Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Az eurózóna bruttó nemzeti terméke várhatóan 0,4 százalékkal esik vissza 2009-ben, az infláció pedig 1,5 százalékra csökken jövőre – állapítja meg a nemzetközi Erste Csoport jövő évi gazdasági és tőkepiaci kilátásokról szóló elemzése. A kelet-közép-európai gazdasági növekedés átlaga az Erste szerint magasabb lesz, mint az eurózónáé. A kötvénypiac profitálhat a válságból.
„Rendkívül fontos, hogy a gazdasági növekedés motorja ne álljon le, ugyanakkor helyreálljon a fogyasztói bizalom. Nem csak a befektetők ódzkodnak mostanában a kockázatoktól, hanem a fogyasztók és a vállalkozások is. A pénzpiacokon ezért még egy ideig várhatóan fennmarad a magas kockázati felár” – idézi az elemzést ismertető sajtóközlemény Rainer Singert, a bankcsoport kötvény- és devizapiaci szakértőjét.
Gudrun Egger, az Erste kamat- és kötvényszakértője szerint „a kötvénypiac most profitál a válságból, kiváltképp az államkötvények tekinthetők biztonságok befektetésnek”. Az Erste Bank elemzői továbbra is a rövid lejáratokat javasolják az elkövetkezendő hónapokra. Arra számítanak, hogy az államkötvény-piac a jövő év közepe táján valószínűleg enyhe korrekción megy keresztül, vélhetően megnövelve az érdeklődést a kockázatosabb befektetések, például a vállalati kötvények iránt.
Az Erste elemzői szerint az enyhülő infláció nyomán az Európai Központi Bank (EKB) előtt nagyobb tér nyílik arra, hogy 2009 első félévében a mindenkori legalacsonyabb szintet jelentő 1,5 százalékra csökkentse az alapkamatot, ami értelemszerűen a pénzpiaci kamatokat is lejjebb nyomja.
Az Egyesült Államokban az elemzők óvatos becslése alapján lassanként helyreáll a reálgazdaság pénzügyi szektorba vetett bizalma. Azt egyelőre nem látni, hogy fordítva is így lesz-e, azaz miként alakul majd a hitelezési oldal. Az elemzők úgy vélik: az amerikai gazdaság rendkívül gyenge év elébe néz, ám végül stabilizálódik a helyzet a tengerentúlon.
A kelet-közép-európai régióra az elemzés szerint szintén gyenge gazdasági év vár, biztosra vehető az euróövezetbe irányuló kivitel csökkenése, és ciklikus visszaesés várható az elmúlt évek erőteljes növekedése után. Rainer Singer azonban úgy véli, hogy az érintett országok versenyelőnye és még mindig meglévő felzárkózási potenciálja ennek ellenére az eurózóna bővülési ütemét meghaladó átlagos gazdasági növekedést eredményez. A térség egyes országai között azonban jelentős eltérés lehetséges. A kelet-közép-európai régió pénzpiacai nagy valószínűséggel jelentősen profitálni fognak a világgazdaság stabilizálódásából.
Az Erste elemzői arra számítanak, hogy az eurózónában a gazdasági mélypont elérése után, 2009 második félévében lassan megindul a vállalati nyereség emelkedése, fokozatosan csökken az eladósodottság, valamint a hitelek minősége is javulni kezd. A kockázati felár várhatóan magas szinten marad, és a hitelmarzsok csökkenése csak 2009 második felétől várható.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.