lehet. A vállalkozást azonban az utóbbi időben hangos vita kíséri. Megnéztük, hogy ki miben érdekelt.

MTI Gazdaság

Erőművet avatnak Nyíregyházán

Mintegy 12 milliárd forintos beruházással épült kombinált ciklusú erőművet avatnak Nyíregyházán; a beruházó E.ON csoport létesítményét Veres János pénzügyminiszter és Konrad Kreuzer, az E.ON Hungaria igazgatóságának elnöke adja át.

MTI Autó

Az autógyárak "nem vehetik meg" a CO2 kibocsátást

Az Európai Bizottság ellenzi azokat az elképzeléseket, hogy egyes autógyártók kompenzációt fizessenek, ha túllépik a megengedett CO2 határértéket - jelentette ki Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke.

MTI Itthon

Környezetvédelmi nagyprojektek 2006-ban

Beérnek a környezetvédelmi nagyprojektek 2006-ban, felfut az emisszió-kereskedelem, és meglódulnak a megújuló energiaforrásokat célzó projektek – közölte Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter.