szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A GKI Gazdaságkutató Zrt. azt javasolja a kormánynak, hogy a hitelességet és bizalmat erősítő néhány területre koncentráló intézkedéssorozatot vezessen be, ezek között az egyik legfontosabbnak a többlépcsős adóreform megvalósítását, egy hiteles eurócsatlakozási menetrend meghirdetését tartják.

Nagy a veszélye annak, hogy a gazdasági növekedés évi három százalék körüli szinten beragadhat Magyarországon, ami a térség országaihoz képest további leszakadáshoz vezethet - mondta Vértes András, a GKI elnöke, a kutatóintézet sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten.

A GKI javaslatai között szerepel egy többlépcsős adóreform az egyensúlyi célokkal összhangban, amely csökkentené az adóelkerülést és növelné a gazdaság kifehérítését. Az euró magyarországi bevezetése a GKI szerint 2012-2013-ra tűzhető ki, a menetrendben szerintük szerepelhetne, hogy Magyarország 2009-ben belép az euró "előszobájának" tekinthető ERM-II. rendszerbe.

A GKI háromféle, céljait tekintve hasonló, de eszközeiben különböző többlépcsős adójavaslatot dolgozott ki. Mindhármat már jövő évben el kellene kezdeni. Bármelyiket is indítsák be, céljuk a gazdaság fehérítése, és ezzel párhuzamosan a legális jövedelmek adóterhelésének számottevő csökkentése lenne az évi 1,7 millió forint vagy afeletti jövedelmek esetében.

Vértes András ismertette: az első változat szerint bevezetnének egy 10 ezer forintos havi egészségügyi kártyát, de ezzel egyidejűleg a természetbeni egészségbiztosítási járulékokat és az egészségügyi hozzájárulást (eho) eltörölnék. A kártyapénzt a javaslat szerint a munkaadók és a munkavállalók megosztva fizetnék, a nyugdíjasok, a tanulók és a rászorultak esetében a költségvetés vállalná át a terheket.

A második változat szerint az szja mai 36 százalékos kulcsa 28 százalékra csökkenne, 7,2 millió forint feletti éves jövedelem esetében viszont 40 százalék lenne. Itt a természetbeni egészségbiztosítási járulékok plafonja havi 12 ezer forintot tenne ki.

Az első változat esetében 300-350 milliárd forint esne ki a költségvetésből, a második változat mintegy 450 milliárd forintba kerülne, de a második esetében a költségvetési szféra kisebb bérkiadásai miatt legalább 100 milliárd forintot vissza lehetne szerezni.

A harmadik változat a GKI már korábban ismertetett szuperbruttósítási modellje lenne. Ez azonban technikailag 2009-ben már nem valószínű, hogy bevezethető. 

A GKI szakértői egyúttal azt javasolják, hogy az államháztartás folyó kiadásainál 2009-ben a nominális szinten tartás érvényesüljön azokon a területeken, amelyeket a kormányzat nem preferál, a szociális támogatásoknál pedig egyértelműen fokozottan érvényesítsék a rászorultság elvét.

Vértes András szerint további lépések szükségesek a gazdaság kifehérítése érdekében, így például a magáncéllal igénybe vett cégautók visszaszorítását javasolja a GKI. Elmondta: az országban mintegy 300 ezer cégautót tartanak nyilván, de ezeknek csak töredéke, mintegy 25 ezer után fizetnek a cégek közterheket. Az egyes adónemeknél pedig a különböző kedvezményeket, kiváltságokat, preferenciákat mindenképpen szükséges szűkíteni - hangoztatta a GKI elnöke. Fontosnak tartotta továbbá azt is, hogy a közpénzügyi törvényt mielőbb elfogadják, valamint olyan, a konvergenciaprogram folytatását jelentő 2009. évi költségvetési törvényjavaslatot készítsen elő a pénzügyi kormányzat, amely három százalékos hiánycélt irányoz elő.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az MDF kampányba kezd az adóreformért

Kéthetes kampányba kezd az adóreform érdekében a Magyar Demokrata Fórum - jelentette be a párt parlamenti frakcióvezetője, Herényi Károly sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Ötpárti az adóreformról: kompromisszum az örökösödési adóról?

Konszenzus lehet az öt parlamenti párt között az MDF által javasolt örökösödési illeték megváltoztatásáról; a Fidesz kedden azt javasolta, hogy júliustól töröljék el a haláladóként is emlegetett négy százalékos különadót. Erről a pártok képviselői adtak tájékoztatást az adóreformról tartott tárgyalást követően.