szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország változatlanul a 28. helyen áll a világon az információs technológiai iparág idei versenyképességi rangsorában – közölte a Business Software Alliance (BSA).

Az Economist Intelligence Unit által kiadott, a BSA támogatásával készített tanulmány szerint a középmezőnyben elfoglalt helyezésen az IT infrastruktúra tudatos fejlesztésével lehetne lényegesen javítani. A tanulmány 66 országot mért fel azzal a céllal, hogy összehasonlítsa az egyes országok információs technológia iparági környezetét és meghatározza, azok milyen mértékben segítik elő az IT szektor versenyképességét.

A lista élén most is ugyanaz a húsz gazdaság áll, mint tavaly, csak megváltozott a sorrend. Az első öt helyre három ország újonnan került: Tajvan, Svédország és Dánia. Az abszolút első helyen továbbra is az USA áll, a második Tajvan, a harmadik az Egyesült Királyság, majd Svédország és Dánia következik.

A tanulmány szerint Közép-Kelet-Európában az első öt helyen sorrendben Észtország, Szlovénia, Magyarország, a Cseh Köztársaság és Szlovákia végzett. A lista utolsó, 66. helyén Irán áll.

A BSA közlemény szerint a tanulmány azt is mutatja, hogy egy ország az IT versenyképessége alapján meglehetősen gyorsan kerülhet előrébb vagy hátrébb a rangsorban.

A tanulmány szerint Magyarország jól teljesít a humán tőke fejlesztése területén. A kutatás szerint a 66 ország között e tekintetben a 20. helyen áll. Az IT-infrastruktúrában viszont nagy a lemaradása, ami azt jelenti, hogy fejlesztésekre lenne szükség.

A tanulmány alapján elsősorban a számítástechnikai eszközökre, szolgáltatásokra és szoftverekre költött összegek jelentős emelése, valamint a még szélesebb számítógép-ellátottság és szélessávúinternet-hozzáférés javítana Magyarország helyezésén.

A tanulmány szerint a versenyképességet előmozdító hat kulcsfontosságú tényező a következő: szakértelem, innováció-barát kultúra, világszínvonalú technológiai infrastruktúra, a szellemi tulajdont, mint például a szabadalmakat és a szerzői jogokat védő erős jogrendszer, a nyitott, versenyképes gazdaság. További feltétel az olyan kormányzati vezetés, amely megteremti az egyensúlyt a technológia támogatása és a piaci erők hatása között.

Az elemzés alapján azok az országoknak vannak a legkiválóbban teljesítő információs technológiai iparágaik, amelyek általában véve jól kezelik e hat versenyképesség-elősegítő tényezőt. A nagyteljesítményű IT-szektorból a legfejlettebb országokban nemcsak a bruttó nemzeti termék több mint 5 százalékát származik, a gazdaság egészének is lendületet ad azzal, hogy javítja a hatékonyságot és termelékenységet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

A magas munkabérterhek rontják a versenyképességet

Tiszta, világos intézkedés lenne, ha a feketegazdaság elleni eredményesebb fellépésből származó 50-100 milliárd forintból 50 milliárd forintot az egészségügyi hozzájárulás eltörlésére fordítanának - javasolta Parragh László, az MKIK elnöke a Gazdasági Versenyképesség Kerekasztal csütörtöki ülésén.

MTI Gazdaság

Visszacsúsztunk a versenyképességi rangsorban

Az Amerikai Egyesült Államok vezeti a svájci Világgazdasági Fórum (VF) legújabb versenyképességi rangsorát az intézet szerdán közzétett éves Globális versenyképességi jelentése szerint.

MTI Gazdaság

Versenyképesség: Románia, Szlovákia, Magyarország az élen

Miközben 2006. utolsó negyedévében a GKI Gazdaságkutató Zrt. által a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával kialakított versenyképességi index (VEX) Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon javult a leggyorsabban, addig középtávon Románia, Szlovákia és Magyarország áll az első három helyen - mondta Vértes András, a GKI elnöke a csütörtöki tájékoztatón.

hvg.hu Vállalkozás

Versenyképesség: kevesebb adónem vagy amit akartok

Egyszerűbb, áttekinthető adórendszer, a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, a gazdasági kilátások javulása, az adónemek számának csökkentése – többek között ezek a javaslatok hangzottak el a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal mai ülésén, ahol két tanulmányt mutattak be.

MTI Gazdaság

Tovább romlott Magyarország versenyképessége

Magyarország versenyképessége tovább romlik, elsősorban a tartósan rossz gazdaságpolitikának köszönhetően - szűrhető le a svájci IMD által szerkesztett World Competitiveness Yearbook 2008 című nemzetközi összehasonlító elemzésből, amely a világ 55 országának versenyképességét hasonlítja össze statisztikai adatok és vállalatvezetők véleménye alapján.

MTI/hvg.hu Gazdaság

AmCham: az elektronikus ügyintézés javítja a versenyképességet

A korszerű elektronikus ügyintézés segíti az együttműködést a különböző államigazgatási szervek között, hozzájárul a költségvetési kiadások lefaragásához, valamint gyors és egyszerű ügyintézést biztosít a vállalatok és a lakosság számára – mondta Paál Péter, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) Informatikai Bizottságának elnöke.

MTI Gazdaság

Megalakult a versenyképességgel foglalkozó kerekasztal

Az adórendszer változtatásával, az üzleti környezettel és a kutatás-fejlesztés (K+F) témájával foglalkozik a Magyarország Holnap program keretében csütörtökön megalakult gazdasági versenyképességi kerekasztal - mondta Török Ádám akadémikus, a kerekasztal miniszterelnök által felkért elnöke.