Hitelnyilvántartás vagy adatvédelem

Kemény hangon utasította el Jóri András adatvédelmi biztos a teljes körű hitelinformációs rendszer, a khr felállításáról szóló törvényjavaslatot, amikor azt a kormány október végén beterjesztette a parlamentnek.

  • HVG HVG
Hitelnyilvántartás vagy adatvédelem

A létrehozandó adatbázis ugyanis tartalmazná a lakossági hitelszerződések valamennyi részletét, képet adva a törlesztési fegyelemről, függetlenül attól, hogy pontosan vagy késedelmekkel fizet a kuncsaft.

Az ombudsman így meglehetősen megnehezíti a kormány dolgát, a lakossági hitelekre vonatkozó pozitív adóslista ugyanis a pénzügyi stabilitást szolgáló egyik vállalásként bekerült november elején a Nemzetközi Valutaalappal aláírt szándéknyilatkozatba is. Másrészt még azt sem lehet tisztán látni, hogy a jó adósokat miképpen szolgálná az új központi adatbázis. „A teljes körű hitelinformációs rendszer legalább 0,5–1 százalékponttal csökkentené a hitelkamatszintet” – említett egy kézzelfogható előnyt a HVG-nek Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke. A kamatcsökkenés azonban nem kötelező a bankoknak, s amúgy is csak azok az ügyfelek élvezhetnék, akik hozzájárulnának hitelszerződésük összes adatának nyilvántartásához.

A cikket teljes egészében megtalálja a legfrissebb HVG-ben.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?