szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyek 2008. január-márciusban összesen 45 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ez folyó áron 3,2 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az idén január-márciusban a szállásdíjbevétel 24 milliárd forintot tett ki, 8,7 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele 2008. január-februárban az előző év azonos időszakához képest folyó áron 8 százalékkal emelkedett, és összesen 28 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.

A kereskedelmi szálláshelyek 2007. első negyedévi összesített bruttó árbevétele 43 milliárd forint volt, folyó áron 11 százalékkal nőtt.

Az idén január-márciusban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 1 százalékkal emelkedett a megelőző év azonos időszakához képest.

Az első három hónapban 559 ezer külföldi vendég mintegy 1,5 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 13, míg a vendégéjszakák száma 7 százalékkal nőtt 2007 azonos időszakához viszonyítva.

A negyedéves adatok alapján az öt legnagyobb küldő ország közül Németországból, Ausztriából és Olaszországból érkeztek kevesebben, mint egy évvel korábban, míg Nagy-Britannia és Románia esetében jelentősen nőtt a forgalom. Az Európai Unióból érkezett vendégek száma 15, a vendégéjszakáké pedig 9 százalékkal emelkedett 2007. január-márciusához képest.

A megfigyelt időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 691 ezer belföldi vendéget regisztráltak, akik 1,53 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégek száma 2 százalékkal nőtt, míg a vendégéjszakáké 4 százalékkal mérséklődött 2007 első negyedévéhez képest.

A KSH felhívta a figyelmet, hogy a megelőző évtől eltérően a 2008. márciusra eső húsvéti ünnepek jelentősen befolyásolták az első negyedéves eredményeket.

A szállodák átlagosan 39,3 százalékos szobakihasználtsággal működtek a vizsgált időszakban, amely fél százalékponttal maradt el a 2007 azonos időszaki értéktől.

A Balaton vendégforgalma 4 százalékkal csökkent, ugyanakkor a Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma 8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.

Az idén az első negyedévben az öt leglátogatottabb megye a nyugat-dunántúli és a közép-magyarországi régió volt, míg a legkevesebb látogatót Nógrád és Tolna megyében regisztrálták.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13.633 forint volt, az egy-, illetve ötcsillagos szállodai szobaárak közötti különbség hétszeres. Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel – REVPAR – 4565 forint volt, azonban itt is jelentős eltérés figyelhető meg, mivel az ötcsillagos szállodák tizenkétszer magasabb összeget kértek, mint amennyit az egycsillagos hoteleknél regisztráltak.

A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások első negyedévre számított árindexe 7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest.

Üdülési csekket 2008. január-márciusban 2,326 milliárd forint értékben váltottak be a kereskedelmi szálláshelyeknél. A beváltott csekkek értéke az összes árbevétel 5,2 százalékát adta, ezen belül a belföldi bruttó szállásdíj 25 százalékát tette ki. Márciusban a szállodák 81 százalékánál lehetett üdülési csekket felhasználni.

A KSH nyilvántartása szerint 2008. március 31-én a Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 1.930, ezen belül 731 szálloda, 886 panzió és 313 egyéb szálláshely - turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping – működött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!