szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Késhet a román cernavodai atomerőmű továbbépítése, miután a bukaresti kormány bejelentette, hogy a két új reaktor építésére és üzemeltetésére tervezett társaságban 51 százalékra tart igényt a korábban bejelentett 20 százalék helyett.

Októberben hat pályázó került listára a jelenlegi üzemeltető Nuclearelectrica lehetséges partnereként a további beruházásban: a német RWE energiavállalat, a belga Electrabel, az olasz Enel, a spanyol Iberdrola, a cseh CEZ villamos művek és az Arcelor Mittal acélipari világvállalat egy romániai leánycége.

Mióta a kormány már előzetesen jelezte a pályázóknak, hogy többségre tart igényt, a tárgyalások elakadtak. A két új reaktor várhatóan 4 milliárd euróba kerül, eredetileg 2015-re tervezték üzembe helyezésüket.

A cernavodai atomerőmű második reaktorát tavaly októberben avatták fel. A már működő két reaktor – az elsőt 1996-ban helyezték üzembe – a román áramtermelés 19 százalékát adja. Az októberi megnyitón a gazdasági miniszter hangsúlyozta: Románia 2015-re teljesen képes lehet fedezni saját energiaszükségletét. A kettes reaktort tavaly július 25. és 30. között kapcsolták rá az áramszolgáltató hálózatra és szeptemberben kezdte meg az áramtermelést teljes, 700 MW-os kapacitásán.

A cernavodai erőművet összesen öt CANDU-reaktorra tervezték, egyenként 700 MW-os kapacitással.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Szívesen látják a magyar tőkét Romániában

Vállalkozóbarát várost szeretne faragni Sepsiszentgyörgyből Antal Árpád jövendő polgármester, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben vasárnap győzelmet aratott a helyhatósági választások második fordulójában a Magyar Polgári Párt (MPP) embere, Csinta Samu felett.

MTI Világ

Erdélyben lehet Románia második atomerőműve

A második romániai atomerőmű építése eddig csak kósza hírként keringett, ám most Valica Gorea, az Atomenergia Hivatal elnöke bejelentette, 2020 tájékán elkészül az új erőmű, amely az ország áramfogyasztásának 30–35 százalékát fogja biztosítani.