szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ausztráliai székhelyű WildHorse Energy (WHE) világszerte megindult 2,5 millió dollár költségvetésű uránkutatási és feltárási programja keretében a Mecsek térségében is próbafúrásokat végez.

A pécsi uránbánya II. számú aknája. Újraélesztés
© mek.oszk.hu
„Cégünk most egy jelentős munkafázishoz érkezett el, megkezdődött a fúrásos kutatás” – mondta Barabás András, a WildHorse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója az első fázisban tervezett fúrásokra szánt 250 ezer dollár értékű kutatásról szerdán Bátaszéken tartott tájékoztatón.

Az igazgató elmondta, hogy a bátaszéki területen tavaly nyáron légi geofizikai mérést végeztek. Részben annak eredményeit, részben régi fúrási adatokat felhasználva tervezték meg a négy kutatófúrást. Bátaszéken korábban 0,01-0,07 százalék közötti minőségű uránércet mutattak ki 83 fúrólyukkal a mintegy 3 kilométer hosszan húzódó urántest mentén.

Az ügyvezető leszögezte: a cél egyelőre az, hogy meghatározzák a pontos uránkoncentrációt az ércben, s ha a laboratóriumi vizsgálatok igazolják az elvárásokat, akkor tavasszal belevágnak egy nagyobb fúrási programba, amely már a 80-as években megkutatott részt elsősorban nyugat felé bővítené. Elmondta, hogy „ha ez meghozza a várt eredményt, és elég nagy ásványvagyont sikerül feltárni, akkor esetleg már 2009-ben néhány fúrólyukon keresztül kísérleti jellegű kitermelést” is terveznek.

Pécsett az ősz során kezdenek kutatófúrási programot tíz mélyebb, költségesebb fúrással, majd az eredmények és a korábbi adatok feldolgozása, gazdasági, megvalósíthatósági, környezeti értékelések után dönt a cég, hogy a bányászathoz folyamodik-e a szükséges engedélyekért – tette hozzá Barabás András.

Arra a kérdésre, hogy tapasztalnak-e lakossági ellenállást a tervezett uránbányászattal szemben Barabás András jelezte: négy érintett település, Alsónyék, Bátaszék, Palotabozsok és Véménd polgármesterével a közelmúltban ismertették a terveiket, akik a folyamatos korrekt tájékoztatás, illetőleg a környezeti kockázattól mentes technológia biztosítékával nem ellenzik a tevékenységet, sőt munkalehetőséget, adóbevételt remélnek településeik számára.

A technológiáról az ügyvezető elmondta, hogy az általuk alkalmazott eljárás világszerte széles körben ismert. A fúrólyukon keresztül zárt körben áramoltatott, oxigénnel, széndioxiddal dúsított vizet keringtetnek az érctartalmú kőzetben, ezáltal kivonják az uránt, majd visszasajtolják az oldószert. Ily módon nincsenek aknák, vágatok, meddőhányók, ércfeldolgozó üzem, nincs felszínre kerülő, környezetre káros hatás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újraindulhat az uránbányászat a Mecsekben

Kedvező feltételek megléte esetén reális esély van rá, hogy 2010-2011-ben újraindul az uránbányászat a Mecsekben - mondta az ausztrál tulajdonú WildHorse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója Pécsett.