szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína hazai összterméke az első negyedévben 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – jelentették előzetes becslésként a kínai statisztikai hivatalban. A tavalyi utolsó negyedben a GDP 11,2 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.

A hivatalos adat jobb az elemzők által átlagosan várt 10 százaléknál, és később még további javítása is elképzelhető, mivel a kínai statisztikai hivatal az utóbbi időben rendszeresen alulbecsli a GDP-növekedést az első adatközlésekben, ugyanis a szolgáltatások növekedésének teljes adatai csak később érkeznek be.

Így történt ez a tavalyi eredménnyel is: a kínai statisztikai hivatal a múlt héten 11,9 százalékra javította a tavalyi GDP-növekedés ütemét a korábbi becslésben szerepelt 11,4 százalékról. A módosítás megerősíti, hogy a kínai gazdaság 1994 óta a leggyorsabban bővült tavaly, és a világ harmadik számú gazdasága lett volna dollárban számolva, maga mögé utasítva Németországot, ha ezt nem vette volna el Kínától az euró erősödése.

Tavaly ötödik éve nőtt legalább 10 százalékkal a kínai gazdaság.

Felülvizsgálták a 2006-os gazdasági növekedés ütemét is, 11,6 százalékra javították 11,1 százalékról. Mindkét esetben a szolgáltatások korábban számítottnál nagyobb bővülésével indokolták a fő adat módosítását. Ez is figyelmeztette az elemzőket, hogy Kínának „szokása” a vártnál erősebb teljesítményt elérni.

A szerdán közölt adatsor szerint a kínai ipar teljesítménye az első negyedévben 16,4 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál. Tavaly az első negyedévben a növekedés 17,6 százalékos volt éves összehasonlításban.

A kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben 20,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, jelezve, hogy ha az export növekedése esetleg lassulna a világgazdasági lassulás miatt, a lakossági fogyasztás növekedése már némiképp pótolhatja a veszteséget. Tavaly az első negyedévben a növekedés 15,3 százalékos volt éves összehasonlításban. Ennek kísérője, hogy az élelmiszerárakkal táplált infláció az első negyedévben 8 százalékos volt éves összehasonlításban, az egy évvel korábbi 3,3 százalék helyett.

Egyelőre azonban nem látszik különösebb veszély a kínai külkereskedelem számára: Kína külkereskedelmi többlete márciusban 13,4 milliárd dollárra nőtt a februári 8,56 milliárdról, és majdnem kétszer nagyobb volt a tavaly márciusi 6,9 milliárd dollárnál is, jelentették a kínai vámhivatalban múlt héten pénteken.

A kivitel, 108,96 milliárd dollár, márciusban 30,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az import 24,6 százalékkal 95,56 dollárra emelkedett. Tavaly szeptember óta először, az export ismét gyorsabban nőtt, mint a behozatal, ami szintén arra inti az elemzőket, hogy kétséggel kezeljék a nemzetközi pénzintézetek, köztük a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jóslatait arra, hogy a gazdasági növekedés az idén jelentősen lassul majd Kínában is, évi 10 százalékos ütem alá csökkenve.

A kínai gazdasági növekedési képesség alábecslése inkább a nyugati vágyálmokat tükrözi, semmint a valóságot, annak ellenére, hogy külkereskedelmi többlet szélesebb összehasonlításban továbbra is lassulni látszik: az első negyedév átlagában 41,4 milliárd dollár volt, kissé kevesebb az egy évvel korábbi 46,5 milliárd dollárnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ismét gyorsabban nő a kínai export, mint az import

Kína külkereskedelmi többlete márciusban 13,4 milliárd dollárra nőtt a februári 8,56 milliárdról, és majdnem kétszer nagyobb volt a tavaly márciusi 6,9 milliárd dollárnál is, jelentették a kínai vámhivatalban pénteken. A kivitel – 108,96 milliárd dollár – márciusban 30,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az import 24,6 százalékkal 95,56 milliárd dollárra emelkedett.

MTI Világ

Kína népszerűbb, mint Amerika

Több év romlás után enyhe javulás állt be az elmúlt évben az Egyesült Államok külföldi megítélésében, de továbbra is a kedvezőtlen vélemény a meghatározó – állapította meg a BBC Világszolgálatának felmérése.

Bari Máriusz Tech

Veit: Kína és Oroszország a spam új hazája

Februártól már hazánkban is hozzáférhetőek a SonicWALL díjnyertes biztonsági és adatvédelmi megoldásai az RRC Hungary Kft-n keresztül. A cég EMEA-igazgatóját, Thomas Veit-et kérdeztük arról, miként látja a cyberbűnözés jelenlegi trendjeit.

MTI/hvg.hu Gazdaság

India és Kína vetélkedik az ásványkincsekben gazdag Afrikáért

Először ad otthont kedden és szerdán az indiai és az afrikai államfők csúcstalálkozójának Újdelhi, amely igyekszik a gazdaságilag terjeszkedő Kína nyomába érni az ásványkincsekben gazdag Afrikában, egyúttal rohamosan növekvő saját gazdasága energiaszükségleteit részben a fekete földrészről kielégíteni.

MTI Gazdaság

Kína - gyorsan dagad az online gazdaság

Három-négy éven belül a mostaninál kétszerte nagyobb lesz az online elektronikus forgalomban résztvevő kínaiak száma, amely már elérte a 230 milliót és az év végére 300 millió körül várható.

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: Kína birodalmi évszázada

Ha a huszadik század Amerikáé volt, a huszonegyedik Kínáé lesz. Ez még akkor is igaz, ha Kína nem gazdaságilag, politikailag, ne adj Isten, katonailag győzi le az Egyesült Államokat, csak világhatalmilag kiegyensúlyozza. Gombár Csabától kölcsönözve: a világfejlődés követi a nap járását, a görögöktől jutott a latin Európába, onnan Angliába, Amerika keleti, majd nyugati partjára. Megérkezett Ázsiába.

MTI Gazdaság

A német gazdaság nyakán a kínai

A kínai gazdaság 11,9 százalékkal bővült a múlt évben, meghaladva az előzetes becsléseket. A kínai gazdaság ezzel közel jutott ahhoz, hogy megelőzze a német gazdaság méretét és a világ harmadik legerősebb gazdaságává váljék.