szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már megkezdődött az orosz csapatok kivonása Grúziából – jelentette ki kedden Dmitrij Rogozin, Oroszország NATO-nagykövete a France Inter francia rádióállomásnak.

Rogozin szerint „néhány napot még várni kell ahhoz, hogy a hatpontos béketerv megvalósuljon”. Azt is hangoztatta, hogy a teljes kivonás menete függ Miheil Szaakasvili grúz elnök politikájától és az általa vezetett erők tevékenységétől. „Mielőbb véget szeretnénk vetni ennek a rémálomnak” – fogalmazott Rogozin nem sokkal azelőtt, hogy Brüsszelben a NATO tagállamainak külügyminiszterei soron kívüli tanácskozást kezdtek a kaukázusi helyzetről.

Az orosz politikus-diplomata elmondta, hogy „az orosz béketeremtők” továbbra is Dél-Oszétiában maradnak az Európai Unió nevében Nicolas Sarkozy francia elnök által előterjesztett hatpontos tűzszüneti terv értelmében. A tervezetet Tbiliszi és Moszkva egyaránt aláírta. A béketeremtőknek nemzetközi felhatalmazásuk van, így törvényes módon maradnak, és őrködnek a béke betartása fölött – hangoztatta Rogozin.

A nagykövet közölte, hogy Oroszországnak meg kell tennie a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy semlegesítsen minden olyan lehetséges visszavágási próbálkozást, „amelyhez az agresszor Szaakasvili folyamodhat”. Rogozin egyébként ismételten a „náci” jelzővel illette a grúz elnököt, „aki partnerként nem létezik Moszkva számára”. Rogozin szerint Szaakasvili provokálta ki a NATO és Oroszország közötti konfliktust.

Rogozin értetlenségének adott hangot annak kapcsán, hogy „a Szaakasvili által szervezett mészárlás után” még mindig szó van Grúzia NATO-tagságának lehetőségéről. „Ez olyan lenne, mint ha Hitlert vagy Szaddám Huszeint integrálnák a NATO-ba”.

Rogozin megjegyezte azt is, hogy sok amerikai kiképző volt azoknak a katonáknak sorában, akik megtámadták Chinvalit. (Washington a kaukázusi konfliktus kezdetétől fogva következetesen hangoztatja, hogy a Grúziában szolgálatot teljesítő mintegy 100 amerikai kiképzőtiszt semmilyen formában sem ártja bele magát a két ország ellenségeskedésébe.)

Végül az orosz NATO-nagykövet határozottan cáfolta az amerikai védelmi minisztérium állítását, miszerint az oroszok Dél-Oszétiában olyan rövid hatótávolságú rakétákat telepítettek, amelyekkel lehetséges csapást mérni Tbiliszire. A nyilatkozó szavai szerint Tbiliszi megtámadása lehetetlen, mert Tbiliszi Grúzia fővárosa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Golyózápor egy német család autójára Grúziában

Golyózáport zúdítottak fegyveresek egy négytagú német család autójára Grúziában, a lövöldözésben a szülők és a gyerekek is megsebesültek, az anya súlyosan - közölte a Der Spiegel című német hetilap internetes kiadásában.

MTI Világ

Az USA és Magyarország szerint Grúziának helye van a NATO-ban

Az Egyesült Államok és Magyarország szerint továbbra is helye van Grúziának a NATO-ban, a grúz-orosz háború ellenére. Szekeres Imre honvédelmi miniszter és April H. Foley, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete erről Szolnokon beszélt hétfőn.

MTI Világ

Részleges orosz csapatkivonás Grúziából

Megkezdődött az orosz csapatok részleges kivonása a grúz-déloszét válságövezetből - tájékoztatta az ITAR-TASZSZ hivatalos hírügynökséget a moszkvai védelmi minisztérium egyik magas rangú illetékese.

MTI Világ

Bush: Dél-Oszétia és Abházia Grúzia része

Dél-Oszétia és Abházia Grúzia része, vitának helye nincs - szögezte le George W. Bush amerikai elnök szombaton a Texas államban lévő crawfordi birtokán miután a nemzetbiztonsági tanácsadóival tárgyalt.