Birkákkal vonultak a francia gazdák az Eiffel-toronyhoz

Legelővé változott csütörtökön a párizsi Eiffel torony melletti Mars-mező: hétszáz juhtenyésztő nyájaikkal vonult tiltakozni bevételeik csökkenése miatt. Később a városon át a mezőgazdasági minisztériumhoz vonultak az ügyüket támogatók leveleivel.

  • MTI MTI
Birkákkal vonultak a francia gazdák az Eiffel-toronyhoz

Michel Barnier mezőgazdasági miniszter szerda este jelentette be, hogy a kormány 250 millió eurós gyorssegélyt bocsát a mezőgazdaságban dolgozók rendelkezésére, ebből 50 millió euró közvetlen támogatást csak a juhtenyésztőknek.

"Ez nem elég. Első lépésnek elmegy, de nem mérhető ahhoz, amire szükségünk lenne" - közölte Serge Préveraud, a francia juhtenyésztők országos szövetségének elnöke.

A mezőgazdasági miniszter  szerint a mentőcsomag célja az, hogy azzal az állattenyésztők átvészeljék a jövő évet addig, amíg 2010-ben a közös európai agrárpolitikának (KAP) a támogatására vonatkozó reformjai életbe nem lépnek.

A gazdák viszont úgy ítélik meg, hogy már most a szegénységi küszöb alatt kénytelenek élni, és ha "ma nem hallgatja meg őket a kormány, holnap már nem lesz juh Franciaországban". Megítélésük szerint legalább 160 millió eurónyi gyorssegélyre lenne szüksége a juhtenyésztő ágazatnak, amely alulfizetett a marhatenyésztőkhöz képest.

Múlt pénteken 10 ezer francia gazda vonult utcára országszerte, hogy így tiltakozzon a mezőgazdasági dolgozók vásárlóerejének lemorzsolódása ellen. Akkor az állattenyésztők, a tejtermelők és a növénytermesztők együtt tiltakoztak bevételeik csökkenése miatt, mivel a feldolgozók és a forgalmazók folyamatosan változtatják a felvásárlási árakat.  A tiltakozás egyik célja volt az is, hogy elmagyarázzák a fogyasztóknak, hogyan alakul ki a termékeknek a vásárlók által kifizetett ára. A 2007-es áremelkedés után - amikor is a minisztérium adatai szerint 17 százalékkal nőttek a mezőgazdasági dolgozók bevételei - a mezőgazdasági termékek felvásárlási ára idén folyamatosan csökken Franciaországban, miközben a fogyasztók továbbra is az élelmiszerárak emelkedésére panaszkodnak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?